hledat

MOKA ONLY & FACTOR: Není to nic lehkého bojovat se závislostí

Sdílej

Kanadská špička v oblasti produkce, Factor ze Saskatoonu, spojil na jaře své síly s vancouverským Ron Contourem, nápadně se podobající Moka Onlymu, bývalému členovi Swollen Members, a společně na labelu Fake Four Inc. vydali desku Saffron. Ronovo třetí sólo disponuje všemi pozitivními vlastnostmi, které předcházejí jeho pokrevního bratrance – uvolněná témata jako jídlo a holky, absence refrénů a rychlý sled skladeb. Ve svém prvním rozhovoru pro bbarak.cz Moka Only a Factor vzpomínají na Olympijské hry, vysvětlují, kdo Ron ve skutečnosti je, a popisují připravované projekty. Úvodem k vám směřuje gratulace k vítězství v hokejovém finále nad týmem Spojených států na Olympijských hrách. Koukali jste na zápas? Moka Only: Nejsem zrovna hokejový fanoušek, ani sport obecně moc nesleduji. Dělám hlavně muziku. Uznávám ale, že hokej vyžaduje schopnosti. To dokážu ocenit. Factor: Pojďme, Kanada. Ale ne, sorry, taky na sport nekoukám. Olympijské hry vás tedy úplně minuly? M: Byl jsem tou dobou na turné, takže jsem z toho moc nepostřehl. F: Taky jsem neměl šanci nic vidět. Měl jsem během Her hodně vystupování, což mi zabralo většinu času. Dobře, poslední otázka k tomuhle tématu. Co myslíte, že je na Olympijských hrách nejnudnější sport? M: Ten s kočkami. Nemyslím, že by na Olympiádě měla soutěžit zvířata. Žádný kočičí slalom. Zakázán. Mokův rozkaz. F: (smích) Přesně, co řekl Moka.

„Nemyslím, že by na Olympiádě měla soutěžit zvířata. Žádný kočičí slalom. Zakázán. Mokův rozkaz."

Pojďme k muzice. Proč to trvalo tak dlouho, než se Ron spojil s Factorem? M: Posledních pár let jsem pro Rona dělal beaty já. Oba jsme se shodli, že nastal čas, aby roztáhl křídla a zkusil pracovat s někým jiným. Proto jsem ho seznámil s Factorem, se kterým se já sám znám léta. F: Byl to Moka, kdo to celé dohodl. Měli jsme pár sezení a ty nápady, které Ron pro Saffron měl, se mi líbily, tak jsem do toho šel. Factore, jaké to je s Ronem pracovat? Je to s ním jednodušší než s Mokou? F: Moku znám mnohem déle než Rona, takže jsem vždycky připraven s Mokou nahrávat. Ale bez okolků přiznám, že styl beatů a koncepty skladeb, se kterými Ron přišel, byly prostě super. Ron pracuje rychle, což mám rád. Navíc je s ním sranda a na mikrofonu má neskutečný schopnosti, což se vše v jeho muzice odráží. Je to výrazná osobnost. Když si tohle všechno uvědomíš a připočteš k tomu Ronovu produktivitu, dostaneš tip, na koho si dávat pozor. Moka, jaký Ron vlastně je? M: Je to můj bratranec z první ruky, takže ho musím neustále bránit. Lidi si sice myslí, že Ron a já jsme jedna a ta samá postava, ale tak to není. Ron je můj rodinný příbuzný. Budu ti muset domluvit rozhovor přímo s ním. Je to zajímavý chlapík. Má styl a je dobrý skateboarder. Skvělý rapper. Originál. Prostě můj bratranec.

„Ron (Contour) je zajímavý chlapík. Má styl a je dobrý skateboarder. Skvělý rapper. Originál. Prostě můj bratranec."

Co vůbec dělá ve svém volném čase? M: Nejsem si úplně jistý. Vím, že sbíral brouky nebo včely nebo tak něco. Ale kdykoli se s ním vidím, tak pracuje na muzice…nebo prohání holky. F: Kromě rapování absolutně netuším. Ale pořád mluví o jídle a ženských, takže předpokládám, že jí a… Chodí třeba s modelkami? M: (smích) Ron? S modelkou? Nic proti, ale moc tomu nevěřím. F: Ale fandíme mu v tom. Dává Ron živé koncerty, nebo má dvojníka podobně jako MF Doom? M: Tohle je hodně zvláštní otázka. Proč by měl mít dvojníka? Jasně, že hraje koncerty sám za sebe. Abych se přiznal, tak mi občas předskakuje. A to kvůli tomu, že nosí falešný knír. Lidé si myslí, že něco skrývá nebo že to jsem já. Jak jsem ale řekl, Ron je Ron, já jsem Moka. Dva odlišní lidé. Tím, že si Definitive Jux bere přestávku a Sole opouští anticon, je to Ceschi, kdo s Fake Four Inc. buduje nové undergroundové impérium? M: Může to tak být. Je teď v čele a navíc velmi soustředěný na svoji práci. Myslím, že fakt, že je sám interpret, mu pomůže s labelem udělat velké kroky kupředu. F: Fake Four to zabíjejí. Bez debat. Factore, jak to vypadá s tvojí připravovanou deskou s Candy’s 22? F: Candy’s 22 se teď nachází v zimním spánku. Máme hotové všechny beaty, většinu veršů, refrénů a hostů. Album se jmenuje Panther Eagle a mělo by snad vyjít do konce roku. A jak to vypadá s albem Party Till Your Body Stops, na kterém pracuješ se Subtitlem a Cam the Wizzard? F: Cam, Gram and G.A.M. už máme chvíli hotové. Rozhodně to ještě letos vydáme. Už jsme kvůli tomu absolvovali několik pohovorů, ale neustále to bývá oddalováno. Jak to teď vidím já, tak to v nejbližší době vyjde na mém labelu Side Road Records pravděpodobně digitálně, na CD a snad i na 7‘ vinylu spolu s různými limitovanými edicemi. Moka, sleduješ dění okolo Swollen Members? Co říkáš na Madchildovu závislost na lécích a jejich nové album Armed to the Teeth? M: Madchild mi říkal, že s prášky je už konec. Za to jsem nesmírně rád. Není to nic lehkého bojovat se závislostí. Novou desku jsem zatím neslyšel. Co Moka, Factor a Ron plánují teď? M: Nemůžu úplně mluvit za Rona, ale je mi jasný, že bude dál pokračovat. Myslím, že by s Factorem měl nahrát ještě jedno album. Já osobně určitě hodlám s Factorem spolupracovat. Mám ale spoustu plánů. Tajné projekty a svět měnící záležitosti. F: Chystám určitě další kolaborace s Ronem a Mokou. 18. května mi taky na Fake Four vychází nové album Lawson Graham, které je věnováno mému dědovi. Objeví se něm právě Moka Only, dál pak Ceschi, Myka 9, Sole, Radical Face, Barfly, Heresy Mae, Cars & Trains, Gregory Pepper, Nomad, 2Mex, Josh Martinez, Pigeon John, Def 3 a Kirby Dominant. S Gregory Pepperem pak máme společnou kapelu Common Grackle a v létě nám bude na Fake Four vycházet deska. Jmenuje se The Great Depression a hostují na ní Kool Keith a Ceschi. Prostě pořád hodně věcí a nové muziky.

Diskutuj na Bbarak.cz