hledat

Tags:

Ego & Coder – :\Prototypes_ (2022; Ruka Hore)

Sdílej

V pořadí třetí projekt mimo domácí smečku KF má venku Ego. Jedna z nejzásadnějších tváří slovenské scény, jehož přínos pro komunitu pod Tatrami je neoddiskutovatelný. Jeho početná sbírka skladeb vykazuje celou řadu komerčně úspěšných věcí, ale i skladby, které se nesmazatelně zapsaly do mysli žánrových posluchačů. Jeho chuť experimentovat nejen po hudební stránce jako celku mu ale ne vždy byla ku prospěchu. Technická kreativita se sem tam promítla do stravitelnosti skrze sluchovody, ale u disku „:\Prototypes_“ bych určitě hned v úvodu vyzdvihl, že ze svého zápalu nutně posouvat hranice a otevírat nové cesty lehce ustoupil.

Zase si ale nemysleme, že by tato placka kráčela v zaběhlých šlépějích a držela se léty prověření postupy. Oproti předchozímu sólu „Egotron“ je výsledek o mnoho přístupnější a není nutné se trápit skrze technické exhibice. Jak sám přiznává ve skladbě „Jar Leto Jeseň“, že jeho jméno nemá reflektovat jeho osobnost a jak se zdá, umí jej potlačit i směrem v kreativitě. „:\Prototypes_“ je mnohem více tvořeno s cílem najít spojení s koncovým odběratelem, nikoliv jen rozšiřovat své možnosti a posouvat hranice.

Velký podíl na výsledku má i producent Coder. Pro mnohé poměrně neznámé jméno, které však dokázalo nejen skrze tento tracklist prodat svůj potenciál. Výběr podkladů je pestrý a obsahuje místa, kde melodické linky mají sílu vklínit se do mysli. Ne nadarmo se říká, že dobrý beat je 70 procent úspěchu. Tím bych nechtěl tvrdit, že výsledný přísun Ega by měl čítat jen procent 30, ale určitě mu postavil dobrý základ pro verbální obsah. Tohle duo zafungovalo a já osobně bych se nebránil tomu, kdyby jejich spolupráce byla do budoucna častější.

Ego díky pestrosti beatů může pracovat také na svém lyrickém a technickém zápalu a kromě střídání rychlostí a hlasových poloh nabízí vysokou školu rapovou v přesnosti, lámaní slabik, fonetickému souznění. Tahle flow nemusí být všem po chuti, ale nabízí celou řadu možností, ze které se může nemalá část monotónní rapové komunity inspirovat. Kromě pohodových věcí typu „Jar Leto Jeseň“ tu máme i věci, které budou zcela jistě fungovat na koncertech svou energií. Refrén „We The Love“ nabízí i přes svou jednoduchost skvělou údernost a dokáže strhnout dav. Až čas ukáže, zda tracklist v sobě ukrývá nějaký nesmazatelný moment jako třeba v případě některých pasáží alba „Precedens“.

Jedna třetina Kontrafaktu nabídla desku, která příliš ve své podstatě nepřekvapí, ale rozhodně nezklame. Nároky kladené sami na sebe v kontextu očekávání byly splněny a výsledek může fungovat při domácím poslechu stejně jako při live interpretaci. Některé flow mi jsou sympatičtější více, jiné zase méně, ale tak nějak se musíme smířit s faktem, že už není v kurzu tvořit desky silné od intra po outro. Stejně jako žánrovou evoluci dokážu ocenit i evoluci autora, u kterého se neztotožním se vším, co nám během dlouhých let ve hře vytvořil, přesto mohu bez okolků a bázně prohlásit, že bez něj by byl slovenský rap o mnohé ochuzen.

7/10

Originál alba „:\Prototypes_“ si můžeš pořídit na shopu RukaHore.sk.

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1