hledat

Tags:

Majself – Romeo a Julia (2019; Neptun Clan s.r.o.)

Sdílej

Příběhy o lásce a pevných poutech na celý život lemují prakticky všechny naše kroky napříč generacemi. Někomu to přijde jako klišé, někdo na tom staví svou existenci bytí. Jisté je, že to tu bylo, je a bude. I když doba je hektická a mladí stále více tráví život v domácnostech sami, na každém rohu střetáváme reálné odrazy i fiktivní příběhy o ideálech, nejen těch vztahových. A pro lásku by se mělo obětovat vše, jak již před dávnými lety nastínil William Shakespeare ve své divadelní tragédii „Romeo a Julie“. Hořký konec ale není případem stejnojmenného díla od Majselfa.

Nelze hledat tvrdost tam, kde je náruč plná citů otevřená dokořán. Ta póza je možná pro mnohé snadnější, ale vnitřně s ní v mnoha případech nesouhlasí. Majself je dlouhé roky vnímán jako osobnost, která emotivně prožívá každou událost. A přestože jeho první kroky byly rapově mnohem více striktní, nelze mu vyčítat, že vykrystalizoval do podoby, která je jemu samotnému nejvíc přirozená. Mnoho zlých jazyků bude ukazovat prstem, ale nový materiál sebou přinese také novou posluchačskou základnu, jež ocení, že se autor světu takto otevřel.

Progres je třeba být hmatatelný a nikdo přeci nechce zatuhnout na jednom místě. Máme tu některé zaryté fanoušky boobampu, kteří nedokážou svůj „talent“ dál rozvíjet a pak kolem sebe kopou, že jedině oni jsou ten real underground. Vyčítat někomu, že uhnul tímto směrem, je nemístné ve chvíli, když tato tvorba vykazuje notnou dávku hudebního řemesla a texty vykazují stále výpovědní hodnotu. V případě Majselfa se jedná o opis jeho vlastního života, kdy vstal jako Fénix z popela a za výrazné pomoci své drahé polovičky našel svůj životní směr.

Upřímně si povězme, kolik mužské populace přijde této desce na chuť. Tématika spojená s romantikou a bojem za štěstí je spíše doménou něžného pohlaví, proto také soudím, že největší odběratelská základna je tu jasně nalajnovaná. Je třeba vyzdvihnout zájem rozvíjet své hranice a posouvat se. Odráží se to nejen v práci s hlasem, ale i ve výběru produkcí. I díky tomu nelze album „Romeo a Julia“ přisoudit jednomu žánru. Jak je již po prvním poslechu patrné, tohle album nechce být limitováno hranicemi a šablonami.

Majself ve své tvorbě opět klade důraz na lidskost a přirozenost a zbytečně nic nepřikrašluje. I proto tento nosič vykazuje i temnější momenty, bez kterých by však tento koncept vypadal uměle. Život přináší to dobré i zlé, a proto Majself opisuje fakta, že jeho příběh není pohádkou. Jen má prozatím šťastný konec. Ale jak je patrné, stálo to hodně sil, odříkání a trpělivosti.

„Romeo a Julie“ je deskou, která je sice prošpikovaná rapovou interpretací, ale taktéž je lemována lehkým zpěvem. Pestrý výběr hudebních podkladů tuto desku nebude stavět ke stavebním pilířům žánru, ale autorovi otevře dokořán dveře hudebního showbyznysu. Nenazval bych výsledek jeho snahy pokusem o zaprodanost a vytvoření díla bez duše. Tohle album má emoce a city na každém rohu zabalené v zajímavém verbálním hávu. Nemohu mluvit za ženy a dospívající dívky, ale mužům více jak pár poslechů nenabídne. Rozhodně nelituji, že jsem si jej několikrát přehrál, pomohl mi více nahlédnout a přemýšlet, ale po čase na mě začal působit sterilně.

5/10

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1