hledat

Tags:

Luisa – Sad & Savage (2022; Ruka Hore)

Sdílej

Role ženy ve společnosti často podléhá sexistickým poznámkám, což se samo sebou projevuje i v rapovém průmyslu. Příliš mnoho zástupkyň něžného pohlaví jsme na mapě české a slovenské scény za ty více jak tři dekády nezaznamenali, ale o to více se na ně často koukalo mezi prsty. Chlapi si neradi pouští na své teritorium tváře, které si v textech rádi berou na paškál, a tak ženská rapová scéna často připomíná pokus o adaptaci „Noci na Karlštejně“, jen chybí ten happy end. Prorazit tu pomyslnou blánu plnou předsudků by mohla Luisa, která v říjnu minulého roku nabídla zajímavou sondu do mysli té, která musí neustále dokazovat ostré lokty, aby ji okolí nesemlelo jako mnoho jejich předchůdkyň.

Její debut „Sad & Savage“ nemá být rozhodně příběhem ukřivděného děvčete, které si chce najít své místo v hudebním světě, ale té žluče kolem je tolik, že se z toho často až točí hlava. Životní zkušenosti jí pak nabízí pestrou základnu pro své texty, ve kterých stačí autenticky zaznamenat ten kolotoč a přidat do výsledku kromě obsahu i formu, která by upoutala pozornost.

Právě to se Luse podařilo, neboť tohle album kombinuje právě vyvážený balanc mezi agresivním podáním, ale zároveň setrvání nohami pevně na zemi. Nehraje si na nic, což dodává výsledku autenticitu. Autorka dá nahlédnout do svého sexuálního života, ve kterém se odráží i společenský náhled na její profesní kolegyně a ženy obecně.

Baví vás obsah bbarak.cz? Budeme vděční, když nás podpoříte na Buy Me a Coffee

Neznamená to však, že by Luisa byla nějakým růžovým kvítím bez poskvrnění. Již samotný název jasně signalizuje, že je z toho všeho ruchu smutná, ale zároveň její divoká nátura vzbuzuje touhu konfrontovat se se vším, co ji nějakým způsobem irituje nebo láká. A nebyla by to ta správná rapgame, kdyby některé faktory, které ji jsou vyčítány, dala patřičně na obdiv. Netočí se to jen kolem sexuality, ale i nechybí také odkazy na své hmotné statky nebo to, že je vládkyní svých činů. Krásné ženy si jsou moc dobře vědomi svých předností, proto i ona se neváhá přirovnat k hlavní postavě hororu Jennifer’s Body. Ta využívala své fyzické přitažlivosti k vraždění mladých mužů.

„Sad & Savage“ je zajímavou sondou do mozku sebevědomé ženy, na kterou ale také přichází temnější chvilky, kdy vnímá to nepochopení okolí, množství fyzického i verbálního násilí a úzkostlivých stavů plynoucích z toho všeho. Její důraz a schopnost generovat atmosféru, ve které jsou ženy de facto společností opačného pohlaví šikanovány, vyznívá krásně při hudebním spojení s přizvanými hosty. Luisa po svém debutu nepřestane být sexuálním objektem, na který mnozí budou koukat spíše na fyzickou múzu, ale tímhle albem dokázala, že je nutné s ní počítat také na rapové scéně. Je to temné, striktní a bez okolků. Bolestivé, trýznivé, ale o to více autentické. Souhlasím s jejím tvrzením, že i bad bitch může mít feeling a podepisuju se pod něj.

8/10

Originál alba „Sad & Savage “ si můžeš pořídit na shopu RukaHore.sk.

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1