hledat

Tags:

Kontrafakt – KF ako Rolls (2021; Tvoj Tatko Records)

Sdílej

Tři špinavá jména, která se na Slovensku postarala o nebývalou expanzi rapového průmyslu. Kdo by to byl řekl, že už je to více jak dvacet let od založení party Kontrafakt. Rytmus, Ego a DJ Anys od té doby ušli velkou cestu, která čítá světlejší i slabší momenty, ale i tak je nutné je brát jako zásadní crew. Léty prověřený singl „Dáva mi“ byla skutečná reklama na rap tehdejší doby a je všudypřítomné, že tento status si mohou chlapci z Piešťan nárokovat také na počátku roku 2022.

Pátý týmový disk nese příznačný název „KF ako Rolls“ a opisuje i myšlenkový pochod autorů, jak vnímají jejich značku na scéně. Tahle nablýskaná kára má za sebou celou řadu nesmazatelných hitů, posouvání hranic. Na mapě slovenského rapu bychom stěží nalezli partu, která si vybudovala tak silnou fanouškovskou základnu, popřípadě byla inspirací služebně mladším interpretům, kteří kráčeli v jejich šlépějích. Jistý náznak by mohli v tomto bodu vykazovat DMS či Moja Reč, ale i tak je zřetelné, kdo je u našich východních sousedů number one.

Dva roky od předchozího disku „Real Newz“ jsem absolutně netušil, co od nového tracklistu čekat. Větřil jsem samozřejmě kvalitní výsledek a snahu potvrdit svůj status lídra scény, ale taktéž jsem měl v živé paměti, že album z roku 2019 se v mé přízni příliš neuchytilo. Chuť experimentovat a posouvat technickou laťku převládala nad obsahovou stránkou a ve výsledku mi přišla tato placka poněkud plochá. To se však v případě „KF ako Rolls“ nekoná a Kontrafakt vygeneroval seznam skladeb, které fungují v přehrávačích a budou se hodit i na stagi.

„KF ako Rolls“ se jakoby vrací k podstatě jejich tvorby, která se vždy pyšnila hrubostí, ulicí a tvrdostí. Od začátku této party sice uběhlo již více jak dvacet let, ale jak se zdá, kluci si i poletech udrželi hlad a moc dobře vědí, jak striktní desku nahrát. Oni to asi věděli vždycky, jen vždy záleželo na jejich pohnutí mysli, neboť si to dělali vždy po svém. Již v úvodním singlu naznačují svůj monopol a návrat ke kořenům v refrénu, kdy skloňují „Mulano Stylos“ z debutového alba „E.R.A.“. Na jejich novém tracklistu vnímám holý fakt, že nechtějí být oldschool či newschool, ale trueschool jim lhostejný není.

Obsahová stránka desky se motá kolem samotných autorů a poukazuje na jejich odlišnost od zbytku. Nebojí se přihlásit ke svým poctám, ale zároveň necítí potřebu se nad ostatní povyšovat. Po zásluze si jen berou to, na co mají právo. Nelitují toho, že i jich se věk dotýká, protože právě životní zkušenosti definovaly jejich vývoj. Kromě sázky na jistotu v podobě egorapu zde máme i motivační skladby a opakující se pravidlo, že bez práce nejsou koláče.

Na jedné straně zde máme technickou vysokou školu rapu v podání Ega, pro kterého je každý podklad jen hladinou vody, které on sám dovolí, jak vysoké vlny při poryvu jeho flow vykáže. Rytmus naopak vsází spíše na tvrdost, i když za svým týmovým parťákem nikterak nezaostává. Rozhodně pobaví i donutí zamyslet jeho příspěvek ve skladbě „Vyspím sa až v hrobe“, která vykazuje vtip i nadhled.

Hosté byli vtěsnáni do jedné skladby a jedná se o přizvané ze Slovenska i z Čech. Přestože skladba jako taková nemá příliš užitnou hodnotu, výsledek šlape a nese se v kadenčním duchu celého disku. Velkým plusem jsou také produkce, což je však dlouhodobá deviza KF. Jestli nejste fanoušky tohoto tábora, tak i přes nepřízeň je nutné ocenit technickou zdatnost a čich na bubny, které výsledek korunují.

„KF ako Rolls“ je přímočařejší cesta ke koncovému zákazníkovi, přístupnější a otevřenější. Fanoušci Kontrafaktu mohou kvitovat, že nemusí po poslechu konstatovat, že je to technický strop, ale chybí tomu hloubka. Rytmus a Ego nalezli pomyslný středobod a vsadili na to, aby jejich pátá studiová snaha neustoupila z jejich ambic, ale oprostili se od zbytečného experimentování, které bylo někdy už na škodu. „KF ako Rolls“ je poctivá rapová deska, která čítá celou řadu highlightů. Snad prvně v historii této party cítím sílu celku, nikoliv několika singlů, které obklopuje dobrá, ale i tak časem vyčpělá vatáž. Jedná se nepochybně o adepta na desku roku, která by se v přehrávačích fanoušků mohla udržet i déle než ostatní spotřební zboží rapového průmyslu.

9/10

Originál alba „KF ako Rolls“ si můžeš pořídit na shopu RukaHore.sk

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1