hledat

Tags:

Kali – Lepší (2020; Kali Records)

Sdílej

Stejně jako stárne žánr, své odžito má i scéna a služebně starší hráči. Jen posluchač zamrzlý pod krou z ledu se může domnívat, že interpret bude dvacet let tvořit stále to samé a nepokusí se umělecky vyvíjet. Odvrácenou stranou mince je pak až přehnaná strana symbolizující se zalíbit a udělat ve zvukových stopách vše pro to, aby byl obdivován a obletován. Kali už nějaký ten pátek v registru tuzemských konzumentů rapu je a všeobecně je známa nejen jeho temnější minulost, ale i neustávající láska k reagetoonu. Ačkoliv mu celá řada zatvrzelých patriotů žánru stále nemůže přijít na jméno, jisté je, že ve své disciplíně patří k lídrům. A jakým vývojem si prochází on? Je slovenský umělec skutečně lepší, jak má deklarovat název jeho nového alba?

Mezi prsty na něj je občas až zbytečně pohlíženo, i když chápeme, že jeho pojetí nemusí lahodit všem sluchovodům. Ve své disciplíně však definuje v tuzemských vodách a přináší zvuk, který je typický spíš pro latinskou Ameriku. A má i své následovníky. Nemáme tím na mysli Čistychova, který si kráčí svou osobitou cestou, ale takový Boki by toto přirovnání rozhodně snesl.

Polemizování nad svou minulostí může mnohdy otevřít oči i samotným interpretům, a tak se není čemu divit, že v tomto duchu se nese i samotný otvírák celé desky. Autor se zaobírá ohlédnutím zpět a porovnává nejen svůj přístup, ale i odlišný myšlenkový tok, který se mu honí hlavou. Zároveň vykazuje zapálení pro svou věc a neustupuje od svého záměru. Dokládá to faktem, že jeho cesta je cestou jeho vlastní, nikoliv takovou, jakou si přejí posluchači.

Proplouvání napříč žánry a zájem netvořit jen „strohý“ hip-hop, nýbrž prokázat i na hudební cítění, to jsou hlavní devizy i tohoto artiklu. Kali se rád ohlíží zpět, ale vyhlíží i světlé zítřky. Sám si uvědomuje, že už není nejmladší a je rád za dobu, kterou stihl na vlastní kůži prožít. Máme tím na mysli čistotu žánru. Díky dobré schopnosti skladby slov a kvalitnímu verbálnímu projevu je zřejmé, že po technické stránce patří k tomu nejlepšímu ve slovenském rapu.

Album „Lepší“ je zase průřezem různorodých přístupů a pojetí. Hudební podklady si mezi sebou rozdělili Peter Pann a Hoodini, což sebou přináší i pestrost podmazů. Na novém releasu vnímám i větší přirozenost z dílny prvně zmiňovaného producenta, který mě v minulosti často odrazoval svými prvoplánovými přínosy, kdy slušné sloky střídaly cílené refrény, které měly upoutat pozornost. Tady si to sedlo o mnoho lépe a synergie s rapem se odráží i ve výsledku.

Výběr hostů v sobě zahrnuje nejen rapová jména, ale i tváře, které více inklinují k popu. Nedostaly ale tolik prostoru, aby dílo zásadním způsobem dehonestovaly. Osťa bych nechal raději u kormidla moderování, ale o průser se také v konečném součtu nejedná. Máme tu věci, které svým zpracováním budou aspirovat u proudového davu, ale i striktnější skladby, které by měly potvrdit, že Kali stále rapové řemeslo neopustil. Z výsledku skutečně nabývám dojmu, že se jedná o vyzrálou desku, kde si může každý nalézt svoje. A po technické stránce je taktéž stravitelná, neboť ani producenti, ani samotný Kali neonanují prostřednictvím svého talentu na úkor pochopení posluchačstva.

„Lepší“ je deskou, která vybočuje z mainstreamového proudu, přesto svým přístupem určitě naváže i podstatnou část uší, které nelze kategorizovat jako ryze žánrové. Z pohledu reagetoonu se jedná ale o svěží závan, který je tvořen na profesionální úrovni. Nechybí tu i věci, které upoutají pozornost služebně starších posluchačů. I když nesympatizuju s celým tracklistem a prvně zmíněnou kategorii jsem s grácií postupem času raději přeskakoval, hodnotím výsledek práce pozitivně. Kali je veterán, který má stále co nabídnout, a je zřejmě dobře, že jeho dříve ohlašovaný konec kariéry zůstal jen u plánu.

7/10

Album „Lepší“ si můžeš pořídit na stránkách RukaHore.sk

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1