hledat

Tags:

Mega M – Špekulant (2020; Ruka Hore)

Sdílej

„Ne všichni budou tvé cestě rozumět. Je úplně v pořádku, když jim nedává smysl, hlavní je, že svůj cíl chápeš ty. Spekuluj, ale neubližuj, protože to, co ze sebe dáš, se ti v životě vrátí,“ zazní v bookletu nového alba slovenské tváře Mega M, kterým v závěru roku počastoval své fanoušky. Deska vykazující zajímavé momenty, ale i zbytečných klišé, kterým se bohužel autor nevyvaroval. Album dokazující o jeho schopnosti generovat hity, ale i nutnosti se zalíbit, aby výsledek poutal pozornost slabších myslí. Netvrdil bych, že jeho cestě nerozumím, ale v některých krocích s ním nesouzním, ačkoliv bych si nedovolil říct, že se jedná o doslovný přešlap.

Jeho cesta je zřetelná, čitelná a nabídla již celou řadu momentů, které utkvěli v mé paměti. Dlouhou dobou se pral s výčitkami okolí nejen na svůj původ, ale i minulost v Anglii. Až když si to ale srovnáš v hlavě, můžeš nejsilnější zbraně soupeře použít ve svůj prospěch. I proto zde máme sarkasticky smýšlený track „Alf“, i proto zde máme anglické pasáže, které mu sedí a vlastně čas dokazují, že čas strávený na Ostrovech byl ku prospěchu jeho hudebnímu rozvoji.

„Špekulant“ hraje na strunu těch, kteří hledají osobnost, která se vymanila z průměru a začala žít svůj sen. Je skvělé si splnit svá tajná přání a jít si za tím, co před lety bylo jen pohádkou. Nedokážu s jistotou říct, jestli by slovenská scéna byla ochuzena, kdyby Mega M nezačal generovat své skladby, ale na druhou stranu nabízí jistou dávku pestrosti, která slovenskému rapu lehce chyběla. Odkojen kořeny za velkou louží s příměsí aktuálních postupů a důrazem především na formu.

Obsah v mnoha místech dostává na frak a možná i nechtěně sklouzává ke zbytečnému klišé, ale Mega M asi nikdy nebyl pilný student pestrosti jazyka či úvah nad rámec toho, co sám kolem sebe nepoznal. Vyrostl ve společnosti, kde je třeba si vydělat na chleba, pochlubit se tím, když se chleba mění v hmotné statky, které si ne každý může dovolit. „Špekulant“ je už nedává tolik na obdiv, ale neodpářete základní filozofii rychle nabýt a udržet si to. Bylo by povrchní označit tuto desku jako materiál pro povrchní lidi, ale v některých místech se to bohužel samo nabízí. 

Tenhle Alf disponuje magnetickou a osobitou flow, která mu zaručuje na slovenské scéně zřetelný rukopis. Stále se ale nemohu zbavit dojmu, že kdyby se vydal za hranice, mohl bych s klidným svědomím říct, že jsem už něco takového někde někdy slyšel. Nejedná se o cílené vykrádání či kopírování, ale o velkou dávku inspirace, kdy chce autor být takový, jako to, co se mu v hudbě líbilo a pomáhalo jeho vývoji. Ve skrytu duše věřím, že jednou vystoupí ze stínu té inspirace a nabídne něco, co z něj udělá nezapomenutelnou tvář tuzemské scény. Techniku a hlasový fond na to má, ale zatím stále nedefinuje jako jeho kolegové Rytmus, Separ, či Majk Spirit.

„Špekulant“ vykazuje několik zajímavých stop, které se zcela jistě uchytí na první poslech. Výsledku možná až čitelně vládne singl „Hennessy“ s Frenkym a Bobbym Blazem, naopak striktní věc s Rytmusem „Zombie“ se mě příliš nedotkla. Možná až zbytečně se jeví dvojitá děkovačka hostům v Intru i Outru. Mega M toho měl na srdci mnoho, což dokazuje 18 stop v tracklistu, ale kdyby výsledek měl stop deset, vykazoval by větší sílu. Nalézám tu spoustu vaty, která má své místo, ale tlumí můj zájem se vracet k celku jako takovému. Mega M ale dokázal, že si své místo zaslouží a nyní záleží už jen na posluchačích, zda mu pomohou ten sen žít.

5/10

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1