hledat

Každý si může poslouchat, co chce. Limitem je jen ucho, prozradil v rozhovoru Ego

Sdílej

Za posledních čtvrt roku jsi udělal více graffiti pieců nebo tracků?

Graffiti pieců, ale počkej….(přemýšlí)…možná stejně hele. (Kouká na svou drahou polovičku a čeká, že mu se záludnou otázkou pomůže)…dlouho jsem je nedělal, tak jsi mě zaskočil. Teď jsem zase začal, ale skladeb jsem udělal taky dost. Udělal jsem jich minimálně patnáct, možná dvacet, brácho. (smích)

Letos by se měli fanoušci už konečně dočkat tvého sóla. Je reálný slíbený termín nebo se bojíš, že to nestihneš a bude se zase posouvat? Bude na beatu třeba DJ Premier?

No stoprocentně to zaručit nemohu…je v plánu to letos vydat, ale nikdy nevíš, co se stane. Nebudu to stavět na někom jiném, že by mi to zařídil, ale dám tam to nejlepší ze sebe, co vím dát v současné době pro hudbu. Je to sólo, tak to tak beru. Když ale spolupracuju s Paťem (Rytmus), tak to děláme ve velkém a jdeme do pro beat i do Ameriky. Tohle bude ale moje deska, vyjádření mě samotného jako slovenského rappera, neboť dělám slovenský rap a studuju slovenský rap v uvozovkách. Myslím, že tu neznám nikoho, kdo by v tom byl ponořený jako my a hlavně tak dlouho. Dokud to bude mít smysl, tak tu na té scéně budu.

Přitom Rytmus je aktivní v sólové dráze roky, po tobě se to žádalo také. Proč se tak stalo až v roce 2017? Necítíš, že jsi třeba někde v něčem zaspal?

Asi se to tak mělo stát, protože jsem doteď měl několik projektů. Každý rok se něco dělo. Vydal jsem pět desek. Minulý rok jsem třeba dělal Podzemgang v Čechách. Chtěl jsem to tu, neboť Paťo měl svůj rok a vydal sólo. Teď jsem na řadě já…

Zmiňoval jsi Podzemgang. Cítíš se jako pyšný otec těch členů, kteří se dokázali postavit na vlastní nohy?

No jasně, je to super. Jsem rád a hrdý, že se tak stalo. Nejen jim. Držím palce celé hiphopové kultuře a všem, co z Podzemgangu vzešli. Ty styly se teď hodně mísí a ta bariéra se stírá. Je to díky tomu, že je jen jedna sociální síť, která je spojuje. Dávají si tam názory na všechno, styly se hybridují. Lidi vidí, že rappeři nosí rockový styl a rockeři také dělají s rappery.

Jestli mě paměť neklame, tak před necelými dvěma měsíci jsi zahrál s Dalybem na festivalu Hip Hop Žije. V momentě, kdy začala tvá skladba „Žijeme len raz“, jsi ji nechal stopnout, lidí se zeptal, zda je toto skutečný hip hop a přesedlal na „Mulano Stylos“. Je to tedy o tom, že to je sice součást minulosti, ale dnes se s tím už tolik neslučuješ?

Jsem s tou věcí totálně v pohodě. Samozřejmě, že jsem v životě jako každý pár chyb udělal, ale toto mezi ně určitě nepatří. Myslím, že to lidem přineslo lásku, a o to v hudbě jde. Kdo může s čistým svědomím říct, co je dobrá a špatná hudba? Žádný prezident hudby tu mezi námi není. Každý si může poslouchat, co chce. Limitem je jen ucho.

Bylo v tom popsaném momentu tedy nějaké skryté poselství?

Bylo to tak, že jsme seděli s Dalybem v autě, a rozhodovali jsme, co dát na konec. Já jsem „Žijeme len raz“ hrát nechtěl, ale on to tam pustil, protože to dáváme vždycky. Hraju to tehdy, když vidím na lidech, že to chtějí. Pokud nemám jasno, tak se jich zeptám. No a on to na tom festivalu pustil, a já ho hned přerušil a říkám mu stop, zastav to. A zeptal jsem se lidí, zda je toto hip hop.

Odchytil jsem tě tu chvíli po vaší další show. Ne každý se může pyšnit jako vy tím, že jste hráli na každém ročníku Hip Hop Kempu. Vzpomeneš si, které roky pro tebe byly památné a vždycky se ti hned vybaví?

Byl to myslím desátý ročník. Hráli jsme tehdy s živou kapelou v sakách poprvé a naposled takhle vystrojení. Chtěli jsme si to maximálně užít, ale ten koncert nakonec nebyl až tak dobrý, jak jsme očekávali. Moc jsme se přehypovali, takže jsme byli ve finále nasraný. Pamatuju si ale, že koncertně byl nejlepší ten rok předtím. Ten byl masivní.

A co tvá sbírka koncertních batůžků? Nevyčerpal jsi už všechny modely?

Ne ne ne, neboj, ještě mám. (smích) Je to možná i odkaz na to, že škola má smysl. Aspoň já si to myslím…

Na závěr se vraťme ještě k tomuto festivalu. Jste de facto jediná československá kapela, která tu dokáže na svou show nalákat i polské publikum, které tu má velké zastoupení. Čím si vysvětlujete, že se u našich severních sousedů těšíte takové popularitě? Proč si je jiní nezískali?

Je to asi tím, že to děláme lépe. (smích) Ne, chtěl jsem říct něco jiného, jen jsem to lovil v hlavě… Je to tím, že JBMNT byla internacionální skladba, která se dočkala i v Polsku remixu. Bylo pro ně zdrcující, že se tam v klipu rozbilo BMW, což byl můj nápad. Za tenhle nápad jsem musel ale také polovinu nákladů zaplatit, druhou dodal Paťo. Ono se to JBMNT řekne stejně asi i polsky, proto se jim to líbilo. Skvělej klip a flow si tam prostě získala pozornost. Do té doby nic takového žádní Slovani neudělali. Sranda byla, že když jsme tam hráli na festivalu, tak jsem ve městě šel po ulici a zastavili mě se slovy: Čauko, hej hej hej ..ty jsi ten Rytmus another guy. (smích) Takže já jsem ten druhý… (velký smích)

Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz