hledat

Kendrick Lamar si na poslední zastávce The Damn Tour podmanil vyprodanou arénu

Sdílej

V pondělí se otevřeli dveře Mercedez Benz Areny o půl šesté a něco málo přes dvě hodiny poté započal večer předskokan James Blake. Jeho výběr, jako hosta na turné, dost překvapil. Producent, textař, zpěvák a hudebník v jedné osobě však podal spolu s kapelou výtečný set, během něhož nabídl publiku výběr ze své devítileté kariéry. Získal si náklonnost davu, který ji dával najevo. Blake uzavřel vystoupení singlem "Retrograde" z jeho doposud nejúspěšnějšího alba Overgrown.

Během toho, co mi přišlo jako nekonečná přestávka, se dostavili poslední opozdilci. Ve chvíli, kdy se zvedla opona s obřím nápisem DAMN., praskal vyprodaný stadión ve švech. Následně se rozjelo vizuální ninja intro. Na jeho konci přišel výbuch a z útrob stadiónu vystoupal Kendrick Lamar na pódium zahalené v dýmu. Po ohlušujícím přivítání od fanoušků rozjel svou show singlem "DNA" z loňské desky. Ta mu zaslouženě vynesla mnohá ocenění a v pondělí večer si jí fanoušci mohli dopřát v živém podání téměř celou. 

Nad skvěle osvětlenou scénou vyselo rozměrné promítací plátno, které na část vystoupení sloužilo i jako její nízký strop. Po většinu vystoupení pódium okupoval pouze Lamar, až na výjimky, kdy ho doprovodili tanečníci nebo mistři bojových umění. Živá kapela se skrývala bokem, ale i její členy návštěvníkům nakonec představil. Vizuální podklad vystoupení převážně tvořili části umělcových hudebních klipů. 

 
Raper vzal přihlížející na procházku svou dosavadní tvorbou i hostovačkami ("Goosebumps" a "Collard Greens"). Dostalo se jak na první album Section.80, tak i jeho následovníky, předcházejících DAMN.  Během první mezihry se přemýstil na menší stage v půlce plochy na stání, aby zde dal songy "Lust" a "Money Trees". Během show se lidé nebáli dávat svou náklonnost najevo a kromě hlasitých ovací si prozpěvovali texty spolu s umělcem. To bylo nejlépe pocítit při hitu "Humble", jenž zazněl hned dvakrát. Poprvé dala vyprodaná aréna převážnou část textu sama a cappella. A takových 17.000 hlasů nezní vůbec špatně. Na to se K.Dot odporoučel ze stage, a po chvíli vyvolávání se vrátil s proslovem a přídavkem v podobě "God". Poté se ještě delší chvíli loučil s návštěvníky.   
 
Pondělní show se nedá moc vyčíst. Možná jen nepřítomnost tvorby z alba k filmu Black Panther. To však vyšlo až ke konci turné a propracovanou dramaturgii měnit na poslední chvíli asi nebyl čas. Jedním z důvodů, proč jsem si chtěl umělcovu show zopakovat, byla i lehce nepřítomná energie na jeho české premiéře (pozn. red. : pravděpodobný důvod je možné vyslechnout ve skladbě "u"). To však na poslední zastávce The Damn Tour neplatilo. Kedrick Lamar po celou dobu vystoupení energií překypoval a vzájemně si ji vyměňoval s fanoušky. Ten večer potvrdil svůj status, který mu díky jeho věku jen tak někdo asi delší dobu nesebere. 
 

Diskutuj na Bbarak.cz