hledat

Tags:

Martin Matys – Mixdown Mixtape Vol. 3 (2020; Ty Nikdy)

Sdílej
RUKAHORE_SHOP_BANNER

Aby ses stal lídrem, musíš do hry něco přidat. Přizpůsobovat se aktuálnímu trendu a inspirovat se jen od okolí je cestou vedoucí do propasti. Martin Matys je jedním z hmatatelných důkazů tuzemského rapu, že vydat se vlastním směrem může přinést ovoce, když máš v zádech dostatek talentu a charisma. Už v týmu Slow Flow vykazoval potenciál, ale prvně jej rozvinul na vlastní pěst pod křídly stáje Ty Nikdy. Jeho studiová aktivita je dostatečná, aby uspokojila fanoušky a náročného posluchače, a není tomu jinak také v případě třetího dílu jeho mixtapové série „Mixdown“.

Mixtapy se v našem prostředí příliš nenosí, což osobně příliš nechápu. O to více pak vznikají desky slepené z různorodých singlů, kde chybí koncept. Na mixtape se kouká skrze prsty, veřejnost jej vnímá jako druhořadou podívanou, ale v případě Matyse je jasným důkazem, že i tento materiál může hravě strčit do kapsy celou řadu letošních releasů. A navíc se jedná jen o předkrm, jak autor hned v úvodu zmiňuje. Regulérní deska bude prý také.

Matys je králem atmosféry, jeho ponurá zpověď opisující život, společnost a hudbu jako takovou možná na první poslech vyzní až příliš depresivně, ale postupem času objevujete i záblesky, že má skutečně život rád a užívá si jej. Jeho práce s hlasem je jasným signálem, že se nejedná jen o čistý monotónní rap, kde by měl obsah zvítězit nad formou. Právě v tomto případě je forma velkým poutačem, aby posluchače vtáhla do obsahu a nechala jej nasát ten vibe.

Kvituju barvitá přirovnání a práci se slovenským jazykem, který může být velice pestrý, když je ve správných rukou. Matys si stále drží svůj kredit a neuhýbá ze záměru, jakým se na scéně prezentuje. Jeho hudba rezonuje nejen v klubech, kde dokáže rozhýbat ztuhlé krky, ale nabízí především velké kouzlo při domácím poslechu, kdy můžeš v klidu zavřít oči a ponořit se do metafor a jinotajů, které ti v nadstandardní dávce nabízí.

Velkou devizou jsou instrumentální podklady, které nekoketují s nutností se na první signální zalíbit, ale postupem času si v nich libuješ jak prase v žitě. Je až do očí bijící, jak všechno sedí a harmonicky ladí. Stačí se jen otevřít náročnější tvorbě a nechat se unášet. A je asi pak jedno, která položka z tracklistu bude tvým favoritem. Přiznám se, že tím mým je „MNPLS“ s nadčasovým odkazem přetaveným v letošní incident. Kvituji i přítomnost hostů. Před poslechem jsem se některých jmen bál, ale musím konstatovat, že Matys ví, kam sáhnout.

„Mixdown Mixtape Vol. 3“ je vyzrálou deskou po hudební i obsahové stránce. Při tom veškerém nářku, že tuzemský rap stojí za hovno, se mohu bez problémů odkázat na tento tejp, že tomu tak není. Ano, říkám mixtape, kterým se zde stále pohrdá, a asi se to jen tak nezmění. Kvalitu necení ovce a plavci napříč žánry v rámci vytváření své osobnosti. Pokud jsi však tomuto žánru věrný a chceš dostat více než obvykle, můžeš zkusit tento release. Myslím, že rozhodně nebudeš zklamaný, stejně jako jsem nebyl ani já.

8/10

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1