hledat

Tags:

Idea – Piedestal EP (2022; Ty Nikdy)

Sdílej

Hudbu chce tvořit každý, ale jen málokdo hudbu ve skutečnosti tvoří. Občas se brodíme kupou spotřebního zboží, ale o to lahodnější je požitek při objevení něčeho ojedinělého. Základem je láska k řemeslu, nikoliv jen vidina benefitů z toho, když se něco uchytí. Historie nám již nabídla celou řadu postaviček, které rychle a lehce nabyly, ale taktéž obratem pozbyly. Jsou tu i tací, kterým publikum zobe z ruky, ačkoliv cílí jen na prvotní pudy a opíjí je vlastně rohlíkem. Umění zalíbit se je však také jistou disciplínou, ale najdou se i jména, která na pilu netlačí. Proplouvají mimo centrum dění, ale taktéž se podílí na formování scény. Na miskách vah pak hledáme rovnováhu mezi formou a obsahem, schopností zaujmout, v rapu především autenticitu a jistotu autora v kramflících, protože být hlasnou troubou ze stage či studia si vyžaduje zdravé sebevědomí a důvěru ve svůj výsledek. Často se mluví o kompletním balíčku ve spojitosti s rapperem, který dokáže obstát se svou tvorbou a zároveň je charismatický i na veřejnosti. Kompletní balíček může být ale i to, když si člověk vystaví svůj produkt od A do Z bez intervence třetí strany, hosté jsou zpestřením a nikoliv hybnou silou. A hlavně si to musí celé sednout, aby si z toho mohl i posluchač sednout na prdel.

Idea je zajímavou postavou české rapové scény, ačkoliv čísla a pozornost patří v posledních letech jiným. Možná, že vyklidil dřívější pozice sám, možná se doba posunula jiným směrem. Ať tak či onak, vládce labelu Ty Nikdy stále tvoří a disponuje svou posluchačskou základnou, kterou by mu jiní mohli závidět. Posluchač tuší, co od něj může čekat, ale i tak se objevují momenty, kdy překvapí. Našlo by se i pár slabších či temnějších momentů, ale v případě nového EP „Piedestal“ tomu tak není. Experimentální materiál utvrzuje v domněnkách, že to chce dělat po svém a jinak. 

Pokud bychom začali od konce, tak možná je šestý závěrečný instrument už tak trochu navíc, což však neubírá tomu, co mu předchází. Idea navazuje na svou loňskou desku „O Beatech A Lidech“, jen je výsledek o trochu stravitelnější a čitelnější. Po sérii EP z jeho dílny je vidět tvůrčí nadšení, množství myšlenkový pochodů, které je ale třeba rozdělit do menších projektů.

Již samotný otvírák nás zavede do chuti generovat kvalitu, netlačit na pilu, snahu udržovat se v realitě, nestavět vzdušné zámky a utopit se v opojení úspěchu. Hledání svého Zenu může každý uchopit po svém, ale Idea jasně ukazuje, co mu pomáhá si vyčistit hlavu, ale i udržet si nadhled nad životem. Možná, že tahle „hvězda“ v pomyslném žebříčku popularity pohasla a přiblížila se k zemi, ale rozhodně neubrala na kvalitě, ba naopak. Přešlapů pár proběhlo, ale couvat nechce, každá cesta jej zocelila. Emoce nejsou sport, proto se i Idea ve svých skladbách skrze metafory otevírá posluchači a umožňuje mu plout na jeho vlně. A důležité je neopomenout přizvané hosty, kteří se dokázali naladit na stejnou strunu.

Pokud bych měl vyzdvihnout asi nejsilnější moment v tracklistu, byla by to skladba „Abrakadabra“, která trefně poukazuje na strach společnosti z něčeho odlišného. Předsudky bohužel vládnou dnešní době. Vlna xenofobie, všudypřítomné kastování nejen sociální, ale i národnostní či sympatizujících se stejným pohlavím. Čistá esence pravdy může být pro někoho hořkou pilulkou, která se polyká těžko a může namítat, že tak černobílé to není. Bohužel mohu potvrdit, že se téměř každý den setkávám s předsudky, které vedou jen k vlastní tuposti a omezenosti.

Idea prokázal, že má stále stejný hlad jako na startu, jen své priority soustředil na jiné terče, než celá řada jeho profesních kolegů. „Piedestal“ je velmi výživnou a silnou záležitostí, které vás dokáže vtáhnout do svého nitra a donutit tuto jízdu opakovat pro ujištění, že vám něco neuniklo. Obsah je oproti loňské desce o něco stravitelnější, ale bez snahy se zalíbit. Opět je to temnější, možná méně syrové a hlavně ne pro každého. Potvrzuje to však zřetelný rukopis autora, který údajně pracuje na další desce. Mohla by být silná, mohla by chutnat jako toto EP, ale bude to znovu o hlavě autora a způsobu, jakým bude chtít svůj um prolít studiem.

8/10

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1