hledat

Tags:

MC Gey: Zúčtoval jsem poslední tři roky ve čtyřech měsících emocí, vtipů a pravdy

Sdílej

Nejen v okolí Brna se v poslední době mládež otáčí za sebe na každém rohu. Strach je všudypřítomný. Tma nahrává útočníkům do karet a kolem moravské metropole řádí opravdový bandita. Přistěhovalec z východních Čech, který se již etabloval tak, že jej berete za rodáka. Jeho hlas je pronikavý, úderný, výsměvný. Pokud vás neodzbrojí v pár větách, záložním plánem je páčidlo v jeho rukou. Policie je na něj krátká, i když o něm ví. Pro jednoho je to pouhý blázen, pro druhé pak anděl rapové pomsty za to, jak jeho oblíbený žánr degeneruje. Nechce kázat vodu a sám se napájet vínem. Mohl bys zkusit zavírat oči před tím vším, ale ono to nejde. Svým páčidlem si prosadí svou v dobré víře, aby za pár let nebylo ještě hůře. Můžeš z něj mít strach, ale pod tíhou beatů jeho komplice se budeš ohýbat. A on přichází podruhé ve stejné masce, aby rozjel verbální diktát plný humoru, nadsázky, ale i pravdy.

Říká se, že dvakrát do stejné řeky většinou nevstoupíš. Čím si právě album „Rap-Life“ vysloužilo pokračování? Bylo to způsobeno ohlasem nebo spíše tím, že se v těchto vodách cítíš komfortně? 

Máme kousek od baráku řeku. Vstoupil jsem do ní několikrát a vždycky to bylo fajn. (smích) O pokračování RAP-LIFE jsem uvažoval hned po jedničce, ale říkal jsem si, že by to bylo moc pohodlný, nicméně Krudanze začal posílat beaty a jak čas utíkal, tak jsem si říkal, že to ještě udělám. Zaprvé kvůli tomu, že jsem chtěl, aby lidi slyšeli, co Krudanze umí a za druhý jsem měl ještě potřebu si rejpnout. Mám v hlavě projekt, kterej jsem chtěl realizovat, ale jelikož se jedná o čistě autorskou desku, tak je to na delší dobu. Epizoda 2 teda byla jasná volba. Taky kvůli tomu, že název odkazuje na hru HALF-LIFE, která měla více pokračování a Epizoda 2 byla poslední ze série. Touhle deskou sérii uzavírám. Co se týče pocitu komfortu, tak samozřejmě to je jednodušší, protože tematicky to je velmi úzká linka.

I tentokrát padla volba na stejného producenta. Myslíš, že byste jako dvojka mohli časem zlidovět jako Paulie Garand a Kenny Rough?

Určitě. Jsem rád, že Krudanze je zatím jen můj poklad. Jestli uděláme někdy něco dalšího nevím. Rozhodně už to nebude stejný. Přeju Krudanzovi, aby dělal beaty i jiným lidem.

A tentokrát tu není jen z pohledu producenta. Bylo složité jej nasoukat před mikrofon nebo se o to přihlásil sám? Ono to ve finále poukázalo na to, že by se na scéně neztratil ani jako rapper…

Krudanze a jeho crew Crystal Kidz maj naprosto osobitej, agresivně vtipnej rap. Byl jsem jejich fanoušek, i když to moc lidí nezná. Chtěl jsem Krudanze už na jedničku, ale nevěřil si a necejtil se na to, protože už jako MC´s nejsou moc aktivní. Nikdy ani zásadně neprahli po úspěchu. Chtěl jsem na tuhle desku feat. od všech členů a je to tam. Udělal si čas i Kachna ze skupiny Skywalker, kterej je taky členem Crystal Kidz. Pořád je otravuju, aby udělali desku. Doporučuju dohledat jejich projekty. Pak možná i lidi víc pochopěj, proč motiv Half-lifu atd.

Prvotní výstup je stejný, opět devadesátkový zvuk s humorem na adresu drahých poloviček, výpověď o rapu, ale vnímám i tu rovinu otce od rodiny. V čem se liší pohled rappera po této životní změně?  Jak moc to ovlivnilo tebe?

Devadesátkový zvuk tam určitě je. Paradoxně si ale myslím, že některý beaty jsou víc fresh než to, co je slovem fresh nazýváno. Krudanze má svůj rukopis, i když z toho samozřejmě cítíš vliv Dje Premiera, Dreho, atd. Jak jsem psal, že je komfortnější psát na stejný téma, tak na druhou stranu to je složitější v tom, že musíš vymyslet kvanta vtipů na stejnou věc. Seděl jsem hodiny u textu, abych to použil dobře. Co se týče roviny otce, tak určitě to je velká změna. Poslední tři roky byly zásadní v tom, že jsme rekonstruovali dům, narodil se nám Hubert a do toho jsem chodil normálně do práce a o víkendu koncerty. Nebudu popisovat, co otcovství obnáší, ale prakticky jsem neměl skoro vůbec čas na psaní rapu. O to víc jsem si pak vážil toho, že jsem byl schopnej s pomocí mojí ženy, Idei a dalších lidí najít prostor tu desku vytvořit. Měl jsem velkou chuť psát a byl to čtyřměsíční proces, kdy jsem v podstatě chrlil emoce, vtipy a pravdy. Zúčtování tří let, kde jsem shrnul, co mě sere na rapu, co jsme zažívali atak dále. Možná díky tomu zní deska jinak než ta první. Za to jsem strašně rád, protože moje původní obava byla, co když to nebude znít stejně.

Četný tracklist složený ze stejných časů pro plné skladby i skity dá asi zabrat. Je to způsob tvého humoru křížený se smyslem pro detail? A jak vznikaly názvy skladeb, které někdy ani nedávají smysl?

Časy jednotlivých tracků vznikly tak, že jsem měl původně záměr udělat kratší songy. Karaoke Tundra a Peťo Tázok tehdy vydali desku, kde měli tracky stopáž třeba 1:30 a bylo tam 25 tracků. Krudanze mi poslal spoustu beatů a dost mě jich bavilo, takže jsem chtěl, aby jich tam zaznělo co nejvíc. Původně jsem chtěl udělat každej track 2 minuty, ale často bych musel nepřirozeně skončit sloku, nebo to špatně vycházelo s beatem, tak jsem začal pracovat s délkou 2:22, 0:22, 0:02. Ty nejkratší jsou jen takové vtípky na doplnění stopáže. Měl jsem limit, aby se to vešlo na vinyl, takže jsem nechtěl překročit 40 minut a zároveň to je i optimální čas na to, aby tě deska nenudila. Dvojky jsou tam kvůli tomu, že to je dvojka. Primitivní, ale zároveň takovej puntičkářskej koncept. Ta deska má takový harmonický tempo. Názvy tracků často vznikaly podle pracovních názvů beatů, který použil Krudanze. Natolik jsem si na ně zvykl, že jsme je často jen upravili. Například Vebiol jsme nazvali Vebiol 95, protože to zní jako název benzínu a ten track je o tom, že jedeme autem. Pak třeba Kansaj přejmenovanej na Hakiro Kansaj atd. U dost věcí jsou celkem dlouhý názvy. To nám přišlo vtipný a krásně absurdní v době, kdy se tracky jmenujou BEBE, LULU atd.

Promo na desku si vzal dosti originálně a určitě ti to zvedlo i čísla odběratelů na instagramu. Jak probíhala domluva s kolegy z branže na těch videích? Kdo vykázal největší smysl pro humor a kdo naopak přemýšlel, zda to nebude mít nějaký dopad?

(smích) Videa jsem natočil po vydání jedničky před 3 lety na Votvíráku. S většinou interpretů se znám z backstage a nemáme lidsky problémy. Měl jsem záměr natočit videa, kde šikanuju lidi ze scény, a tak jsem to i těm interpretům prezentoval. Chtěl jsem z toho tehdy udělat klip, ale chybělo mi dost hráčů a zbytek jsem buď nepotkal, nebo jsem je nechtěl lovit někde po fesťácích. Řekl jsem si, že nemá smysl dělat videoklip, kde je jen půlka scény. Leželo mi to 3 roky na disku a teď se to hodilo, tak jsme na prasáka natočili videa ze současnosti, kde dělám domácí činnosti, a vrátí se mi vzpomínky z války. Jelikož jsem férovej hráč, tak jsem to všem zúčastněným poslal na schválení. Všichni byli pro a nikdy neměl nic proti. Cením

On by se dal ten humor mnohdy brát jako věčný a neposkvrněný časem, ale ty mezi řádky často poukazuješ i na aktuální prázdnotu newschoolerů v obsahu, zaprodanost a lásku k drogám. Myslíš, že tuto na poslech náročnější desku dokážou mladí ocenit? Mně se zdá, že se jim dnes už moc přemýšlet a vnímat ani nechce…

Ono se mladým přemýšlet chce, jen většinou vidíš ty blbý. Myslím, že ta deska není složitá, co se týče obsahu na pochopení. Je možné, že si mladší posluchači nedokážu spojit nějaké dvojsmysly, nebo odkazy na kapely, nebo věci, které nezažili. Láska k drogám v muzice byla vždycky a nikoho neodsuzuju. Taky kouřím cigára a piju alkohol. Spíš mi vadí ta prezentace toho, že to je vlastně fresh a stylový bejt prázdnej člověk. Jedenáctiletý boys viděj svý hrdiny, který vlastně nedělaj nic jinýho, než že selej dope, nechoděj do práce, maj super hadry a flexej prázdnotou. Všichni důležitý muzikanti vesměs brali drogy, ale vytvářeli nějakou informaci, nebo tě k něčemu nabádali. Poslední dobou se prezentuje jen cash a nic nedělání. Pak se mladý kluci smějou svýmu tátovi, že je nula, protože chodí do práce. Ty tracky nejsou motivace. Dnešní doba prohlubuje v dětech pocit méněcennosti a úzkosti. Není to jen muzikou, ale celkově všema těma sítěma.

Dle tvých odpovědí jsem pochopil, že kromě alba plánuješ i dvojku v asfaltové verzi. A co nějaký doprovodný merch? Nechybí fanouškům trika vod hoven či chlupy zasílané s CD´s? Nebylo by fér více využít toho legendárního páčidla?

Vinyl určitě bude. Doprovodný merch taky. Páčidla ve tvaru dvojky budou taky. Trika Vod hoven děláme jednou za rok pravidelně. Máme v hlavě nápady, jen jsem se v první řadě věnoval dokončení desky a ne blbinám. Možná proto to zní top. (smích)

RUKAHORE_SHOP_BANNER
Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Už jsi četl?