hledat

Tags:

Michajlov: Nové album bude bez hostů. Pozval jsem ale producenty, se kterými jsem ještě nedělal

Sdílej

V tuzemském prostředí je Michajlov již veřejně známé jméno, se kterým se musí počítat. Stejně ale jako jeho hudební kolegové musí čelit koncertnímu půstu a aktuálním problémům, které s pandemií koronaviru souvisí. Někdo se zavře doma s rodinou a studiový mikrofon odloží, ale pravý válečník se pozná tehdy, když nehodí flintu do žita a pokusí se přizpůsobit. Jeden ze zakladatelů značky 1312 Records avizuje v prosinci novou desku, proto jsme jej oslovili na kus řeči, aby nám prozradil třeba i něco navíc.

V časech, kdy jsi seděl za mřížemi, byla podpora tvému jménu obrovská a čísla rostly. Veřejně známé heslo „FreeMichajlov“ hrdě nosily skrze merch i známé tuzemské rapové tváře. Jak si ty čísla vedou teď? Opadl ten boom, který tě odlišoval od zbytku, anebo sis je dokázal udržet a teď čekají, jestli tu pozornost potvrdíš silným releasem?

Myslím, že největší boom byl, když jsem hodil na Instagram první fotku po 20 měsících, pak to logicky klesalo. Nemyslím na to, že to musím za každou cenu udržet, dělám featy, mám nahranou desku, zveřejnil jsem datum vydání, to jestli se něco potvrdí nebo ne, se uvidí 13. 12.

Na začátku roku ses vrátil na svobodu a naplánoval tour ke své desce, ale přišla opatření, která ji zmařila. Alternativní plán byl podzim, odjelo se pár zastávek a zase stopka. Zástupci kultury v Čechách se bouří, ale zdá se, že je jim to prd platné. I ty sám ses vyjádřil s Danielem Vardanem na toto téma. Byli jste tedy volit? Věříš, že na jaře už bude lépe?

Byli jsme volit, bohužel si nemyslím, že v brzké době nastane nějaká větší změna, ale aspoň jsme proto něco udělali a ne jenom to, že jsme o celé momentální situaci nahráli track. Myslím, že lepší to už nebude nikdy, tohle bude mít mnohem větší dopad na kulturu než si všichni myslí. Doufám, že se pletu, ale nevypadá to moc nadějně. Chtěl bych odjet aspoň deset koncertů na jaře k novýmu albu, protože bez koncertů je pro mě deska neúplná. Čím dál tím víc s tím raději moc nepočítám.

Je tahle doba pro tebe výrazně citelná i z pohledu rozpočtu, se kterým lze v hudbě operovat? Poslední roky vnímám názory, kdy interpreti příliš neřeší desky, často vydávají jen singly a hlavním příjmem jsou právě ty koncerty. Když vám je zatrhli, tak je teď hlavním příjmem merch a přežíváte, anebo jsi stále hráčem, pro kterého rap není ten hlavní chleba?

Já jsem vždycky dělal raději desky než jenom singly, takže jsem musel vždycky čekat, až se mi vrátí to, co jsem do toho nasypal. Jasně, že z koncertu mám největší příjem, s něčím jsem počítal, ale nic z toho není a nikdo s tím nic neudělá. Nedávno jsem zkoušet počítat, o kolik peněz jsem přišel, ale radši jsem toho nechal. Momentálně mě živí digitální platformy a merch, do toho mám ještě, co mě zbylo z těch koncertů, který jsme stihli odjet. Od začátku co máme label, tam máme peníze, na který se nesahá, a ze kterých se platí například master a výroba CD´s, takže to nemusíš dávat ze svýho. Zatím je moje práce ještě pořád rap.

Hlavní důvod, proč jsme se sešli, je ale ten, že máš venku nový singl a avizuješ nové album. Pokračuješ v evropském zvuku afrotrapu, znamená to, že se ta deska ponese v tomhle duchu? O jak velkou inspiraci po stránce beatů a rapu to z Německa či Francie jde? Nebojíš se, že ti budou zlé jazyky podsouvat, že zníš jak tenhle a tenhle ze západu?

Afrotrap poslouchám už dost dlouho, vždycky jsem ho chtěl dělat, ale neznal jsem nikoho, kdo by dělal takový hudby, v roce 2017 udělal Daniel beat, na kterej jsme ještě s Tafrobem udělali podle mě jako první v Brně afrotrapovej track OCB. Od té doby to jde naprosto přirozeně. Když si spočítáš všechny moje tracky, tak afrotrap je tak 1 % z toho všeho, proto nechápu, když dám ven svůj první sólo afrotrap, tak je z toho najednou povyk. Deska nezní jako žádná jiná moje deska, ale to neznamená, že to pořád nejsem já, témata se točí furt kolem toho, co žiju, žil jsem. Jasně, že je tam znát inspirace, to není nic tajnýho, kdybych poslouchal celej život boombap, dělám celej život boombap. Nemyslím si, že já zním jako někdo ze západu, chápu ale, že hudebně se to samozřejmě někomu ze západu podobá.

Německá a francouzská scéna dál sype jednu silnou desku za druhou. Co aktuálně rotuje ve tvém přehrávači? Je to Nimo, Capital Bra, Bonez MC, anebo třeba i nějaká nová čerstvá krev?

Aktuálně jenom moje mixy a mastery…

V novém klipu se objevuje také Erik Tresor, ale na zvukové stopě nikoli. Je to jen pouhá podpora tomu, co děláš, anebo signál, že na desce bude mít i svou rapovou účast? Co dalšího o „Limitu“ je ještě tajné, ale můžeš to třeba v tomto rozhovoru exklusivně prozradit a fans více nalákat?

Erik je frajer, baví mě jeho věci, točil jsem klip v Bratislavě, tak jsem mu napsal, jestli by nechtěl dojit na pár záběrů. Už předtím jsme si psali, že by jsme spolu mohli udělat track, takže něco určitě dáme. Co se týče alba, tak asi není nic tajnýho, nemám tam ani jeden feat, jsou tam producenti, se kterýma jsem ještě nikdy nedělal a je tam zatím 14 tracků, zbytek až 13.12.

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1