hledat

Tags:

H16 – Lockdown music (2021; H16 Records)

Sdílej

Jakých zásadních změn dozná život hudebníka při delším lockdownu? Tak za prvé mu to musí minimálně lézt na mozek, když zrovna nepočítá ztráty ze zrušených koncertů. Za druhé, zavřený doma či ve studiu vykazuje hlad a chuť vytvořit v čase navíc nový materiál, ale sám vlastně netuší, kdy jej bude moci představit fanouškům naživo. Mnozí z nich si teď spokojeně mlaskají, že fungují Spotify, Apple Music a další kanály, ze kterých nemusíš téct mince proudem, hlavně že kohoutky nejsou utažené na doraz. MC je na stagi jako ryba ve vodě a takový půst jej vytlačuje z komfortní zóny. Garážové a studiové session jsou jako jednohubka, která vás nasytit nemůže, stejně tak koncert v prázdném klubu vysílaný pro fanoušky pomocí live streamu. Jak již ale bylo řečeno, ten čas navíc je možné investovat do nahrávání nové desky, jak kromě mnohých udělali také v táboře H16. V jaké hudební kondici se legendární bratislavská parta udržuje aktuálně?

Již samotný obal desky vypovídá o bizarních časech pro interprety, ale i tak většina z nich doufá, že bude zase dobře, až bude svět zase v pořádku. „Lockdown music“ je pak opisem života třech přátel, kterým už dávno není „náct“, mají již své závazky a povinnosti ke svým ratolestem. Nejvíce je to asi patrné u Otise, který hned několikrát zmíní rozpad jeho rodiny, vnímání chyb, které k tomu vedli, ale i nutnost se snažit učinit svou dceru šťastnou. Svým způsobem a lehkou nadsázkou mi to připomíná poslední díl filmů Smrtonosná zbraň či Mizerové, vyzrálost hlavních hrdinů, kteří si zároveň uvědomují, že léta progresu a vývoje jsou již za nimi a nyní mohou již čerpat z bohatých zkušeností, předávat je dál a snažit se být lepšími lidmi.

Na novém produktu H16 se mi líbí fakt, že nestojí na jedné personě, která by před sebou tlačila celý ten vlak sama. Značka Majk Spirit zde podporuje týmového ducha, nehoní si triko na vlastní účet. Pestrý tracklist dává možnost vyniknout i Otisovi a Cigovi a střídají se pasáže, kde dominuje ten a pak zas ten. Po rapové stránce je zde cítit posun u Ciga, který by mohl zkusit nahrát znovu sólo, které by dnes mohlo dopadnout již lépe než „Malý princ“, který byl vytvořen ještě v časech hlubokého stínu svých kolegů.

Hosté byli v zadní části tracklistu opět skryti, ale z minulosti mi bylo jasné, že někdo přeci jen pozván byl. Spolupráce s DMS funguje na výbornou, zatímco ty další mě poněkud zklamaly. V případě Gleba není problém v jeho příspěvku, ale spíše té odlišnosti flow, ve které necítím synergii s původní smečkou. „Zlom väz“ pak vnímám jako zbytečnou plejádu newschoolových jmen. Nejen Otis se vždy honosil chutí spolupracovat s novou krví na scéně, ale i tato věc mě utvrdila v tom, že méně je někdy více. Stejně jako v případě Kontrafaktu a jejich „J Lo“ to vnímám jako zbytečnost kromě kreditu, že jim neujel vlak s trendy jmény.

„Lockdown music“ mohl ještě před vydáním působit jako možný průser, ve kterém se dlouholetá značka opět opráší, aby přinesla do společné pokladny trochu radosti a slávy. Výsledek je ale velice dobře stavitelný pro každého, kdo má rád slovenské punchlines a chuť něco předat. H16 tradičně vzpomíná na své začátky, ale zároveň vnímá současnost a závazky, které má vůči společnosti, fanouškům, své rodině. Věci jako „Dobře už bolo“, „Šalát“, „BA City Boys“, „Bitchface“ či „Cool sh*t“ fungují skvěle, ačkoliv ne vždy jsem plně přesvědčen o reálné výpovědné hodnotě. Bylo by asi na dlouhé slohy polemizovat nad láskou k drogám, ale na druhou stranu cením to vyhranění, že není nutné být za každou cenu cool. Otisovi dávám palec hore za ironickou hlášku „co jsi to za rappera, když nemáš vlastní CBD“.

8/10

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1