hledat

Tags:

Pasr: V Brně je tu pár jmen, co dělaj takovej trueschool, že jsem oproti nim jen plytká sračka

Sdílej
RUKAHORE_SHOP_BANNER

Zvýšená rapová aktivita v tomto městě v posledních letech je příjemným okysličením po bezduché éře po Naší Věci a ZW Cirkusu, kdy prapor nesl hrdě prakticky jen Tafrob. Objevila se celá řada jmen, které ulice „Šalingradu“ uvedly na hudební trh. Někteří ještě neměli dostatečné lokty, aby překročili hranice svého města, jiní vystrkují růžky razantněji. Možná má Pasr lehce černé svědomí za svou dosavadní aktivitu a chuť vydávat desky, ale zdá se, že by se mohlo blýskat na lepší časy. Aktuálně je venku jeho nové EP s Taifunem a další releasy prý na sebe nenechají dlouze čekat. A chcete se dozvědět i něco navíc? Tak pokračujte v tomto interview s jedním z největších zástupců jihomoravského trueschoolu.

Není třeba se neustále vracet k odchodu Michajlova a Daniela z Brno Reprezent a ptát se na aktuální vztahy mezi vámi. Mě se ale zdá, že jejich exodus vás paradoxně nakopl do větší studiové aktivity a chuti dokázat, že obstojíte i bez nich. Vnímáš teď v týmu i ty tu zdravou rivalitu a chuť být lepší?

Pokud myslíš nás, jako Brno Reprezent, tak se z počátku zdálo, že to tak bude. Po pár nahraných slokách se ukázalo, že zformovat tolik lidí a různých názorů k tomu, aby něco vyšlo ven, je celkem těžký. Kor, když aktivita některých nebyla od začátku plně soustředěna pro týmovou práci. Proto se dokážu vžít do Michalovy kůže. V době, když si šel po svých, jsem řešil existenční a osobní záležitosti, a neměl čas na rap. Sigr byl tuším čerstvě po vydání alba a zbytek aktivní tuším taky nebyl. Byl rozjetej a čekat na to, až někdo něco napíše a nahraje…udělal bych to samý. Co se týče rivality, tak tu vesměs žádnou nepociťuju…každej si hrabe na svým písečku a dělá s lidma kolem sebe. Buď druhý repektujou nebo ignorujou.

Kolik svého materiálu máš v šuplíku? Před časem jsi dodělal album, které se prakticky nedostalo důstojně mezi posluchače, pak jsi avizoval další, ale nakonec to opět vyšumělo… Teď jsi v srpnu nečekaně ohlásil EP a termín vydání s lehkým posunem nakonec dodržel…

Mám celkem dost nahranejch věcí, který jen leží ve studiu. Jsou to bud „přebytky” z alba PotomekPasr, nebo materiál na další desku s Tomkem, kterou už jsem chtěl dotáhnout do konce, ale na úkor času, jak se to táhlo, jsem měl pocit určitýho posunu a přestal jsem ty věci vnímat jako aktuální. Mám ale v plánu je v blízké době dokončit a dát ven asi jako mixtape. Samozřejmě se tam momentálně válí i čerstvý sólo věci nebo věci s Rodnym. Vzhledem k předchozí neúspěšnosti jsem rád, že nový EP vůbec vyšlo. (smích)

Výsledkem je sedm stop s jedním producentem. Kde se upeklo to spojení sil? Kde kdo by si myslel, že spíše využiješ hudebních podkladů z týmu a oslovíš Koniga. Chtěl jsi vyzkoušet něco nového?

Spojení vzniklo celkem nečekaně, když jsem se Taifuna zeptal, jestli ještě dělá, a on mně poslal pack asi s 30 hudbama, ze kterých jsem vyselektoval hned 10, že je musím mít pro sebe. (smích) Víme o sobě roky. Jsme ze stejnýho hoodu… byl jsem zarytej “Boombapista” a on dělal newschool a aktuální hudby, takže jsme začali spolupracovat až před časem, když jsem přestal být v hudbě omezenej a začal víc zkoušet experimentovat. Nemyslím si, že by si kde kdo myslel, že oslovím Koniga, když jsem doposud dělal výhradně s Tomkem. Každopádně jako producenta ho cením, dělá rakety a brzo budou od nás slyšet věci na jeho bubny.

Že se bude jednat o EP bylo domluveno hned na počátku? Nekolovala vám v hlavách i myšlenka, že by z toho mohlo být rovnou album?

Koketovali jsme s různýma myšlenkama od singlu až po album. Zvolili jsme zlatou střední cestu a domluvili se na EP o šesti stopách, aby jsme vyzkoušeli, jak to bude mezi náma fungovat, to je pro mě důležitý.

Jak vnímáš spolupráci s Taifunem? Zásoboval tě bubny a ty sis vybíral nebo selekce probíhala jinak? Při výběru témat jsi měl volnější roku, anebo jste konzultovali i to? Kdo byl více hrrr do práce?

Dělá se nám spolu dobře. Máme dost podobnej zápal a dokážeme se domluvit. Nedělá nám problém sednout, udělat spolu beat…já mu do toho kecám a s pomocí jeho skillz měním k svýmu obrazu. (smích) No a ten samej den to napíšu a další jdem do studia. Je to produktivní člověk, řeší vše pohotově a stabilně zásobuje hudbama…to se mě líbí. Témata si vždy vybírám sám většinou podle feelu v hudbě.

Tvá tvorba se doposud prezentovala striktností nejen při projevu, ale i výběru hudebních podkladů. Je tohle EP i jistým experimentem, jak to vypadá v jiných hávech? Úvodní singl „Grázl“ se třeba se nese v duchu afrotrapu, který v západní Evropě dost frčí…

Díky tomu, že Taifun dělá často afrotrapové hudby a oba vnímáme aktualní francouzkou, německou a balkánskou scénu, tak jsme to přirozeně chtěli zkusit a myslím, že to sedlo. Po pravdě mám 3 různý období. Jedno, kdy mě hrozně nudí obyčejnej boombap a jedu jen modernu. Druhý, kdy se zase vracím k oldschoolu a starším věcem z „golden éry” a třetí, kdy se snažím neposlouchat vůbec rap a čistím si hlavu. (smích)

Absence hostů byla také záměrem? Nemyslíš si, že třeba jedno či dvě zajímavá a nečekaná jména by to neokořenila? Jediné jméno je v Intru DJ Hallabeat, který se postaral i o finální zvuk. Proč padla volba zrovna na něj?

O hostech jsme vůbec nepřemýšleli, protože jsem většinu věci napsal z fleku na hotovo a ani by nebyl prostor pro další sloku. Teď když to vemu zpětně, tak bych asi někoho oslovil, ať je to pestřejší. Hallabeata zvolil Taifun po menších problémech ohledně masteringu, a když jsme dodělali sedmý track (Intro), vznikl v refrénové části prostor a už nebyl čas vymýšlet nic složitýho, tak dal Hallabeat  svoje skratche. Sedlo si to.

Už Michajlov na své desce „Ronin“ prohlašoval, že jsi jediný, kdo v Brně dělá opravdový trueschool. Když se tedy zaměříme na obsahovou stránku, je to všechno real, anebo jsi své příběhy i vymýšlel či přibarvoval?

To, že jsem jedinej, kdo děla opravdovej trueschool, je jen hláška z tracku. Nějak bych se nad tím nepozastavoval…je tu pár lidi, co dělá takovej trueschool, oproti kterejm je můj jen plytká sračka. (smích) Je to hlavně kvůli mé omezenosti ve výběru témat, snažím se být 100 % real! Vše se většinou točí kolem toho klišé o streetlifeu, hustle, párty a toho na co jsou posluchači u mě zvyklí. Samozřejmě se snažím, aby to i tak mělo aspoň nějákou hloubku, význam…prostě hlavu a patu.

Dříve jsi měl problémy se zákony, jak je to dnes? Sekáš dobrotu i s ohledem na rodinu? Na desce zmiňuješ, že nejsi ideální otec, ale snažíš se…

Snažím se sekat dobrotu. Jsem otec a nedovolím si jít sednout za píčovinu a nebýt nablízku svému synovi. Právě jsem v období, kdy by mně měla skončit poslední podmínka v ČR a takřka po desetileté šňůře souhrnných trestů a navazujících podmínek bych mohl být úplně čistej. Nechcu to zakřiknout, protože jsou ve hře určitý aspekty, kvůli kterejm bych naopak podmínku řádně nesplnil, ale zatím ticho po pěšině, takže chill. Snažím se no. (smích)

Zároveň s novým EP jsi na sociálních sítích oznamoval větší aktivitu nejen sebe, ale i zbytku týmu. Můžeš tedy prozradit, co všechno se chystá?

Prozradím, že Brno Reprezent už bohužel není pro mě primární záležitost a soustředím se momentálně na svoje věci, různé spolupráce a projekt s Rodnym, kterej je víc jak z půlky nachystanej. Vše pod vlastním labelem LataGang .

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1