hledat

DJ ECLIPSE (LA COKA NOSTRA): Goretex měl nadání lidi nasr*t

Sdílej

DJ Eclipse, DJ a manažer kapely La Coka Nostra, která 20. dubna vystoupí v pražském Lucerna Music Baru, patří k respektovaným figurám new yorského hip-hopové prostředí od konce 90. let, kdy se stal součástí party okolo labelu Fat Beats a především působením v kapele Non Phixion. S tou v roce 2002 vydal album The Future Is Now a absolvoval stovky koncertů. Dnes Eclipse působí především jako rádio DJ, když na stanici WNYU vysílá pořad The Halftime Show a na vlnách Sirius pak Hip-Hop Nation se známými jmény mezi hosty. Byla to právě Eclipsova druhá uvedená show, kde DJ Premier poprvé veřejně promluvil o svém partnerovi Guruovi, který se nacházel tou dobou v kómatu. V nezvykle otevřeném rozhovoru Eclipse objasňuje současný stav Gang Starr, vysvětluje rozpad samotných Non Phixion a nabízí čtenářům bbarak.cz pohled na aktuální stav hip-hopu. Tvoje rádio show Hip-Hop Nation bylo první místo, kde DJ Premier veřejně oznámil, že Guru prodělal srdeční infarkt. Mluvil jsi od té doby s Premierem? Jaké má z celé situace, kdy proběhly otevřené spory mezi Solarem a Guruovými rodinnými příslušníky, pocity? Premier s Guruem nemluvil asi šest let. Když se ale stane taková tragédie, tak to pochopitelně rodinu semkne. A přesně to Gang Starr jsou – rodina. Preem chtěl mít jistotu, že je Guru obklopen správnými lidmi a že jeho rodina tam je s ním a může mu ukázat, jak moc jej v těchto těžkých časech miluje. Co si o tom všem myslíš ty? Je obrovské neštěstí, že se Guru nachází ve stavu, v jakém se nachází. Všichni se modlíme, aby se uzdravil, ale má před sebou ještě dlouhou cestu. Vždycky byl bojovník a to mu hraje do karet. Já také doufám, že jeho rodina tam může být s ním a dodat mu podporu, kterou potřebuje. Hodně lidí jako Big Shug nebo Alchemist, který dokonce zveřejnil na svém Twitteru poznámku, že „v pekle čeká na Solara speciální vyhřáté masážní křeslo“, obviňuje ze současných problémů právě Solara. Co si o něm myslíš ty? Souhlasíš, že on je tím důvodem rozpadu Gang Starr? Za rozpad Gang Starr jsou zodpovědní jen Guru a Premier, nikdo jiný. Jsou to dva dospělí lidé, kteří se sami rozhodují. Z toho, co vím, tak Premier vždycky chtěl v kapele dál pokračovat, takže si to přeberte po svém. Ohledně Solara, tak osobně ho neznám. Nikdy jsem ho nepotkal. Ale Gurua považuji za kamaráda a myslím, že Solar má velmi sobecké důvody pro to, jak zachází s věcmi týkající se Gurua.

„Gurua považuji za kamaráda a myslím, že Solar má velmi sobecké důvody pro to, jak zachází s věcmi týkající se Gurua."

Myslíš, že Gang Starr ještě někdy natočí společné album? Než se tímhle budeme vůbec zabývat, tak je důležité, aby se Guru uzdravil. Když trochu změníme téma, co bylo podle tebe příčinou rozpadu Non Phixion? Kdykoli máš kapelu, tak všichni v ní musí plnit určité povinnosti. Jako kolektivu nám nepřipadalo, že mají všichni na svých bedrech stejnou váhu. A když jsou věci nevyrovnané, způsobuje to třenice. Proto jsme se rozhodli, že nastal čas na sólové projekty, a z kapely jsme udělali minulost. Jsi v kontaktu s Goretexem? Abych řekl pravdu, tak jsem s ním od rozpadu Non Phixion nemluvil. Je pravda, že mezi Goretexem a Necrem proběhlo ve studiu několik rvaček? Nikdy jsem je neviděl, ale jsem přesvědčený, že ano. Goretex měl nadání lidi nasrat. Je to jen pár dní, co umřel Uncle Howie. Myslím, že budu mluvit za všechny naše čtenáře, když řeknu, že nám to je velmi líto. Jaká je tvá oblíbená vzpomínka na Uncle Howieho? Nedokážu říct, že bych měl jednu oblíbenou vzpomínku. Prostě jsem si užíval, když s náma byl. Kdykoli jsme hráli v okolí New York City, tak jsme ho brali sebou. Dneska už je klasické, když byl moderátorem jednoho z našich koncertů v S.O.B.. Bylo skvělé ho vidět přijímat všechnu tu pozitivní energii, kterou mu fanouškové projevovali. Kromě zobrazení v Billově a Necrově muzice, jaký Howie vlastně byl? Howie byl hrozně uvolněný člověk, který se vždycky nadchnul, kdykoli objevil něco, co měl rád. Užíval si být s námi. Musíš pochopit, že Howie byl návyková osobnost, takže, když byl čistý a žil s Billem, naše muzika se stala jeho drogou. To neznamená, že nebyla doba, kdy si nepřipadal jako poustevník a chtěl být sám, ale většinu času byl Howie úplně nadšený z úspěchu jeho synovců.

„Howie byl návyková osobnost, takže, když byl čistý a žil s Billem, naše muzika se stala jeho drogou."

Když se přesuneme k současnému hip-hopu, tak magazín XXL nedávno vydal číslo s 10 jmény, na která si tenhle rok dávat pozor. Co si myslíš o jejich výběru? Myslím, že po jejich prvním čísle s nejočekávanějšími jmény se předpokládá, že budou se svým výběrem mimo. Tím nechci říct, že se mi žádné z těch jmen nelíbí, ale připadá mi, že je spousta jiných lidí, kteří si to místo zaslouží mnohem víc. Z toho nového čísla si kromě Fashawna nikoho nepamatuji. Fashawn si to ale zaslouží. Koho tedy považuješ za vycházející naděje? XXL tam třeba neměli nikoho z New Yorku. Nikdy neurčuji, co se mi líbí, podle toho, odkud to pochází, ale jestli se mi ten zvuk líbí nebo ne. Zrovna teď mě baví jména jako Theo3, Tona, Diabolic, BeatStreet Club, Diamond District, Dashah, Brown Bag AllStars, The Away Team, Tab-One, Marv Won nebo Homeboy Sandman. Někteří z nich jsou z New Yorku, o některých si už možná slyšel, ale mně připadá, že jsou pořád na vzestupu. Co si myslíš o Drakeovi? Nejsem jeho fanoušek, ale kdybych si musel vybrat mezi ním a většinou muziky, co hrají na komerčním rádiu, beru jeho. Líbí se mi na něm, že reprezentuje některá underground jména, kterým fandím. Hodně lidí si o něm myslí, že je jen bohatý kluk, co chce v rapu vydělat víc peněz, což on sám víceméně potvrzuje. Myslíš, že je to správná věc dělat rap takhle otevřeně pro peníze? Osobně si myslím, že bys to měl dělat z lásky, ale když se koukneš na některé z nejlepších MC’s, tak ti připouští, že to dělali pro peníze. Třeba Biggie. Ve finále je to stejně o kvalitě produktu, který vydáváš. Jaký je tvůj názor na nedávný proud rapperů směřujících do vězení jako Lil Wayne, Gucci Mane nebo Lil Boosie, většina z nich pak pro nelegální držení zbraní? Lidé chodí do vězení pořád. To, že je někdo rapper, na tom nic nemění. Bohužel, tak životní podmínky v některých oblastech lidi nutí se domnívat, že se musí tímto způsobem chránit. A někteří z nich jsou pak chyceni. Tím, že jde Lil Wayne do vězení na skoro rok, kdo myslíš, že převezme jeho korunu? Jsem tak vzdálený komerčnímu rádiu, že mi nemůže být víc jedno, kdo jeho korunu bude nosit teď.

Diskutuj na Bbarak.cz