hledat

Tags:

DMS – HUHU (2021; DMS Records)

Sdílej

Občas slýchávám názory, že kultura je to, co člověka odděluje od zvířat. Mnozí ale zapomínají, že některé větve kultury ale možná z lidí naopak dělají zvířata. Nelze jim to mít ale za zlé, neboť není na škodu občas vypustit páru, vypnout od všedního světa a nechat se unést atmosférou. Hudba nemá jen poučovat, vzdělávat a vařit tvé mozkové závity. Má také bavit, vytvořit prostředí pro relaxaci a uvolnění či bouřlivou atmosféru pro vybití přebytečné energie. Najít pomyslný středobod mezi těmito tábory je velkým předpokladem úspěchu, ale není snadné poté tyto statusy pravidelně obhajovat. V životě asi příliš jistot není, ale jednou z nich je holý fakt, že DMS ani v závěru roku 2021 špatnou desku nenahrálo, co se týče technické stránky či nabídnuté dávky energie. Nenalézají se ale v jejich aktuální formě a vizích prvky, které výsledek sráží?

Hudební kariéra je kromě lásky k řemeslu běžný podnikatelský záměr, kdy se snažíš vytvořit artikl, který osloví koncového zákazníka. Neznám ve svém okolí firmu, která by se jen hrdě bila do prsou a čestně mávala praporem jako hrdý a nezištný patriot. Žádná taková firma by nepřežila jedno účetní období, aniž by to nebyla charita. Základem je vytvořit si silný brand a potom úrodné políčko obhospodařovat. Občas se ti stane, že to přehnojíš nebo zapomeneš zalejt, ale možností nápravy je vždy celá řada. Opačný pohled pak nabízí fungující značka, která si na základě předešlých činů získala věhlas, a poté se vytratil ten hlad. Drží to setrvačností, prodává se a lidi stále chodí, ale chybí tomu další impulz. Je tohle případ DMS? Zlé jazyky by právě mohly této recenzi tleskat ve stoje, ale stejně jako svět není jen černobílý, tak nelze ani nad touto smečkou lámat hůl.

„HUHU“ je deskou, která v sobě ukrývá zajímavé momenty, ale taktéž i snahy se zásadně odlišit a být jiní. Tahle smečka je divoká ve studiu, v backstagi i na stagi, proto bych se přirovnání k punkáčům nebránil. Napojení ale na tváře mimo žánr příliš neoslní fanoušky rapu ani to nepřináší kýžený efekt pointy. Nahrává to naopak možným spekulacím, že už v žánrových vodách není možné příliš rozšířit posluchačskou základnu, proto je třeba objevit nový zdroj a přihlásit se o pozornost skrze tváře, které tam již fungují. Tracklist v sobě ukrývá šestnáct stop, šestnáct vcelku zajímavých stop, ale mou pozornost si dokázaly udržet jen některé. A najdou se i také, které jsem po pár přehráních již radostně přeskakoval.

Tahle placka má pomoci vypustit přehršle páry vzniklé při bezmála dvouletém lockdownu. Vykřičet tu živočišnost do světa, užít si to a jít o dům dál. Je to ale správná filozofie, která dělá z kapel legendy? Neměly by památné momenty vznikat kvalitou, nikoliv jen výraznou snahou se odlišit? Na tyto otázky si musí odpovědět asi každý posluchač sám, neboť i on udává směr, jestli se jedná jen o spotřební zboží nebo dlouholetý artikl. Umím si představit pár momentů, které mohou uvíznout v paměti, ale zároveň cítím spoustu prázdna.

„HUHU“ je bláznivou jízdou, kalorickou bombou, která vsází především na svou formu. Objevují se ale i momenty, které vás utvrdí v tom, že tenhle rap není „o hovně“. Autoři si dělají srandu z bizarního světa okolo, ale umí se trefovat i do sebe. Devizou jsou především přirovnání a primitivní humor, který však často vykazuje trefné dvojvýznamy. A tak si občas pokládám otázku, zda ten terč, do kterého se strefují, není vlastně jejich hlavním chlebem.

DMS nahráli desku, která je kvalitní, ale něco ji chybí. Těžko se to popisuje, ale jen čas ukáže, zda jsem měl pravdu nebo se mýlil. Nepochybuju o tom, že o status jedné z nejlepších slovenských rapových part nepřijdou, ale při poměřování s Kontrafakt jim něco schází, aniž bychom se zase otáčeli na tom, kdo co kopíruje či vykrádá. DMS si vytvořilo vlastní větev posluchačů a ta je početná. V konečném součtu se bude doba ptát na úspěchy a čísla, ale zasytí to s odstupem času i kreativního ducha autorů nebo jen jejich břicha? Pokud jde o desku „HUHU“, tak neudělali vysloveně nic špatně, ale za to se jedničky na vysvědčení nedávají…

5/10

Originál alba „HUHU“ si můžeš pořídit na shopu RukaHore.sk

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1