hledat

Definitive Jux – živě z místa činu!

Sdílej

Za půl roku se toho v hudebním průmyslu semele opravdu hodně, což? Zvláště pak, když jde o “monopolní“ vydavatelství jako je Def Jux . Od minulého label infa, kdy bylo Mursovo “The End of The beginnig“ sotva horké na pultech hiphopových krámů je to něco přes onen půl rok. Za tu dobu stihli Def Jukies vychrlit spoustu kvalitního materiálu, tak jak jsme byli u tohoto kempu zvyklí. Pojďme si to tedy vzít pěkně popořádku.

* SA SMASH
Dvojka Camu Tao a Metro se svým debutem “Smashy Trashy“ rozhodla dotáhnout do labelových vod zase tak trochu něco jiného. Svým nespoutaným, úchylným stylem popletli hlavy mnohých kritiků, kteří omámeni nezvyklými samply, netradičními melodiemi a ultra-sprostým rapem často album velmi podcennili a v bodování se velmi unáhlili. Nicméně, příznivcům toto album jistě bude hrát na tu správnou notu, původní hrozba v podobně singlu “Gangsta“ byla naštěstí zahnána kdesi do kouta, kde dodnes jako jediný špápanec vedle upadla v zapomění. Máte-li rádi Definitive Jux , dejte si to.

* PFAC
Životní přátelé Blockhead (dlouholetý producent Aesop Rocka ) a Jer si dali za úkol udělat jediným albem parodii na hiphop samotný. Jednoznačně se jim to povedlo. Deska “Let’s get serious“ je pravým ztělesněním ironie, kousky parodující rap-core, r n‘ b, soul, ale taky hiphop jeho nejčistší podobě jistě vzbudí, podobně jako u předchozí zmíněné deksy, určité pobouření, zvláště pak mezi tvrdohlavými kritiky bez jakéhokoliv smyslu pro humor. Já to vidím tak, že Party Fun Action Committee je kousek pro chvíle pohody, co se týče parodie, tohle album je prostě klasika.

* C-RAYZ WALZ
Řekl bych, v současné době “největší ryba“ u Def Juxu . To, že tenhle chlápek je legenda “nové školy“ snad ani nemusím říkat. Je to prostě sekáč, jeho flow je smrt sama o sobě, no a jeho nejočekávanější deska “Ravipops (The Substance)“, jež vyšla asi před týdnem, bude v kurzu ještě nejmíň za deset let. První single “The Essence“ byl syrovější než tatarskej biftek a myslím, že už 1. Července, kdy vyšel, se dalo čekat, že to co příjde bude vostřejší než živelná katastrofa. Škoda jen, že C-Rayz na albu nedal více prostoru ostatním Def Jukies , produkčně by to desce rozhodně přispělo k dobru. Jako jediný se zde objevuje Vast Aire , zbytek už jsou spíše fellaz a spol. jako třeba MF Doom, J-Treds, Breezly Brewin, Wordsworth

* AESOP ROCK
Tenhle týpek naopak nejvíc sedí mě. Promo verzi jeho připravovaného alba “Bazooka Tooth“ sjíždím pořád dokola a nemůžu se od ni odtrhnout. Aesop je talent od přírody, za svou krátkou, ale zato bohatou kariéru dosud nestihl zklamat, jedním slovem diktuje, ať už se samplérem, mikrofónem či s tuškou a papírem. Charismatický hlas vás chytne za pačesy, kreativní donáška spolu s originálními beaty pokračuje v těžké nakládačce a když se nakonec zamyslíte nad obsahem textu, stáváte se jednou z obětí Aesopova nevyspytatelného světa. V době kdy čtete tento článek okusuje denní světlo první single “Freeze“. Co se týče produkce, všechno zůstává při starém, album si rozdělili Blockhead, El-P a Aesop . Překvapující je snad jen seznam hostovaček, už to nejsou fellaz jako třeba Blueprint nebo Illogic , ale nečekaně například Camp Lo nebo PFAC.


A teď přichází to hlavní, do prodeje nedávno vtrhlo DVD Revenge Of The Robots , na kterém najdete:
– Hodinový sestřich (dalo by se říct film) nejpovedenějších show celého turné Revenge of the Robots.
– Dokumenty z konertů v Bowery Ballroom (New York) a Great American Music Hall (San Francisko)
– 5 videoklipů (včetně zbrusunových k “Stepfather Factory“ ( El-P ), “Risky Business“ ( Murs) a “The Horror“ ( Rjd2 ))
– Videa ze zákulisí (dokument o natáčení Mursova klipu), různá interview…

Součást balíku je taky CD, které obsahuje dříve nevydané pecky Mr.Lifa, El-Pho a Rjd2 , asi půlhodinový mix vybraných pecek všech Def Jukies no a nakonec, interaktivní hru Devolution , kterou má na svědomí Mr.Lif .

Jux rulez!

Label info – Definitive Jux 8.1.2003 (Kepo)
Dnes bych chtěl věnovat pár řádek labelu, který se svými projekty za letošní a minulý rok zapíše do knihy hiphopové historie asi nejtučnějším písmem od dob revolučního alba „Funcrusher Plus“, na kterém má mimochodem více než poloviční podíl ten samý chlapík, jež má na svědomí prvně zmíněnou, historickou záležitost a to založení Def Juxu.

Vzhledem k současnému vlivu (nebojím se říct že na americké scéně diktuje) labelu bych chtěl zarýpat krapet hlouběji do historie. Zakladatelem zabelu, jak už jsem ze začátku tak trochu naznačil, je člen legendární grupy Company Flow, El-P, který svou produkcí v létech ’94-’98 ohromil téměř celý svět. Skupinu dále tvořili Bigg Jus, který si podobně jako kolega vytvořil svůj vlastní label Sub Verse, a Mr. Len kterej to zapíchl na Matador records. Ten stíhl však s El-Pím ještě vypustit druhou desku Company Flow (už bez Bigg Juse, který skupinu začátkem roku 98 opustil kvůli dlouhodobým neshodám s El-P), instrumentální časovanou bombu, perfektní dílo „Little Johhny from the hospital“, které bylo již produkcí Def Juxu, ale prodej si ještě nechal Rawkus. Po první labelové kompilačce „Def Jux presents vol. 1“ EP následovalo úplné rozpadnutí CoFlow a již v té době El-P začínal pracovat na prvních produkcích pro labelové umělce.

Dyktující pětku těchle chlápků bych vám teď letmo představil.

Zmíněný EL-P, zakladatel a dvorní producent labelu, krutý náladový MC, má za sebou mnoho produkování (nejvýraznější určitě deska „The Cold Vein“ od Cannibal Ox), solo projekt „Fantastic Damage“ a „Fan Dam Plus“, což je instrumentální verze alba plus remixy, texty a jedna pecka veliké grupy The Weathermen. Dále taky vydal instrumentální verzi alba „The Cold Vein“ pojmenovanou „El-P presents Cannibal Oxtrumentals“.

Druhá nejsilnější veličina labelu, Mr. Lif, natočil alba „Mr. Lif enters the colossus“, letošní EP „Emergency Rations“ a dlouho očekáváné, podzimní album „I Phantom“.

Vast Aire (Kramer) a Vordul Megilah tvoří jednu z mých nejoblíbenějších skupin Cannibal Ox. Vast byl právě jeden z prvních, kdo realizoval (samozřejmě s El-P) projek Def Jux. Po veleúspěšné desce „The cold vein“ kompletně produkované El-Pím, chystají na příští rok další projekt s již pestřejší produkcí. Vast i Vordul jsou zároveň členy obrovské bandy Atom’s family.

Nejproduktivnější osoba labelu Aesop Rock stačil za svých pouhých 26 let života vypustit již 5 alb. „Appleased“ (CPR records), „Music for Earthworms“, „Float“ (Mush records), „Labor days“ (Def Jux) a velmi zajímavý letošní produkt „Daylight“ (Def Jux). Stějně jako předchozí je Aesop členem Atom’s fam.

Poslední z nejsilnějších pěti umělců labelu, RJD2, chlapík používající výhradně živé samply má na triku Dj Mixtape „Your face or your kneecaps“ (Bustown pride) a perfektní album s výhradně jazzovými beaty a živými bicí, „Deadringer“, na kterém můžeme slyšet týpky jako je Jakki, Blueprint a Copywrite.

Dále na labelu účinkují Masai Bey, Weathermen, Murs, Camu Tao, Rob Sonic a podivíni Y@k ballz.

Kompilace nejsou zrovna silnou stránkou labelu, kratičké, jen sedmi trackové první vydání kompilace byly v podstatě jen poslední songy Company Flow a souhrn několika singlů. Druhé pokračování již představilo ty méně známé El-Pího ovečky, ale opět i songy které bylo možno slyšet i na předchozích albech.

Do budoucna má label v plánu vydat album Murse, o kterém najdete podrobnější info v novince o albu, jehož traclist je zde:

„End of the begining“
01. You and I
02. I know
03. Last night
04. The scuffle
05. Happy pills (featuring Aesop Rock)
06. Transitions of a rider
07. Risky business (featuring Shock G. & Humpty Hump)
08. The dance (featuring EL-P)
09. God’s work

10. Def cover
11. Please leave
12. B.T.S.
13. 18 with a bullet (remix)
14. Brotherly love
15. God damned

Dále jsou na rozpočtu výdají alba od Cannibal Ox, již druhá solovka od Vast Aire, Aesop Rockovo „Bazooka Tooth“, album hnusáka Rob Sonica, projekt Camu Tao a MetroTha Sa Smash, třetí pokračování kompilajdy „Def Jux presents“, na které se předpokládám již objeví labelový nováček (pozor na ty slova, pouze „labelový“ nováček) C-Rayl walz a když všem těmto masérům zbyde času, možná se dočkáme i třetího evropského turné. Třetího?První evropská šňůra „Little Johnny tour“ sklidila veliké ovace, účstnili se ho Cann Ox, CoFlow, BMS (člen Juggaknots) a Mr. Lif. Druhé probíhalo minulý měsíc, poměrně blízko od našich hranic, v Německu se ukázali v Berlíně, Kolíně a Dusiburgu. V u.s.a. nejčastěji konecrtuje sestava El-P, Cann Ox, Mr. Lif a RJD2. Weathermen je jakýmsi spojením umělcu labelu Def Jux a Eastern Conference, a tak se na turné často obejevují s Def Jukies taky jména jako je Copywrite, Cage a další.

K nejnovějším produktům labelu patří dvoj cédé „Fam Dam Plus“ s instrumentálkama z „Fantastic Damage“, originální verzí skladby „Squeegee man shooting“, remix songu „Lazerface warning“ dýdžejem RJD2, video klip „Deep space 9mm a „Dead Weathermen“ což je isntrumentálka „Dead disnee“ s rappem několika členů grupy Weathermen. Jedninou chybou, myslím že dost slyšitelnou, je, že na albu nejsou původní scratche od Dj Abilities, instrumentálkám to dodávalo ještě větší var. Tracklist je tu (featuringy samozřejmě nepíšu, jsou to instrumentálky):

„Fan Dam Plus“
CD1:
01. Fantastic Damage
02. Squeegee man shooting

03. Deep space 9mm
04. Tuned mass damper
05. Dead disnee
06. DeLorean
07. Truancy

08. The nang, the front, the bush and the shit
09. Accidents don’t happen
10. Stapfather factory
11. T.O.J.
12. Dr. Hellno and the praying mantus
13. Lazerface warning
14. Innocent leader
15. Constalation funk

16. Blood

CD2:
01. Squeegee man shoting (Original version)
02. Lazerface warning (RJD2 remix)
03. Dead Weathermen

Říjnový projekt, dlouho očekáváné LP „I Phantom“ od Mr. Lifa v některých místech produkčne mírně pokulhává, slabé místa však vyvažuje vzteklý a energeticý rap. O produkci se zde postaralo kvarteto El-P, Insight, Fakts One a Edan. Zde je tracklist:

„I Phantom“
01. Bad card
02. A glimpse at the struggle
03. Return of the B-boy
04. Live from plantation
05. New man theme
06. Handouts
07. Status
08. Success
09. Daddy dearest
10. The now
11. Friends and neighbours
12. Iron helix
13. Earthcrusher
14. Post mortem

Nakonec bych ještě chtěl zmínit show, která se konala v Bowery Ballroom, 27. prosince v NY, kterou label majstro El-P označil za největší koncik Def Juxu za celý rok. Hlavními aktéry večera byli samoška El-P, RJD2, Aesop Rock, Murs, Sa Smash plus specíalní hosti.

Oficiální stránky labelu DEF JUX
Oficiální stránka Mr. Lifa

Diskutuj na Bbarak.cz