hledat

Tags:

Maniak – To je vražda, napsal (2023; Ach Ano)

Sdílej

Hudba ve své textové podobě je krásná především v tom, že často dokáže vykazovat barvitá přirovnání, náznaky a vtípky tak, že někdy musíte skladbu vyslechnout několikrát, aby vám vše docvaklo. Není nutné vše reflektovat přímočaře a polopatě. V rapu to možná platí dvojnásob. Leží přede mnou dílo brněnského úderníka Maniaka, který se po letech pod křídly labelu Bigg Boss vrací ke své vlastní značce Ach Ano, aby se s fanoušky podělil o release „To je vražda, napsal“. A snad se mnou budou souhlasit i spekulanti a diskutéři, že by se za propůjčení názvu ve výsledku ani nezlobila herečka Angela Lansbury se svou ikonickou rolí Jessicy Fletcherové ze seriálu „To je vražda, napsala“.

Často slýcháváme výroky autorů nových desek, že se jedná o jejich doposud nejsilnější hudební moment, že ty skladby jsou vraždy, bangery a bomby. Maniak má ve svém repertoáru hned celou řadu světlých momentů a dá se říct, že v novém tracklistu je další zásoba fungujících věciček. Spolupráci s jedním beatmakerem si vyzkoušel již na předešlém releasu „Černej kůň“ s DJem Wichem, tentokrát vsadil na méně zvučné jméno Cheppy Beats, které však nezůstalo nikterak pozadu.

Pozvánky hostům byly rozeslány poskrovnu, přítomni jsou jen Momo a Sergei Barracuda, kteří jsou rozhodně zpestřením výsledku. Momo to táhne především svou technikou, Sergei pak spíše vtipnými bars. Nemění to nic na tom, že hlavním lákadlem je tu správně Maniak, který vytahuje z rukávů nejen charismatický projev, ale i texty plné vtipných odkazů na scénu, filmovou i hudební popkulturu. Momentů, u kterých se může posluchač zastavit, je hned několik, já vypíchnu pár z nich.

Nejvíce mi v hlavě utkvěla skladba „Nestíhám žít svůj život“ zajímavě vykreslující dnešní život bez ohledu na to, kdo jste a co děláte. Hektická doba obklopila všechny z nás a diář s resty a úkoly jsou na denním pořádku. Kde kdo se pak načape u toho, že vlastně nestíhá žít svůj vlastní život. V rapu ještě ležérnost a flákání nikoho nikam neposunuly, což si uvědomuje i Maniak a reflektuje to nejen skladba „Od rána a do rána“.

Svou dikcí a tahem na branku pak může získat své publikum skladba „Steve-O“, která v sobě ukrývá i citace bizarního herce z populární partičky „Jackass“. Pamatuju na památná slova jedné sledující, která se táže, proč si vlastně ubližují, bez špetky nadhledu.

„To je vražda, napsal“ je velmi vydařené dílo, které jen potvrzuje schopnosti, kterými Maniak disponuje. Slýchávám názory z tábora posluchačů o absolutní oddanosti jeho tvorbě, ale i těch, kteří jeho flow a cesty nepřišli na chuť. V obou případech to ale vyvolává emoce, a tak to má být. Nové album Maniaka bude zcela jistě patřit mezi nejzajímavější releasy letošního roku, mohlo by mu to přinést i pár nových preferenčních hlasů. Ať tak či onak, rozhodně se vyplatí u tohoto tracklistu chvilku posečkat a nasát ten vibe.

8,5/10

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1