hledat

Tags:

Kdo je mladičký Teejay6x? Podivný neumětel, nebo zajímavý inovátor?

Sdílej

Chtě nechtě čas neúprosně běží a starší generaci střídá ta mladší. Nevyhýbá se to i rapu. Ačkoliv je v něm neustále velké množství dinosaurů a veteránů, tak trendy určují mladí. A já nejsem moc sledovač současných youngstas. Ne, že bych nechtěl, ale tu kapacitu na to zkrátka vždy nemám. Občas se ke mně ale nějakou náhodou dostane materiál od newcomers. A tak jsem narazil na Teejay6xe.

Je to dvacetiletý klučina, vlastním jménem Dallas Whiterspoon. A důvod proč o něm píšu, je abych se podělil o rozpolcenost pocitů, které ve mně tenhle mladý rapper (a producent) vyvolává. Na jednu stranu je jeho hudba dost bizarní (ně nutně ve špatném smyslu tohoto slova) a může vyvolávat dojem neumětelství, ale na stranu druhou je dost možné, že jde o vynalézavého inovátora. Zaslouží si tedy pozornost a náš rozbor.

Předně je třeba říct, že když si ho zapnete poprvé, vyvolá to nejspíš pobavení. Které vlastně neustoupí ani po čase. Jeho rap je totiž zábavný. Teejay6x rapuje v off-beatu, kdy je těžko poznat, jestli je to záměr, nebo zkrátka mu rapovat do beatu nejde. Po delším čase si myslím, že by do beatu rapovat zvládl, ale líp zaujme off-beatem. Což oceňuju. Zní jako ADHD děcko na ritalinu, což jen dodává na autentičnosti jeho generační výpovědi. Vokály lepí stylem punch in/out. Ovšem o nehudebnosti taky nemůže být řeč, protože Teejay si většinu beats dělá sám a nutno dodat, že má solidní zvuk, připomínající dirty south z přelomu milénia. A pořád mějme na mysli, že je mu dvacet let a v současnosti se mezi mladými rappery nosí jak mumlání, tak i lyrická a přednesová jednoduchost. Jeho projev tedy není až tak šokující. 

U stylu a  lyriky přichází ten moment, kterým zaujmul nejvíce. Teejay6x je podle všeho v podstatě gangsta. Nakolik real, to zde není prozatím téma k diskuzi. Ale jaký je to gangsta! Mladí týpci už samozřejmě moc nejezdí v kadilacích a nestřílejí z auta na jinak obarvené kolegy na ulici. Teejay a jeho kumpáni jsou přeborníci v kriminalitě na internetu. Převážně na dark webu. To znamená vše od kradených kreditek, přes hackování, prolomená hesla až po různé obludné záležitosti, co se v hlubinách sítě nacházejí. Dokonce jeho styl dostal pojmenování „Scam rap“. Zábavný je, že Teejay6x ve svých klipech nejen ukazuje jak takové různé zločiny fungují, ale často v podstatě bonzuje sám sebe.

Jisté ale je, že Teejay ví o čem mluví. Ať už dělá všechno, o čem rapuje doslova, nebo ne. Je to nová odnož kriminality a tak zákonitě vznikla i odrážející odnož rapu. Gangsteři budoucnosti nebudou střílet, budou Vám hackovat nanopeněženky. Nebo tak něco. Jisté ale je, že Teejay6x je zajímavý exemplář a může vás jednoduše chytnout, jeho fanoušci rostou jako plevel. Další jistotou je, že i když se mu vysmějete, tak to bude od srdce, protože vás málokdo takhle dostane. Doporučuji např. skladbu „Hitman story“, kde Teejay popisuje jak si najímá na deep webu nájemného vraha a je to komické a děsivé zároveň. Tyhle věci samozřejmě na dark webu nějakým způsobem fungují, ale slyšet o tom někoho rapovat tak jako Teejay, to je opravdu vzácný. Níže předkládáme čerstvé nové album „Still Scamming“ a nějaký ten klip na posouzení. 

Tagy:
Tao Quit

https://linktr.ee/taoquit

  • 1