hledat

Dokonalý boom bap beat nikdy nenajdeme, ale to neznamená, že přestaneme hledat aneb 6 nových přírůstků Hip Hop Kempu 2019

Sdílej

Mezinárodní rozměr je něco, co bylo součástí Kempu od jeho začátku. Něco, co ho odlišovalo od všeho a všech. Něco, co ho vlastně z velké části tvoří. Dnešní barvitá várka šesti jmen z pěti různých koutů světa od Holandska, přes Německo, Anglii, Dánsko až po USA to tak nějak ilustruje. Dokonalý boom bap beat nikdy nenajdeme, ale to neznamená, že přestanem hledat.

Transatlantická dvojka jsou tyhle Supa Kaiju. Už zeměpisně zajímavá kombinace: producer on the mic Sicknature, jedna čtvrtina Snowgoons z Kodaně a Napoleon Da Legend – MC narozený v Paříži, co vyrostl na Komorských ostrovech a ve Washingtonu, ale doma je v Brooklynu. Každý si jel solidně po vlastní ose, ale když se jejich síly složili, výsledkem je přesně co byste čekali – údernej rap tradičního střihu, kde si MC nehrají se slovy žonglujíc s jejich legračním zvukem, ale využívajíc jejich obsahu pro přenos myšlenek plných naděje, radosti, ale i společenské kritiky.

Když si ve svém biu uděláte místo na termíny jako „jazzy, soulful, 90s nostalgic style of hip hop“, dá se čekat, že budete na Kempu jako doma, i když na něj pojedete prvně. Přesně tímto směrem míří Awon z Virginie, s kořeny v Brooklynu, který se veze na bubnech producenta jménem Phoniks z Portlandu. Jeho devadesátková boomb bap produkce plná melodických samplů z jazzu a soulu je ideální platformou pro pár rýmů pro vaší hlavu. S partou dorazí i další spřízněná duše – MC Anti-Lilly z Houstonu s jeho vyhlášeným storytellingem a provokujícími, upřímnými rýmy.

Jestli si někdo nebo něco může připadat jako nová hnací síla londýnské hiphopové scény, pak je to ten s občankou na jméno Lamarrie Essquire, v rapu známý jako Da Flyy Hooligan. Rodák z Harlesdenu v severovýchodním Londýně. I když se to může zdát, že je to zvláštní kombinace, je tady se stylem, který v živých barvách přináší trochu okázalejší pohled na to, co jsme dosud znali pod pojmem „undergound hip hop“ v UK podání. Sedí to jak prdel na hrnec. Přísnej buben, co namáhá krk. Na něm sedí náročnej rým, co namáhá hlavu, která sedí na krku. A když se vám povede dát v relativně krátkém čase dokupy hostovačky se jmény jako Sean Price, Evidence, Westside Gunn & Conway, Guilty Simpson, DV Alias Khryst, Hus Kingpin nebo Planet Asia, může to znamenat jen dvě věci. Buď jste od rodičů dostali sakra tlusté prasátko s úsporami ať si mladej zablbne. A nebo že na jménu Da Flyy Hooligan něco musí bejt a ještě o něm uslyšíme. A protože B je správně, je jasný, že sedí všechno.

Hádejte, co vyplní UK hip hop party duo Too Many T’s v dotazníku do chlívku „inspirace“? „Hip hop ze zlatý éry“, samozřejmě. Nezamrzli ale před dvaceti lety. Má to v jejich podání moderní šlapavej spodek. Ross Standaloft a Leon Rhymes proplouvají beaty společně sedm let. A jelikož jejich silná stránka nekončí na hranicích zdí studia, ale muzika v jejich podání funguje nejlépe na energetických koncikách, kde rozšlapali taneční střevíce na stagích včetně největších fesťáků – Glastonbury, Reading/Leeds nebo Kendal Calling, absolutně nepochybně to zvládnou i na Kempu.

No a v klasice jedou i anglicky rapující tulipán Blabbermouf a němec s tradičním americkým bubnem a jugoslávským jménem Figub Brazlevič. Blab jede v rychlopalným devadesátkovým spit fire double timeu. Čistý, organický bio rap bez umělých dochucovadel, barviv, či éček – to je Blabbermouf a jeho rýmy, all day. Bezlepkový. RAW. Figub má celoživotní slabost pro bubny. Jeho srdce leží v devadesátkách, ale přístup je nadčasový, vlastní, čistý origo od dob, kdy nadějně kopal do meruny s Philipem Lahmem. Ozvěna jeho bubnů doléhá i za louži, tady se na nich svezli Kool Savas nebo Kollegah až ke zlatu. Jinak Figub naviguje světem podzemního rapu, které rozsvěcí projekty s lidmi jako Christmas ze Švédska, Teknical Development.IS z Londýna, MC Rene, k tomu pořádá mejdany East-West Session, vlastní label Krekpek, … Jo, kluci se nenuděj. Jedou dost.

Vlaztní a velmi zajímavou cestou si jde i Koncept, MC z Queensu. Od makání v legendary Fat Beats shopu přes natáčení desky v Red Bull studiu v LA, vydání alba 14 Hours Ahead pod korejskou filiálkou Sony až ke koncertování po všech koutech globusu. Na letošní léto chystá desku Champagne Konny, ve svém rohu má i hosty kalibru Royce da 5’9, Marco Polo nebo Joell Ortiz. Příklad tuctovýho a blbě vyhledatelnýho jména s velmi netuctovou muzikou v krystalický podobě.

HIP HOP KEMP 2019:

TECH N9NE /USA/
MASEGO /USA/
EARTHGANG /USA/
HOCUS POCUS /FR/
KONTRAFAKT /SK/
PHAROAHE MONCH /USA/
MIX MASTER MIKE /USA/
TOKEN /USA/
AUDIO PUSH /USA/
MASTA ACE & MARCO POLO /USA/
SMIF N WESSUN /USA/
THE ALCHEMIST /USA/
SMACK /CZ/
APOLLO BROWN & RAPPER BIG POOH /USA/
PRAGO UNION /CZ/
BROTHER ALI /USA/
AWON & PHONIKS w Anti Lilly /USA/
SUPA KAIJU (Sicknature & Napoleon Da Legend) + DJ KCL /DK, USA/
YBN NAHMIR /USA/
PTK /CZ/
DA FLYY HOOLIGAN /UK/
BLACK MILK /USA/
ULTRAZVUK (VEC & TONO S.) /SK/
YUGEN BLAKROK /SA/
CLEAR SOUL FORCES /USA/
BLABBERMOUF & FIGUB BRAZLEVIČ /NL, D/
QUELLE CHRIS /USA/
SODOMA GOMORA /CZ/
BLU & EXILE /USA/
ALIEN ARMY /IT/
REDZED /CZ/
CRIMEAPPLE + DJ SKIZZ /USA/
TOO MANY T’S /UK/
PREZIDENT LOURAJDER & RADIMO /SK & CZ/
CHOOSEY /USA/
ILLA GHEE /USA/
KONCEPT /USA/

 

Tagy:
Bobby

O rapu píšu od roku 2000, od roku 2003 se tak děje pro bbarak.cz.

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz