hledat

Mistrovství světa ve footbagu Praha 2003

Sdílej

Mistrovství světa je zpravidla tou nejvýznamnější možnou soutěží uskutečněnou v jakémkoli sportu. Pozornost všech hráčů i fanoušků se v tu dobu netrpělivě koncentruje do centra dění šampionátu v očekávání toho, kdo vybojuje titul nejvyšší. A právě dějištěm letošního světového klání je od 28.7. do 3.8. hlavní město České republiky Praha.

         Hráčská účast bude jistě největší od zanesení tohoto sportu na evropský kontinent. Footbagoví přeborníci z Finska, Německa, Švýcarska, Francie, Rakouska, Polska, Maďarska a dalších evropských států budou doplněni těmi nejlepšími ze Spojených států amerických a Kanady. Kromě nich se do Prahy k této příležitosti sjedou i nejvyšší funkcionáři Světové footbagové asociace (WFA) a Mezinárodní asociace footbagových hráčů (IFPA).

         Hlavní soutěžní disciplíny jsou Síť a Freestyle. Dále se dělí na ženy a muže, dle pokročilosti na středně pokročilé a profi a nakonec na jednotlivce a dvojice. Freestylové poddisciplíny jsou Dvouminutová rutina, Trojkombinace triků a Třicetivteřinová smršť triků.

         Víkendový soutěžní program bude zpestřen širokou škálou doprovodných vystoupení, které budou probíhat mezi jednotlivými finálovými koly a také v rámci slavnostního večera. Z těch nejlákavějších je třeba jmenovat vystoupení německého mistra yo-ya, mistra světa v barmanském freestyle, dále ukázka profi žonglování, break dance, představení mistra trialu, frisbee freestyle a mnoho dalších.

         Mistrovství světa ve footbagu Praha 2003 se oficielně zahajuje v pondělí 28.7. setkáním všech hráčů, tiskovou konferencí a zasedáním Světového footbagového výboru (WOC). Po celý týden budou postupně probíhat kvalifikační a semifinálová kola sítě i freestylu. Celá týdenní bitva vyvrcholí o víkendu 1.-3. srpna svými finálovými zápasy. Zakončení soutěže nastane v neděli Ceremonií předávání cen. Veškeré soutěže se konají na atletickém stadionu pražské Slávie. Zápasy v síti se odehrávají na travnatých hřištích a freestylová část v zastřešené aréně za přítomnosti stovek senzacechtivých diváků.

         Toto mistrovství bude dosud největší uskutečněnou evropskou akcí svého druhu, čemuž napovídá enormní zájem příznivců sportu a aktivních footbagových hráčů ze všech koutů světa a čehož je důkazem neutuchající zaujetí veřejnosti pro toto divácky velmi atraktivní sportovní odvětví. Soutěž zajišťuje Česká footbagová asociace (ČFA) ve spolupráci s IFPA. Další informace na www.footbag.org/worlds2003.

 

Minulé mistrovství světa a úspěch Česka

 

         V roce 2002 se mistrovství světa konalo s velikou slávou a nebývalými přípravami v ohništi světového footbagu – v kalifornském San Franciscu. Jednotlivé disciplíny i vyřazovací soutěžní kola se hrála na rozličných místech tohoto města a velkolepé finále vyvrcholilo v prominentním paláci „Palace of Fine Arts“. Vstupenky byly kompletně vyprodány a jednalo se o vynikající show, kdy aplaus byl udělován často ve stoje. Kromě Američanů a Kanaďanů se šampionátu zúčastnili hráči například z Finska, Německa, Austrálie, České republiky a dalších.

         Právě naši reprezentanti dosáhli loni v San Franciscu velkých úspěchů. Český footbagový mesiáš a v současné době nejlepší hráč ČFA Václav Klouda (16let) vybojoval zlato ve všech freestylových disciplinách: 2min Routine, 30sec Shred a Trojkombinaci triků. Druhého místa v Trojkombinaci triků získal Jan Weber (16let), což zajistilo další medaili pro český tým. Aleš Zelinka a Jan Struž skončili svůj boj v semifinále.

         Mimo úspěchu v soutěži byla vyslovena pocta Václavovi Kloudovi, Janu Weberovi a Aleši Zelinkovi a byli přijati mezi elitní světovou skupinu footbagových hráčů – Big Add Pose (BAP). Navíc hlavní město Praha bylo zástupci IFPA oficiálně vyhlášeno za hostitele příštího Mistrovství světa ve footbagu.

Další informace a rozhovory na http://www.footbag.cz/zavody/ms02.html.

 

Diskutuj na Bbarak.cz