hledat

Tags:

DJ Wich – Jako ryba ve vodě (2019; Golden Touch Records)

Sdílej
RUKAHORE_SHOP_BANNER

Jak by asi vypadal tuzemský rap, kdyby nebylo bubnů od Máni. Kdysi se kvalitní desky v tuzemském rybníku hodnotily podle toho, zda měly v tracklistu jméno DJ Wich. Legendární pražský producent již tyto pozice lehce vyklidil, ale stále patří mezi obrovské persóny v Čechách i na Slovensku. Stále tu je hlad po jeho beatech, stále je to pro mnohé prestiž s ním spojit síly. Z několika výroků z let posledních jsem necítil z jeho slov to srdíčko a zapálení pro hudbu, spíše kalkul, co z toho bude, jak to bude a zda se to prodá. Album „Veni Vidi Wich“ i přes zajímavá čísla hodnotím jako jeden velký průser ve snaze pozvat si to nejlepší z lokálních luhů a hájů a dát tomu tvář. Ve finále to ale nemělo asi ani hlavu, či možná ani tu patu. A cítil jsem se jako ryba na suchu, než přišel závěr roku 2019 a DJ Wich mě z břehu pomohl zpět do vody.

Je vidět, že furt umí. Někdo pouští kapry před Vánocemi, DJ Wich hodil štiku do placu o pár týdnů dříve. V tuzemských vodách se nestává příliš často, že by producentská deska měla nějaký koncept. Většinou se jedná o výběr beatů obohacených o hosty, kteří mají při práci volnou ruku. Vzpomínám si na „Jízdní neřád“ DJe Opii, který jasně ukázal, že to jde. A lze usuzovat, že i „Jako ryba ve vodě“ byla pod větším drobnohledem. Téma rozmanité, možné uchytit jej z celé řady konců, ale celkově to budí dojem celistvosti. A má to i tu hlavu a patu. Po dlouhé době tu mám producentskou desku, kde se většina hostů opravdu snaží ukázat v dobrém světle a neodevzdá jen bars druhé cenové, jen aby se neřeklo.

Nechybí tu syrovější kopáky, které potěší starší posluchače, ale i nové zvuky a postupy. S citem byly pak do každého tohoto podkladu vybrány tváře, které si rozhodně nevedou zle. I tady vnímám fakt, že nebyl za každou cenu kladen důraz mít tu československou rapovou smetánku, ale Máňa vybíral i podle rozumu a hudebního vkusu. A tak tu máme vyzkoušené tváře, které již několikrát zafungovaly, ale i mladou krev, která si může odškrtnout, že má beat od Wiche.

Celému dílu nechybí pasáže, které připomenou staré časy, zavzpomínají na legendy, vzdají hold žánru nebo se otřou o citlivější problematiku současnosti. Máme tu ale i věci, které pobaví a zafungují na mejdanech. Celkově kvituji hlavně tah, který nevyšel u předešlého nosiče, jak jsem již zmiňoval v perexu. DJ Wich dokázal skloubit kvalitu s možností adekvátně se uchytit na prodejním trhu a necítím tu ten na sílu přehnaný marketingový plán, který se postupem času trhá na kusy, neboť i kraťasy nosíš jen během léta a nikoliv celý rok. Chtěl jsem tím říct, že sezónní věci nemohou mít časový přesah, ale však víš…

Pokud bych měl hledat slabší momenty desky, tak je to účast Moozy, ale pár let víme, že nad ním drží DJ Wich ochrannou ruku. V celkovém konceptu mi dojem kazí i Rasco, který jako jediný vystupuje zpoza hranic. Pojí je bohatá minulost, jedná se o kvalitního interpreta, který zde rozhodně neodvedl špatnou práci, ale nějak mi to tu vyčnívá z tracklistu. Na druhou stranu musím pochválit pospojování některých jmen, které se moc často ve studiu nepotkají, nebo doposud ani nepotkali. Tyhle stavební kameny na sebe pasují a fungují. Nejsilnější věci této desky se mi zatím jeví věci „Balotelli“, „Starý psi, co štěkaj, tak koušou“ nebo „Steak“. Všechny tyto věci vykazují tvůrčí nadhled a smysl pro to netopit se v zaběhlých vodách. Pochvalu ale zaslouží i tracky „Shkrt“, „Mayday“ či „Po svojej ceste“. Počkám ještě pár týdnů, zda si na skladbu „Prsty v puse“ nevypěstuji averzi.

Když bych to sečetl a podtrhl, tak tahle ryba nesmrdí už od hlavy. Jedná se o kapříka, který si pro radost šplouchá v rybníku a zároveň dokazuje, že je sólo kapr v tuzemských vodách. DJ Wich možná potřeboval vnitřně vystřízlivět, aby se vyhecoval k tomuto projektu. Za mě ano, proč taky ne. Beaty kopou, hosté se předhánějí, kdo dá originálnější a lepší bary. Chce to více producentských desek, kde po měsíci utkví v paměti jen tři skladby a zbytek se propadne do temnoty a historie. Jen tomu promu před vydáním bych asi věnoval jiné singly. Disk „Jako ryba ve vodě“ ve mně zanechal dobrý dojem a určitě zde vidím věci, které nemusí být jen sezónní.

7,5 / 10

RUKAHORE_SHOP_BANNER
Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1