hledat

Flatbush Zombies – Vacation In Hell (2018, Glorious Dead Recordings)

Sdílej
Jako první singl byl vybrán "Headstone" a byl představen už koncem února spolu s černobílým videoklipem. The Architect postavil svěží beat s typickým zvukem New Yorku, do něhož všichni tři sázejí vydatné sloky. Song by se mohl zdát na první poslech, jako klasický song o hustlení. Když se však lépe zaposloucháte, zjistíte, že jde o vzdávání holdu jejich hudebním idolům. Bližší rozbor textu pro vás mají sami Flatbush Zombies
 

Až na tři výjimky se už tradičně postaral o naprostou většinu produkce Erick Arc Elliot. Jedním případem je hned otevírající song s výstižným názvem "Hell-O". Přísný trap beat se silnou basovou linkou připravil Tyler Dobbs. Erick a Juice otevírají b2b slokou a následně všichni tři nabídnou svou vlastní, kde potvrzují svůj nedotknutelný status. Toho dosáhli tvrdou prací na své tvorbě. Zombies na desce dávají vědět, že jsou ve hře už nějakou dobu. Nemá cenu je imitovat, buď změní zvuk nebo tě zavraždí lyricky ("Mr. Bison", "Ask Courtney").

"Misunderstood" oponuje devadesátkovým zvukem. Nyck Caution zařídil chytlavý refrén, v němž přiznává, že není úplně v pořádku. I tak se snaží být stále lepším člověkem a umělcem. Ve slokách se Juice a Erick nechávají slyšet, že někteří lidé jim neporozumí a dokonce je považují za komedii. Takové názory ignorují a jdou si za svou vizí.  Ve "Facts" vévodí Meechy Darko a doprovází ho legenda rapu Jadakiss s charakteristickým hlasem a smíchem. Probírají dnešní kulturu a jako příklady nabízí různá fakta. Každý raper s platinovou deskou není problém a každý 808 beat není dobrý. Skladba se řadí mezi nejvýraznější momenty druhé studiovky.   
 
"Chunky" je pobídkou pro posluchače, aby vedli a nedrželi se jen v davu. Dělej, tak aby po tobě něco zůstalo. Ti, co jen mluví něčeho takového pravděpodobně nedosáhnou. Beast Coast kolaborant Kirk Knight připravil další hutný beat pro "Big Shrimp". Trippy zvuk obohatil Zombie Juice svými vokály. Rapeři se ve verších pozastavují nad svým nekompromisním pokrokem, nástrahami hudebního průmyslu a tvorbou, jenž má na poslouchače často vliv jako drogy.
 

 
Prvním hostem Vacation in Hell na mikrofonu je Joey Bada$$ na třetím singlu "Vacation". Ve skladbě dávají rapeři vědět, že se nacházejí ve stádiu, kdy si mohou dopřávat o něco luxusnější život. Nejsou však na konci svých sil, spíš se teprve rozehřívají. K songu vznikl také krátký film, v němž zazněli další tři songy a objevili se v něm Ice-T, Lin-Manuel Miranda a John Leguizamo
 
Newyorští rodáci nezapomínají zmínit také svou náklonost k něžnému pohlaví. Sdílí s posluchačem, jaké ženy mají nejradši (a jak), ať už pro vztah, party či potěšení. Jednou takovou serenádou pro ženy je "The Goddess". Refrén má v tomto případě na starost zpěvák a raper Dave B ze Seattlu. Úderné kopáky doprovází skvělá hra na kytaru.  
 
Jedinou ženou na nahrávce je zpěvačka Dia. Za to je však slyšet hned několikrát. Například si prozpěvuje v intru emocemi nabitého druhého singlu "U&I". Sklabda je velmi osobní a protagonisti v ní vypráví příběh svého dětství a také si vzájemně projevují bratrskou lásku. Svět není jednoduchý. Dokud mají sebe a své blízké, dokážou překonat cokoliv. Instrumentál skladby obsahuje jediný sample použitý na Vacation In Hell a zároveň je refrén inspirován velikány Outkast a Do Or Die.   
 
 

Velmi častými tématy jsou deprese, stav mysli a nebo sebevražedné myšlenky. Ve skladbě "Trapped" servírují Erick a Meechy své temné pocity, mentální problémy či nejistoty. Cítí se uvězněni nejen ve své mysli, ale i ve světě, kde je systém postaven proti nim. Nad systémem a současným stavem USA se pozastavují i ve skladbě "Best American". I když bylo otroctví zrušeno před dlouho dobou, moc se toho nezměnilo. Dnes si podrobují lidskou mysl.
 
"YouAreMySunshine" je bez pochyb nejdojemnější moment desky. Jemné piano Architecta doprovází Meechyho zpověď a vzkaz zesnulému zakladateli A$AP MobA$AP Yams. Raper srdceryvně vypráví, jak byl s Yamborginim v jeho poslední chvíli a fakt, že nedokázal jít na jeho pohřeb. V jedné chvíli se raper málem rozbrečí a musí začít znova. Dává Yamsovi i posluchačům vědět, že vytvořil armádu umělců, kteří ponesou jeho odkaz dál. 
 
Nechybí ani pozitivní pohled na věc. Musíš si najít způsob, jak ventilovat to negativní. Buď kreativní nebo si pochilluj s blízkýma. I když tě život srazí na kolena, nesmíš se tím nechat sžírat. Najdi v té situaci něco pozitivního a vytěž z toho, co se dá. Tak je tomu v songu "Crown" s epickou atmosférou, kde vás každá sloka rozseká a následně vás dorazí refrén hostující rockové kapely Portugal. The Man. Song byl původně zamýšlen na jejich album Gloomin‘ and Doomin‘. Nakonec z něj sešlo a naštěstí se ho ujali Zombies. Desku uzavírá další pozitivně laděná introspektivní skladba "The Glory", kde hostuje Denzel Curry.
 

 
Devatenáct stop je v dnešní době vážně hodně, pokud tedy nejde o koncepční album s několika mezihrami. Flatbush Zombies se s touto výzvou dokázali vypořádat po svém. Právě díky dlouhé hrací době si mohli dovolit dotknout mnoha témat a emocí (ženy, deprese, sebevražda, vztahy, inspirace, motivace, atd.). Nechybí ani tradiční zmínky jejich oblíbených umělců nebo wrestlerů. Všichni tři dávají bez výčitek najevo svá přesvědčení. Eric Arc Elliott svou produkcí dodává neodmyslitelným dílem ke kvalitním projektům kapely. Ne nadarmo se mu říká také Erick The Architect. Není mu cizí tvořit hip hop a trap beaty, ale i rock nebo soul. To ostatně dokázal v minulosti už mnohokrát, naposledy pak v únoru na svém sólo projektu The Arcstrumentals, Vol. 2. Nejvýraznějším zvukovým momentem VIH je pro mě asi jemný přechod z "Reel Girls" na "Facts".
 
Pánové Meechy Darko, Zombie Juice a Erick Arc Elliott opět posunuli svou tvorbu na další úroveň. Zvuk, lyrika a flow se vzájemně doplňují a posilují k velmi kvalitnímu výsledku. Vacation in Hell je dost možná nejsilnějším projektem Flatbush Zombies, do něhož dali všechno, co se tam vešlo. Někteří jejich úsilí neocení, ale to nevadí. I tak jejich základna přívrženců stále roste. Jedním z důvodů proč má kapela tak oddané fanoušky, je fakt, že se dokážou se svými oblíbenci ztotožnit. 
 
 

Diskutuj na Bbarak.cz