hledat

Tags: ,

Konex & Kamil Hoffmann – Corretto 2 (2022; Universal Music Group)

Sdílej

Hudební rozhled není disciplína, která by dovolovala se uzavřít v jedné bublině a neustále ji jen obhajovat. I v rámci našeho milovaného žánru jsou ty hranice tak široké, že se dá hovořit o jistém druhu tvůrčího Schengenu. Limitem je ale měřítko, které dělí hudbu na dobrou a špatnou. Dokážu si představit, že album „Corretto“ s pořadovým číslem 2 se nezapíše do srdcí služebně starších posluchačů rapu, ale dovolím si i tvrdit, že právě pro tuto skupinu není tvořeno. Pokud jednotlivé položky tracklistu generují čísla, signalizuje to, že si album své místo na trhu nalezlo. Záleží pak ale také na tom, zda se nejedná jen o láhev s víčkem, jejíž obsah nemusíš zkonzumovat hned, ale zároveň se nedoporučuje po načnutí doufat, že bude první dojem stejný jako s odstupem času… Je třeba počítat s tím, že láhev nahradí další láhev, což je vlastně koloběh, který je nastavenými parametry v hudebním světě poslední roky dosti zrychlený.

Hudební trh je bláznivý, svým způsobem bizarní, stavějící na nestabilních hodnotách, přesto nelze upřít jeho šíři i možnost vklínit se do něj bez většího talentu. Nechci tu srážet nasazení dvojice Konex & Kamil Hoffmann, přesto se nemohu ubránit dojmu, že prolítává ve svém tracklistu všemi směry nikoliv aby deklarovalo svou flexibilitu a univerzálnost, ale spíše ve snaze hledajíc to své místečko, komfortní zónu, která by zafungovala a byla zdrojem dlouhodobějšího příjmu.

Baví vás obsah bbarak.cz? Budeme vděční, když nás podpoříte na Buy Me a Coffee

Fráze o legendárním statusu značky, ale i jedinečném rukopisu, jsou zde až zbytečným klišé. Výsledek je ve své podstatě dosti palčivý, přesto vykazuje záblesky a momenty, které mé uši neurážely a dokázaly v pozitivním smyslu slova upoutat mou pozornost. Nejednalo se ale o celé skladby, nýbrž jen některé pasáže.

„Correttu 2“ vlastně svou podstatu nelze ani vyčítat, neboť je vytvářeno s hudebními prvky, na kterých dnes mainstream stojí. Nelze jej ani škatulkovat do žánrové kategorie, neboť vystrkuje růžky všemi směry. Primárně se snaží posluchače bavit, fungovat naživo a bavit návštěvníky na párty, ale na druhou stranu nemá v sobě tu hitovost a něco, co by prokoplo ty pomyslné dveře a natáhlo červený koberec. Lyricky je to přesné, ale zároveň prázdné. Technickými berličkami uhlazené, navoněné, a přesto po pár protočeních vyčpělé.

Konex & Kamil Hoffmann stvořili pokračování titulu, který má jen necelou půlhodinu. V době singlů a digitální distribuce to rozhodně není prohřeškem, protože bychom pak museli pohlavkovat každého druhého. Stvořili album, za které se nemusí ve své podstatě stydět, ale nemohou mít ani přehnané očekávání, neboť obsahově se zařadí mezi šedý průměr a koncovým zákazníkem většinou prošumí. Nedokážu si představit posluchače, kteří by chtěli stárnout po boku tohoto alba. I když mi příliš nedalo, dovolím si tvrdit, že své místo na trhu si zaslouží. Nálepka spotřebního zboží preferovaná na mejdanu po pár drincích možná nevzbuzuje příliš atraktivity pro fajnšmekry hledající něco navíc, ale hudba nemá jen rozumovat, ale také bavit. Takže proč ne, právo na kyslík bych ani tady neubíral.

3,5/10

Originál alba „Corretto 2“ si můžeš pořídit na shopu RukaHore.sk.

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1