hledat

Tags:

MC Metoděj: Občas mě zamrzí, že nejsem tam kde Rest nebo Strapo. Vybral jsem si ale jinou cestu a neměnil bych

Sdílej

Ne pro každého je ta sláva, kdy jsi denně na očích tisíců fanoušků, kteří ti nedají spát. Pak musíš neustále hnát svou tvorbu kupředu, abys neupadl v zapomnění. Najdou se ale i tací, pro které je tato kultura jiným posláním. MC Metoděj je výraznou postavou pražského undergroundu, ale dnes už moc lidí ani neví, kdo to vůbec je. I proto jsme se rozhodli se s ním spojit a realizovat menší rozhovor, aby bylo odtajněno, v čem všem má namočené prsty. V konečném součtu budete možná překvapeni, o kolik věcí se stará. Bez něj by možná Česko nemělo ani důstojné jméno ve světovém freestylu.

V prostředí pražského undergroundu jsi známou a váženou osobností, ale republiková veřejnost už tvé jméno příliš neregistruje. Jsi ještě vůbec aktivní ve studiové tvorbě?

Ve studiové tvorbě jsem nijak zvlášť aktivní nikdy nebyl. Pár songů jsem nahrál, ale stejně to byl spíš freestyle ve studiu. Díky battlům si mě pamatuje hodně lidí po celé ČR a díky EOW jsem známá postava po celém světě, hlavně co se týká MC´s, který jsou v naší crew, znaj mě od Pekingu, přes Kampalu až po NYC. To je pro mě důležitější než obecnej fame.

Vzpomínám si na jedno staré video z freestylové akce, kde jsi odmítl battlit soupeře, že je to proti tvé filozofii. Změnilo se od té doby nějak tvé smýšlení?

Hele když mi bylo 15, tak jiná příležitost, kde si zarapovat před davem lidi než battle, prostě nebyla. Battly mě nikdy nenaplňovaly kromě toho, že byla možnost dát freestyle před publikem. Přijde mi hloupej celej ten systém, a čím jsem starší, tím víc mě to neba.

Hodně se angažuješ i skrze mezinárodní jména, vzpomínám si na skladbu s MC Cynem. Jak moc se hlásíš k Zulu Nation a co pro tebe elementy hip-hopu znamenají po těch letech?

Moje kamarádka spoluorganizátorka Anička Oravcová byla ofiko členem Zulu Nation, ale po skandálu s Afrikou Bambatou se ta organizace prakticky rozpadla. Teď je pro mě priorita číslo 1 End Of the Weak. Jsme obří mezinárodní crew, fungujeme jako rodina! MC Cyno to je kapitola sama pro sebe, to je na román. Hodně spolupracuju s Cossigu a celá naše beatboxova scéna mě baví. Moderoval jsem X Czech beatbox battlů a ESH battlů. Takže opět můžu říct, že jsem součástí týhle family. Znám se osobně i s B-Lowem, kterej to šéfuje na mezinárodní úrovni. Writeři mi sou taky blízko, proto je graffiti nedílnou součástí většiny akci, který pořádáme. Breakdance miluju a cením každýho, kdo to dělá.

Nedávno jsme tě mohli zahlédnout i v jedné reklamě. Můžeš mi prozradit, jak k tomu celému došlo a jaký byl ohlas z řad veřejnosti?

Reklama mě živí už 10 let. Dělám copywritera, takže to bylo easy. Hrál jsem ve více reklamách, ale ne vždycky to lidi postřehnou. Vždycky se najdou prudiči, ale i přející lidi. Já to neřeším, byla to cenná zkušenost a navíc dobře placená.

Freestyle k tobě dlouhodobě patří, ale jestli se nepletu, tak si obstojně vedeš i ve slam poetry či klasickém divadlu. Co z toho rozvíjí tvou osobnost nejvíce, anebo je to tak spojené a provázané, že to bereš bez rozdílu či hodnot?

Freestyle provází celou moji tvorbu, to je to co mě baví, naplňuje a v čem je moje síla, je to ta nejlepší terapie. Je fuk jestli je to rap, divadlo, Slam Poetry, nebo moderování. Teď mě čeká premiéra ve Stand upu a hodlám freestylovat i tam.

Na některých akcích se objevuješ i jako speaker. Jsi bavič od přírody nebo to v tobě vypěstovaly až ty zkušenosti s freestylem a rapem?

Každej pořádnej MC by měl bejt redy to i odspíkovat. Moderuju už deset let a celkem slušně si tím přivydělávám. S Dozrem hrajeme i freestyle divadlo Tajemství Vesmíru už devátým rokem. Dělali jsme i zdravotní klauny, takže jo, jsem šašek od přirození.

Když jsme ještě u toho pražského undergroundu a volného toku slov z hlavy bez přípravy. Jak jsou na tom v současné době „Subway Series“? Rapuje se ještě pro veřejnost v metru?

Hele Subway pořád jede. Já na to už nemám kapacitu, a teď to dělaj lidi z FHN crew! Velkej respekt pro MC Nose, že tu káru táhne dál. Diky

V minulosti ses angažoval i v charitě a pomáhal potřebným. Jsi ještě napojený na Jedličkův ústav a spolupracujete spolu? Vzpomínám si, že jsi bral i jednoho chlapce na vozíčku na freestylové akce.

Jo tahle parta už má školu za sebou, ale kámošíme se dál hlavně s MC Pearem, kterej dál rapuje, dělá Slam Poetry i Stand Up. Taky jsme dělali fundriasing pro děti v Ugandě a Bangladéši. Rád pomáhám potřebnejm. To se musí!

Jsi angažován i v porotách na různých akcích? Jaké to pro tebe je hodnotit výkony ostatních a naslouchají tvému názoru?

Porotce dělám rád a snažím se bejt objektivní, bohužel je to nevděčná pozice a vždycky se najdou „chytráci“, co nesouhlasí s tvým verdiktem, ale naštěstí porota má vždycky pravdu!

Na scéně je několik jmen, které začaly s freestylem, a pak vydaly úspěšné desky. Nemrzí tě, že nejsi třeba tam, kde jsou dnes Rest, Strapo, Tafrob, Zverina či další?

Upřímně občas trošku jo, ale já si vybral jinou cestu a neměnil bych. Navíc jsem s klukama pořád v kontaktu, úspěch jim přeju, fandím jim a dokonce si je bookuju na akce. Vše je tak, jak má být.

Tvé jméno si v posledních letech vybavuju hlavně s Freestyle Mondays a EOW. Můžeš čtenářům vysvětlit, o co vlastně jde a jaký je v těchto akcích rozdíl?

Oba koncepty se zrodily v NYC a osobně se znám s jejich zakladateli. Freestyle Mondays je open mic s živou kapelou, kterej rozjel Illspokin a EOW je nejstarší open mic v NYC, kde už 20 let běží každou neděli. Zároveň se z něj zrodil rapovej pětiboj, kterej probíhá dnes už ve 13 zemích. V roce 2017 jsme hostili světové finále a udělali jsme tam koncert Chaozz, to bylo nejvíc. Zjednosušeně FM je open mic a EOW rapovej pětiboj!

Freestyle Mondays brzy oslaví své deváté narozeniny. Co to pro tebe znamená jako organizátora a na co se mohou lidi těšit?

Jsou to 9. narozky mýho děcka. Těšit se můžete na Open mic s kapelou, Refewa, Resta, beatbox. Spousta MC‘s a dobrý muziky! Vidíme se v Crossu.

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1