hledat

Tags:

„Debutem“ to neskončí. 518 cítí znovu chuť dělat nový věci a Orion už potvrdil přípravu singlu…

Sdílej

Penery strýčka Homeboye zná v zemi kdekdo. Společně s Prago Union jsou z branže jediní, které si zvou také na jiné, než čistě žánrové akce a seriózně baví i ty, kteří rapu nerozumí. V současné době se totiž chodí hlavně na jméno a značku a PSH jsou v tomto směru kultem.

Jací jsou ve skutečnosti kluci na prahu středního věku Orion, Vladimir 518 a Mike Trafik? Vznik přelomového alba „Repertoár“, dodnes považovaného za milník českého rapu a jednu z nejlepších desek vůbec, posun k elektronice nebo testování maximálních možností hudebního showbyznysu i sebe sama – to je základ filmu „PSH Nekonečný příběh“. 

Kapela si fanoušky získala autenticitou, vtipem i tvrdou prací a stále se drží na vrcholu díky lásce k hudbě a nerozlučnému přátelství. Metropoli reprezentující trio se v překvapivě otevřeném a velmi osobním dokumentu se spoustou dosud nepublikovaných záběrů a soukromých archivů nebojí jít na dřeň a být stejně upřímné jako jejich hudba. Zdá se, že příběh PSH jen tak neskončí.

Momentálně je „kapela snů kapela volů,kapela hitů a kapela absolutních a totálních kokotů“ na „Nekonečné tour“ s projekcí filmu oceněného ve Varech i koncertem. Brno, Hradec Králové, Košice a Bratislava už jsou za ní, před ní je ale ještě Liberec (21. října) a hlavně domovská Praha (27. října). Vstupenky jde zakoupit tady a teď už přidáváme krátké povídání s Orionem a Vladimirem 518…

Tři písmena. Tři kamarádi. 30 let v rapu. V kinech od 27. 10.

Jak jste reagovali na nabídku, že o vás vznikne celovečerní dokument? Proč jste kývli zrovna tvůrčímu týmu režiséra Štěpána FOK Vodrážky a scenáristy Petra Cífky?

Ori: Nedostáváme takový nabídky každej den a ještě k tomu od kamarádů, jako jsou Štěpán FOK Vodrážka a Petr Cífka. Je jasný, že taková šance už třeba přijít nemusí, tak jsme na to zkrátka kejvli.

518: Nechtěli jsme, aby o nás vznikl takovej ten klasickej rap dokument, kde vysvětluješ, co všechno jsi dokázal, co sis za to koupil, a že větší legenda, než jsi ty, vlastně široko daleko neni. Tahle parta filmařů je záruka, že nepůjde o první plán, a proto jsme tu nabídku začali brát vážně.

Film překvapí nejen otevřeností, s níž v dokumentu všichni vystupujete. Vedla k tomuto výsledku nějaká cesta, bylo to zřejmé od začátku, nebo jste k tomu dospěli v průběhu natáčení? 


518: Nikdy jsme se nepřetvařovali, naše texty obsahujou reálný zážitky a postoje, případně nějaký ujetý představy. Vykecali jsme na sebe vždycky všechno, a to i ty temný a nekorektní aspekty našich životů. V dokumentu tomu nakonec není jinak.

Ori: Myslím, že je dost málo lidí, kterejm bysme se svěřili a věřili. Vždycky je to něco za něco a my jsme si nechtěli na nic hrát. Zbytek odpovědnosti a kreativity leží na straně filmařů. Nás všichni už znaj. Já jsem měl jedinou podmínku a to, aby se vědělo, že jsem miliardář.

Jaké pro vás osobně bylo vrátit se zpátky v čase do historie? Došli jste k nějakým zásadním momentům?

Ori: Cestování v čase je skvělá věc. Je super se zasmát tomu, jaký jsme byli ucha, nebo se poplácat po zádech a říct si, že naše tvorba byla a je dobrá. Nejzásadnější moment ale je, že taková věc nějak překvapivě utužila naše kamarádství.

518: Je to tak. Vlastně od tvůrců dokumentu i očekáváš, že se na tu tvojí kapelu podívají z odstupu, nezatíženě, asi i kriticky. Klukům z toho všeho blázince, co jsme prožili, vylezl jeden hlavní motiv, a to je naše přátelství. A je pravda, že o tom co máme my, si může většina ostatních kapel nechat jenom zdát. I my prožíváme samozřejmě období, kdy je dusno, hádáme se, navzájem se sereme, ale nad tím vším je základní fakt, že se máme rádi a jeden druhýho respektujeme.
 
Přijde vám výstižný název filmu – PSH Nekonečný příběh?

518: Je to tak trochu vtip, odkaz na film z dětství.

Ori: Nic lepšího nás nenapadlo a „PSH vs. Predátor“ nám filmaři neschválili.
 
Byl pro vás okamžik natáčení a vznik filmu nějaký milníkem? Chcete někomu poděkovat nebo říct ještě něco, co se do filmu ještě nevešlo?

Ori: Tak určitě. Rodinám, rodičům a všem, co do toho šli, vymysleli to, připravili, natáčeli, stříhali, zvučili, zrežírovali a naháněli nás, archívy poskytli, všem, co v nás věří, co nám fandí a chodí na naše koncerty.
 
Film o vás měl světovou premiéru na MFF Karlovy Vary, speciální eventy probíhají teď a do kin se půjde koncem října. Co dál?

518: Je pravda, že cítíme znovu nějakou chuť dělat nový věci. Tak to u PSH bylo vždycky, nikdy jsme tvorbu netlačili na sílu, čekali jsme, až přijde přirozená chuť natáčet novou muziku.

Ori: Klip k filmu je takovej mladší bráška, kterej chce, aby se o něm vědělo. Možná těch sourozenců bude víc. Každopádně chystáme novej singl. A jsme rádi, že můžeme náš film podpořilt právě i „Nekonečnou tour“ po kinech a klubech.

Foto: Foto z kina Scala: Světlo a Stín

Tagy:
Bobby

O rapu píšu od roku 2000, od roku 2003 se tak děje pro bbarak.cz.

  • 1