hledat

Tags:

Kaidžas – Lepší (2018; Klokočino s. r. o.)

Sdílej

Ještě před pár lety jsme rádi s oblibou tvrdili, že námi sledovaný žánr je stále v plenkách. Toto tvrzení je možné použit v roce 2019 už jen s jistým přimhouřením očí, neb už mezi námi nenápadně kličkuje téměř tři dekády. To sebou přináší fakt, že můžeme registrovat staré vlky, ale i mladou krev, ze které se časem stane taktéž stará. Vzpomínám si, jak před více jak deseti lety nenápadný Kaidžas lámal jednoho soupeře za druhým při freestyle battlech a byla mu věštěna velká budoucnost. Jak si tento nitranský patriot vede nyní? Neujel mu vlak nebo je stane jednou z obětí dnešní poptávky po kvantitě ve výstředním hávu?iFrame

Dá se částečně souhlasit, že v dnešní době je freestyle již mrtvou disciplínou, a řada posluchačů už neví, co se tu před lety dělo. Problém je dnes i ten, že mladí posluchači sledují jen nová a aktuální jména a nevnímají kořeny. Při kvízu by nejspíše devět z deseti selhalo. Je to dáno současným způsobem servírování hudby, kdy vám internet podstrčí vše až pod nos a nenutí vás hledat, sledovat a zjišťovat. Nejznámější rapová tvář ze sídliště Klokočíno disponuje velice dobrou technikou, obsahem v textech podpořeným slovní zásobou, ale bohužel mě napadá otázka, kolik lidí si na něj ještě pamatuje.

Jeho album „Lepší“ již od úvodních minut naznačuje, že neuhnul z cesty, kterou si před lety zvolil. Necílí na aktuální trendy a pokračuje v osobité výpovědní hodnotě zaklíněné v úderných bubnech. Životní zkušenosti mu dodaly na kráse v rapu. Prakticky celý tracklist nenacházím místa, která by nebyla uvěřitelná, co se obsahové stránky týče. Kaidžas není hrdina od DC či Marvelu, možná ale ten, který na velice seriózní rovině dokáže servírovat underground mezi zdegenerované publikum. Není jeho problémem, že možná nebude veřejností pochopen. Možná ocení více, že jeho hudební řemeslo bude lahodit více těm, kteří hledají něco navíc. Naší důtku však dostává za to, že se do stínu dostal sám, když byl delší dobu ticho. Poslední roky v této hře tě nutí o sobě dávat vědět, jinak se z mysli vytratíte a návraty jsou složité a bolestivé.

Deska je upřímná, rozumná a vykazuje svou vnitřní sílu. Problém bude asi v tom, že ten obsah je až na tolik „obyčejný“, že nedokáže upoutat generace, které vyhledávají křiklavost nejen na hudebních stopách, ale i u samotných interpretů. Asi nemůžeme očekávat, že Kaidžas vyrukuje o měsíce se zelenou ofinou či vytetovanou zmrzlinou ve tváři, ale nepochybuju, že to bude mít se svou tvorbou v roce 2019 těžké.

Po technické stránce nemám co vytýkat, pár nepřesností jsem nalezl, ale zase kvituju práci s netradiční rytmikou i hlasem. Baví mě desky, které nezní od úvodní do poslední minuty stejně. Vedle Strapa ve skladbě „24k“ rozhodně nezaostává, společná věc s Palkym nabízí zajímavou flow a refrén zabalený v jednoduché message. Moloch je pro mě překvapením, ale nikoliv v práci, kterou předvedl. Je znát, že mu tvrdší věci sedí. Rozhodně pak neurazí ani účast dalšího veterána Pana Tau. Souhlasím pak s názorem Kaidžase v rozhovoru, který nám poskytl. Svetový Hlas má rozhodně co říct, ale mám také názor, jeho hlas není pro rap dělaný. Otevřeně přiznávám, že věci s ním se mi opět rychle zprotiví.

Hudební podklady rozhodně nikoho neurazí a slušně odsejpají. V tomto ohledu ale zkusím poukázat na fakt, že výsledek na mě funguje pozitivně jako celek, ale zatím zde neregistruji hymnu, která by mě posadila na prdel. Nejblíže k ní mají asi skladby „Návrat“ či „Podla skutočnej udalosti“. Nesouhlasím tedy s tvrzením, že podle klokočínského kalendáře začíná rok Kaidžase, ale třeba se mýlím. Potenciál na to urvat si svůj díl koláče rozhodně má, ale ta cesta nahoru bude bolestivá a hodně o trpělivosti. Slovenské publikum na něj hodně zapomnělo, stejně jako české. Já osobně se domnívám, že přestože je tato deska z jeho repertoáru nejlepší a nejcelistvější, tak ty nejlepší léta jeho kariéry již odvál čas.

6,5/10

RUKAHORE_SHOP_BANNER
Hodnocení
6.5

Nejlépe hodnocené

6.5
Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz