hledat

Tags:

Hilltop Hoods: Éra streamování dnes vyvíjí na umělce tlak, ale náš kreativní přístup do tohoto prostoru moc nezapadá

Sdílej

Australská tříčlenná hip-hopová smečka Hilltop Hoods vznikla už v roce 1996 v městečku Adelaide. Od té doby si dokázala podmanit nejen rodnou zemi, ale i mnohé po celém světě. Ve složení Suffa, Pressure a DJ Debris se chystá potřetí zamířit do České republiky, kde fanouškům nabídne léty prověřené hymny i čerstvé novinky. Stane se tak již 28. června v pražském Foru Karlín a redakce Bbarak.cz je ráda, že i tentokrát bylo možné realizovat menší interview, přestože vinou nabitého koncertního programu se ke slovu dostal „pouze“ Suffa.

Po dlouhých pěti letech se vracíte před české publikum v rámci další evropské tour. V čem si vás tato země získala a vzpomínáte si na předešlé koncerty v Praze a na Hip Hop Kempu?

Suffa: Máš pravdu, už je to fakt moc dlouho. Hráli jsme tu dvakrát, prvně v Praze to bylo úžasné. Na Hip Hop Kempu nás zpočátku překvapila odezva, protože jsme netušili, že nás tolik Čechů zná. Kromě toho je Praha krásné město a jsme rádi, že sem můžeme znovu zavítat a zahrát.

Mít široké lokty v tomto žánru od roku 1996 si zaslouží respekt, uznání. V čem tkví vaše tajemství dlouhověkosti? Jak se liší hlad po hudbě oproti začátkům a je zásadně jiný třeba i přístup a hodnoty?

Suffa: Jsme tu už hodně dlouho, ale začali jsme také velmi mladí. Nejsem si stoprocentně jistý, jaké je tajemství naší dlouhověkosti, ale jednou z daní za to vše je být většinu času na cestách a hrát. Vždy jsme byli silniční psi a myslím, že právě to nám nejvíce pomohlo získat si tolik fanoušků. Také je to tom, jak přistupujeme k věcem postupem času. Myslím, že jsme uvolněnější a máme rádi svou vlastní pohodlnost, přesto jsme stále ambiciózní a máme odměřenější přístup. Nejen k hudbě, ale i k životu.

Australská scéna je pro evropský trh poměrně tabu, jen málo jmen se dokázalo uchytit ve zdejší paměti. Je to i opačně? Jsou jména ze starého kontinentu, která jsou u vás v povědomí a třeba i vy osobně k nim chováte náklonnost?

Suffa: Asi je to u nás stejné jako ve zbytku světa. Do Austrálie se nedostalo velké množství neamerického hip-hopu. Když jsme začínali, nebylo to jako teď, kdy je k hudbě snadný přístup. Z Česka si pamatuju Indy & Wich, ale je to už dávno, netuším, jak jsem se k nim poprvé dostal. Jazyková bariéra byla sice velká, ale beaty a rap se mi líbily.

Při výběru hostů často vsázíte na domácí hráče, případně se podíváte za velkou louži do USA. Dělá to tak většina australských umělců. Jsou pro vás atraktivní i spolupráce, kde vzniká jazyková bariéra? Dokázali byste si představit spojit síly s někým, kdo nerapuje anglicky?

Suffa: Jednoznačně. Jsme rozhodně otevření neanglickým spolupracím, ať už s evropskými umělci nebo jinými. Je to vlastně něco, co zrovna v tuto chvíli skutečně řešíme.

Baví vás obsah bbarak.cz? Budeme vděční, když nás podpoříte na Buy Me a Coffee

Od vašeho posledního alba „The Great Expanse“ uběhly dlouhé čtyři roky. V dnešní době, která nutí interprety se pravidelně připomínat prakticky po roce, je to už celkem unikum. Nebojíte se, že vás podobné půsty znevýhodní?

Suffa: Jo, éra streamování rozhodně vyvíjí tlak na umělce, aby svou hudbu dělali pravidelněji, ale ať už je to dobré nebo špatné, náš kreativní přístup do tohoto prostoru prostě nezapadá. Rádi si dáváme čas na vytváření desek a nehodláme tento proces kompromitovat kvůli vnějším tlakům, i když nás tento přístup dlouhodobě může stát nějakou tu pozornost.

Loni však vyšly singly „Show Business“ s Emonem nebo nebo „A Whole Day’s Night“ s Montaigne a Tom Thum. Je to jistý signál, že by se mohla diskografie brzy rozšířit?

Suffa: Rozhodně. Právě jsme vypustili další singl „Laced Up a příští rok vydáváme nové album. Máme připravenou spoustu skladeb a až se vrátíme z tohoto turné, přijde čas je dokončit.

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1