hledat

Tags:

DJ Wich: Nerad někomu pouštím rozdělaný věci. Věřím sám sobě a držím to pod pokličkou co nejdéle

Sdílej
RUKAHORE_SHOP_BANNER

Jak by asi vypadala sbírka českých rapových hitů, kdyby DJ Wich před dávnými lety nepřičichl k zalíbení pro tvorbu beatů. Dříve se každá úspěšná deska měřila také podle toho, zda v tracklistu vykazuje buben od Máni. Za ty roky si vypěstoval jméno, které jej pasovalo do role tuzemského producentského krále. Není asi moc jmen, které by s ním nechtěly spojit síly, proto když kutí desku plnou hostů, je pánem výběru. Po čtyřicítce zraje ale jako některé jeho staré hity, což dokazuje i prosincové dítko „Jako ryba ve vodě“. Právě na něj padlo pár dotazů, které by mohly upoutat vaší pozornost a rozšířit i vědomostní obzory.

Jsi ve hře zhruba dvě dekády. Jak to máš se sebezdokonalováním, učením se novým věcem či postupům, případně investicím do dalších mašinek či softwaru?

Učení nových věcí většinou přichází s novým nástrojem, pluginem nebo mašinkou. Ono tě to i nakopne a dodá chuť dělat novou muziku. Aktuálně se snažím hrát na kytaru. Strašně mě to chytlo. Pro mě jako milovníka samplů je to úžasná věc. Na nový desce mám desítky dohrávek od intra až po poslední věc. Jinak investuju neustále do vybavení, v neposlední řadě i do komplet novýho studia, který jsem postavil před 2 lety.

Právě teď probíhá na tvém webu tradiční anketa o nejlepší beat roku. Dáš v tomto směru na lidi a snažíš se do budoucna rozvíjet a pracovat na tom, co se všeobecně líbí?

Absolutně ne, dělám, co se zrovna líbí mně a jak to cítím sám. (link na anketu)

Jak moc ti lichotí, když o tobě Orion mluví jako o “čtvrtém členovi PSH”?

(smích) …to jsem četl zrovna nedávno někde a moc mě to potěšilo. Orion je skvělej, vždyť převážně díky němu jsem tady a můžu odpovídat na tenhle rozhovor.

Od vydání “Jako ryba ve vodě” uteklo už pár týdnů – podařilo se ti čísly, nebo jen subjektivním dojmem překonat “Veni, Vidi, Wich”?

Veni, Vidi, Wich bylo číselně mnohem úspěšnější. Mělo větší promo, očekávání a celkovej boom kolem. Ryba byl účelně spíš takovej spontánní projekt, kterej neměl vzbudit kolem takovej rozruch. Co se ale týče oblíbenosti, mám pocit, že tahle deska sklidila větší úspěch u fans a celkově u kritiků.

Máš ve svém okolí někoho, kdo supluje roli “výkonného producenta”, čili osoby, která vše slyší první a se kterou můžeš odborně konzultovat všechno ještě před doladěním?

Nerad pouštím někomu moje rozdělaný věci, ani to vlastně s nikým nekonzultuju. Věřím sám sobě a držím to co nejdýl pod pokličkou jen u mě ve studiu.

Oproti minulé producentské záležitosti se mi zdá, že má více koncept, dokonce i výběr témat se motá kolem názvu, jen v různých formách zpracování. Měl jsi v tomto případě větší odborný dohled a více jsi všem do práce zasahoval?

Ne, že bych nějak zasahoval, ale mohl jsem je trochu nasměrovat. S tím názvem se dalo skvěle pracovat a spousta hostů to dokázala nějak šikovně zapojit do konceptu.

Kdyby sis mohl vybrat ze všech pozvaných tři tváře, s nimiž bys založil kapelu, které by to byly a proč?

Hodně těžká otázka. Záleží, co by to mělo být za kapelu. Zakládal bych primárně s lidma, s kterýma vím, že bych vycházel hlavně osobně a který bydlej v Praze nebo poblíž, takže nejspíš Rest, Paulie a PSH. Kdyby šlo jen o internetovej jednorázovej projekt, rád bych sáhl i po Rytmusovi, Strapovi nebo Elpem.

Podle čeho jsi vybíral hosty? Zdá se mi, že jsi zde více vsadil na lidi, kteří jsou ve formě, nikoliv jen nablýskaná jména. Naopak se mi zdá, že jsi velkým zastáncem Moozy, který jinak dosti vyklidil pozice v povědomí posluchačů…

Vybíral jsem jak klasiky, tak chtěl dát šanci i mladším jako třeba Dorian nebo již zmiňovanej Mooza. Těch jmen tady furt není tolik, abych si musel lámat hlavu nad tím, koho pozvu. Jsou to vesměs lidi, co maj rádi rap a dělaj ho dobře, aspoň podle mýho názoru.

Když máš v tracklistu nějakého hosta dvakrát, je to jen náhoda, že byl čas, nebo znak toho, že ho ceníš natolik, že ti nevadí ani opakovaná nominace?

Kombinace respektu a náhody. (smích)

Jsou na širším seznamu jména, která jsi původně oslovil, ale nakonec nesplnila očekávání nebo termíny?

Sheen, Calin, Nik Tendo, Laris Diam, Indy, LA4, Cole a Spirit.

Jaká budoucnost podle tebe čeká Bobbyho Blaze, který by mohl být pasován na titul skokana roku?

Bobby má velice našlápnuto. Jediná věc, která si myslím, že ho aktuálně brzdí je, že bydlí v Anglii. Anglicky rapovat u nich asi moc smysl nemá a lítat každej druhej víkend do ČR na koncerty taky není řešení. Záleží na něm, jak se rozhodne, ještě má čas.

Oproti zpívané desce s Lvcasem Dopem či minulým spoluprácím jsi lehce upustil od zpěvu a i beaty nasvědčují, že je celek více syrovější. Je tahle placka odpověď na to, že někteří komentující na sociálních sítích a Youtube naznačovali, že jsi vyměkl?

Nemyslím si, že jsem upustil od zpěvu. Těch vokal refrénů je na desce požehnaně. Spíš jsem se odklonil od elektrickýho soundu, kterej jsem v roce 2016 prožíval a zkusil se mu přiblížit. Tady se sešly i syrovější věci, ale to může být zrovna náhoda podle výběru vkusu hostů. Já mám v šuplíku vždycky nějaký boombapy i slaďárny.

Indy & Wich nedávno oslavili 20 let od svého založení. Kdy se ten spící drak probudí? Několikrát jsi naznačoval, že to je spíše o Andreasovi, ten mi zase jednou říkal, že tě nechce brzdit…  Mělo by tohle spojení v roce 2020 co nabídnout staré generaci posluchačů, ale i dokázat upoutat pozornost fans, kteří k žánru přičichli až po vaší poslední desce v roce 2005?

Klasická otázka. Já už bych tohle téma rád pustil k vodě.

Dal sis do roku 2020 nějaké hudební předsevzetí?

Nemám rád předsevzetí, ale vydat aspoň jednu desku.

RUKAHORE_SHOP_BANNER
Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1