hledat

Tags:

Jak a podle čeho vybrat akustickou kytaru?

Sdílej

Kytary jsou velmi oblíbené hudební nástroje, které vynikají skvělým zvukem a relativně snadnou schopností ovládnout jejich obsluhu. A samozřejmě také tím, že jsou dobře přenosné a mohou se využít nejen pro profesionální vystupování, ale i ke zpříjemnění letních večerů s přáteli. Mezi těmito nástroji má pak největší oblibu akustická kytara. Jak a podle čeho vybrat akustickou kytaru?

Jak se liší akustická kytara od klasické

Oba dva typy jsou na první pohled téměř srovnatelné. Klasické kytary mají obvykle o něco širší krk a jenom menzuru, navíc jsou vybaveny nylonovými stranami. Oproti tomu mají akustické kytary struny kovové, díky kterým se dosahuje mnohem lepšího, průrazného a hlasitějšího zvuku. To ocení především hráči rockové, country či popové muziky.

Tvary akustických kytar

Kytary se vyrábí ve celkem široké nabídce velikostí a tvarů. I to jsou faktory, které nakonec ovlivní zvuk a celkovou hratelnost nástroje. Lepšího a plnějšího zvuku obecně dosahují kytary, které mají větší tělo vyrobené z kvalitního materiálu. Oproti tomu zas menší nástroje nabízí nezanedbatelně lepší hrací komfort.

Typy akustických kytar

 • Dreadnought – patří mezi nejrozšířenější a současně nejvíc univerzální a všestranné nástroje, které potěší začátečníky i ostřílené hráče. Kytary jsou od známé americké firma C.F. Martin a staly se předlouhou a vzorem pro řadu dalších výrobců. Kytara Dreadnought má mohutný a bohatý zvuk, velké tělo a na výrobu jsou použité opravdu kvalitní materiály.
 • Jumbo – podle názvu lze odvodit, že kytary tohoto typu patří mezi největší, co se týče velikosti. Speciálně zakulacený tvar dodává nástroji zvonivý a silný zvuk. Je navíc vhodný i pro dvanáctistrunové modely.
 • Auditorium a grand auditorium – tyto nástroje jsou tenčí než dreadnought, díky tomu dosahují vyšších zvuků. Jedná se hlasité a dynamické kytary vhodné pro hraní prsty.
 • Koncertní kytara – má příjemně kompaktní tělo s neuvěřitelnou frekvenční odezvou. Hodí se i pro hru s trsátkem, nástroj je pohodlný a univerzální.
 • Parlor – jako předchůdce dreadnought byly nejvíce populární do roku 1916. Jsou pohodlné a nabízí dynamiku, dobrou hlasitost a měkkost zvuku.
 • Orchestra – jedná se o kytary střední velikosti, vhodné pro fingerstyle nebo sólovou hru. Velkou oblibu si našly především u žen.
 • Levoruké kytary – jsou nástroje určené pro pohodlnou hru leváků. Jsou obvykle nabízeny v různých modelech.
 • Dětské kytary – také pro nejmenší se vyrábí speciálně upravené velikosti, odpovídají nejčastěji 3/4 nebo 7/8 kytarám.

Materiál

Nejen velikost, vzhled nebo vlastní typ je důležitý. Rozhodující roli má také použitý materiál. Čím kvalitnější, tím lepší výsledek. Na trhu se můžete setkat s překližkovými typy, polomasivním ale i masivními kytarami. Každé dřevo má svůj unikátní zvuk. Požívá se:

 • Smrk, jako nejčastější materiál pro výrobu kytar, je lehký, nabízí vyrovnaný a zřetelný zvuk,
 • mahagon, jehož dřevo je hodně husté, a proto má plný a hluboký zvuk, mezi ostatními nástroji se snadno prosadí,
 • cedr má po zpracování kytarovou desku, která velmi dobře reaguje na dynamiku hry, používá se často i pro výrobu klasických kytar,
 • palisandr se nejvíc využívá na výrobu lubů, zadních desek a hmatníků.

Elektro-akustické kytary

Řada modelů akustických kytar je doplněna o zabudovanou elektroniku. Ta se jednoduše zapojí do zesilovače. Elektronika má piezo snímače, které pomáhají vést zvuk ze strun na elektromagnetický signál. Častou součástí je i zabudovaná ladička nebo mikrofon, které dávají kytaře přirozenější zvuk.

Kytaru můžete vybírat klidně i přes internet, ale pokud si chcete vyzkoušet zvuk a to, jak vám bude sedět, neváhejte navštívit nějakou kamennou prodejnu, kde vám toto jistě umožní.

Tagy:
Bobby

O rapu píšu od roku 2000, od roku 2003 se tak děje pro bbarak.cz.

 • 1