hledat

Invaze Poetry slamů pokračuje!

Sdílej

A máme tu další pozvánku na Poetry slam. Po celostátní kvalifikaci z krajských měst a olomouckém finále na festivalu Poezie bez hranic se bude 25. listopadu v kavárně Lucerna ( Vodičkova 36, Praha 1, pasáž – foyer kina) od 19.30 konat vůbec první česko-německý slam, v němž se představí čtyři z nejlepších českých a německých slamistů. Napoprvé půjde o exhibici, na jejímž základě se příští rok rozhodne, co bude dál…

Co je slam?
Poetry slam je soutěž v přednesu poezie. Důraz se klade na poezii a především na její prezentaci. Autoři se tedy zaměřují na to, co sdělují a jak to sdělují. Slam poetry založil na počátku 80. let v Chicagu Marc Smith a od té doby si získala velkou popularitu dosud především v západním světě.
Jde o soutěž, během níž básníci dostanou 3 minuty k přednesu svého díla a jsou pak posuzováni porotou z publika.

Kdo vystoupí?
Za Česko:
Lumír Tuček (moderátor), Marian Palla (vítěz prvního ročníku českého slamu, Poezie bez hranic, Olomouc 2003), Tomáš Vtípil (vítěz druhého ročníku českého slamu, Poezie bez hranic, Olomouc 2004).
Za Německo:
Jaromír Konečný (moderátor), Timo Brunke, Wehwalt Koslovsky (vítěz německého národního slamu, 1998)

Jaká jsou slamová pravidla?
Vystupující nesmí používat jakékoliv rekvizity, hudební nástroje ani kostýmy. Soutěž probíhá ve dvou kolech, v nichž je závazná maximální možná délka vystoupení pro každého soutěžícího – 3 minuty. Vystupující mohou být za překročení časového limitu či použití rekvizit penalizováni. Porotu obvykle vybírá konferenciér či další organizátor soutěže přímo z přítomného publika před samotným zahájením soutěže – obvykle má porota pět až deset členů. Porotci přiřazují účastníkům soutěže body (od 0 do 10
nebo od 1 do 10) na základě obsahu a prezentace díla. Během slamu se na rozdíl od literárních čtení aktivně zapojuje publikum. Otevřeně a hlasitě reaguje na vystoupení jednotlivých básníků, na bodování poroty nebo na moderování. Publikum se může projevovat tleskáním, pískáním, bučením či dupáním. Může tak do jisté míry ovlivnit rozhodování porotců.

Kdo se může slamu účastnit?
Slam poetry je přístupná pro každého, kdo má odvahu vystoupit se svou poezií před aktivní publikum. Z regionálních kol potom postupují do finále ti, které na základě bodového hodnocení porota. Minulé ročníky ukázaly, že spektrum vystupujících je opravdu široké – od zavedených básníků po MCs hiphopových kapel.

Jaká je historie slamu v České republice?
První celonárodní kolo slam poetry v České republice proběhlo minulý rok na podzim na olomouckém festivalu Poezie bez hranic (dvě kola regionální předcházela ve dvou městech – Brno a Praha). V letošním roce se od května 2004 do října 2004 uskutečnilo již deset regionálních kol (Praha, Brno, Olomouc, Ostrava, Plzeň, Hradec králové, České Budějovice, Třebíč, Liberec, Ústí nad Labem). Slam poetry, finále opět v rámci mezinárodního festivalu Poezie bez hranic v sobotu 9. října 2004 v Olomouci.

Jaká poezie se na slamu čte?
To záleží na místě, na básníkovi samém i na slamu. Jednou z nejkrásnějších věcí na slamu vůbec je to, jak široké spektrum básníků přitahuje. Může se zde číst poezie milostná či sociální, hořkosladké osobní zpovědi či komické kousky. Obsah ani forma nejsou omezeny.

Kdo jsou vítězové českých slamů?
Absolutním vítězem 1. celonárodního kola Slam poetry se v minulém ročníku stal brněnský básník, prozaik, dramatik, malíř a pedagog na FaVU Marian Palla, který během regionálních kol druhého ročníku objížděl jednotlivá města coby „ukázka“ slamové poezie. Druhý ročník našel svého celostátního vítěze ve studentovi Masarykovy univerzity Tomáši Vtípilovi, frontmanovi několika hudebních skupin.

Kdo slam v České republice organizuje?
Slam v České republice začal organizovat Martin Pluháček se svým nakladatelstvím Petrov (ve spolupráci s pražským nakladatelstvím Labyrint a s jeho ředitelem Joachimem Dvořákem). Druhý ročník uspořádal opět Petrov ve spolupráci s deseti různými místními organizátory – od literárních kaváren až po hudební kluby. Většinou se jedná o dobrovolnou činnost a vstupné se využívá na provozní a organizační náklady.

Více informací najdete na stránkách českého slamu – Poetry.cz.

NOVINKA z 15.9.2004 (Kwé)
2. ročník slam poetry – regionální kolo v Brně můžeš zkusit i ty!
25. září 2004 proběhne v Brně (Skleněná louka) od 18:00 stějně jako loni brněnské kolo Slam Poetry. Do brněnského klání se může přihlásit každý, kdo najde odvahu vystoupit před bouřícím publikem a předn(v)ést vlastní texty. Divácká porota bude hodnotit nejen obsah sdělovaného, ale především způsob prezentace. Vítěz postoupí do olomouckého finále, které se uskuteční 9. října v rámci festivalu Poezie bez hranic. Právě v Olomouci se rozhodne, kdo si odnese odměnu ve výši 30 000 Kč.

Více informací najdete na: www.poetry.cz
Přihlášky posílejte na adresu: dopisy@ipetrov.cz
V Brně navíc celou atmosféru zpříjemní DJ Opia!

II. ročník slam poetry – regionální kolo
25. září 2004, 18 h, Skleněná louka, Kounicova 23, Brno

Připomínám, že pražské kolo proběhne 7. října 2004, 19.30 h, v galerii NOD. Roxy, Dlouhá 33, Praha 1

Diskutuj na Bbarak.cz