hledat

Tags:

Daniel Vardan: Rap je pohádka pro děti a já jsem záporná postava, která nezapadá

Sdílej

Je třeba si připustit, že s Brnem se musí na mapě rapu opět počítat. Po slavné éře Naší Věci, ZW Cirkusu a dalších partiček bylo hluboké ticho, kdy pochodeň hrdě nesl jen Tafrob. Poslední roky se ale blýská na lepší časy a nová generace začíná opět diktovat i mimo své město. Label 1312 Records nestojí jen na Michajlovovi, který se těší velké přízni tuzemského publika. Jeho dobrý kamarád a parťák je Daniel Vardan, který se aktuálně odhodlal udělat své debutové sólo. Jak se zrodil nápad na desku a její název, ale i o filozofii fungování nové týmové značky na trhu či producentských ambicích se probralo v rozhovoru, jež můžete zmapovat níže…

Pamatuji si na časté debaty, kdy svou první desku odpálíš a ty jsi vždy hovořil o tom, že až ten čas přijde, tak prostě přijde. Teď ho vydáváš bez dlouhého ohlašování či zbytečného proma. Byla tedy i ta myšlenka znenadání, anebo jsi ten koncept v hlavě měl delší dobu?

Měl jsem to v plánu na příští rok. Měli jsme před sebou tour na duben – květen, a pak jsem chtěl začít pomalu psát a 2021 to vyhodit ven. Turné zrušený skrz koronu a já neměl najednou co dělat, tak jsem si řekl, že to udělám teď. Ať mám aspoň hudebně co dělat a ať je o mně slyšet.

Změnilo se to vnímání třeba i po vydání EP s Djem Fattem či vznikem labelu 1312 Records? Jaká je vůbec role této značky? Fungujete spíše jako přátelský brand v Brně, anebo plánujete i rozšiřovat více řady a fungovat na bází regulérního labelu?

EP s Fattem mělo většinou kladný ohlasy, ale těch ohlasů nebylo moc. Spíš to byl takovej splněnej sen, udělat projekt s českou producentskou legendou je docela v pohodě. Spíš mě motivuje novej label. Makáme furt, jak já tak Michal a aji Robin. Myslím, že by to nefungovalo, kdyby jeden vydával a druhej na to sral. Chceme dát vždycky líp na tracku jak ten druhej, ale ve finále si vždy pomůžem. Jak říká Michal – zdravá rivalita. Přátelskej brand byl pro nás Brno Reprezent, teď se to snažíme dělat víc profi. Za to velký dík Dantemu a Xproduction, kteří jsou v tom s náma, a díky nim vše funguje. Desku bych vydal aji jako pokojovej MC, ale díky našemu labelu je to o 99% jednodušší. Řady snad v budoucnu rozšíříme, ale zatím to neplánujem.

Dnes se většinou deska ohlašuje několika singly s klipy a masivním masírováním informací na sociálních sítích. Ty jsi vsadil na snippet týden před vydáním, v den releasu na první track. Není škoda, že by ta cesta posluchačů k výsledku mohla být trnitější?

Chtěl jsem dát ven klip, ale výsledek se mi nelíbil a novej jsem už nestihl do vydání udělat. Tak aspoň snippet a jeden singl bez klipu. Mám v plánu pár videí, to už je jedno, jestli to bude teď nebo za měsíc. Když to bude dobrý, k lidem se to dostane, a pak si to třeba koupí. Hlavní co bylo, tak to stihnout vydat před tour a tam teď budu směřovat i to promo. 14 měst, budeme furt mezi lidma (když teda dojdou) a tam to chci mezi ně dostat.

Pokud bys měl vysvětlit nezainteresovaným název a cover desky, proč padla volba na Babu Yagu? Váže se to k dětství a oblíbené pohádkové postavě, anebo tě bavil nájemný vrah Keanu Reeves v trilogii John Wick? Má to nějaký hlubší význam?

Napadlo mě to skrz jeden rým: gucci prada – haram para – padá brada. (smích) Chtěl jsem tam dát i Baba Yaga, ale nakonec se mi to tam nehodilo, ale začal jsem nad tím přemýšlet a rozepsal jsem track s názvem Baba Yaga, nakonec se mi ten význam toho líbil tak, že jsem tak pojmenoval celou desku. Rap je pohádka pro děti a já jsem záporná postava, která nezapadá. Baba Yaga žere malý zmrdy, kteří zabloudí na její území nebo prostě když má hlad. Pro mě je to území hudba, studio, stage.. Uprostřed svýho lesa jak Баба Яга.

Ve své tvorbě nestojíš vždy jen za mikrofonem a své bubny jsi v minulosti již poskytl například na desky Michajlova nebo rovnou na celý disk s Tafrobem. Proč sis neušil vše na míru a v tracklistu jsou i pozvaní producenti?

Původně to tak bylo v plánu. Skončí tour, začnu si dělat beaty a začnu pomalu psát a příští rok to vyjde. Celý jsem to chtěl bez featu. Situace se ale změnila, tak jsem to vymyslel jinak. Pár producentů a pár featů. Zaprvé si to ulehčím, zadruhé to celý urychlím a zatřetí je to aji trochu zpestření. Třeba další desku udělám sám, jestli nějaká bude.

A jaký je zájem o tvé beaty? Dáváš je jen blízkým, anebo se na tom dá taky stavět způsob obživy dnes? Je možné tě slyšet i na jiných releasech než jen těch z Brna?

Občas někdo napíše, ale já to nikomu skoro nedávám, hodně málo. Spíš dělám pro sebe, kamoše a lidi, kteří mě baví. Na releasech mě uslyšíš hlavně na těch brněnských.. Producenti jsou hodně přehlížení, nedostávají takovej kredit, co si zaslouží a rapeři nechtějí platit. Nejlepší to je posílat do světa přes youtube, beatstars, apod.

Celou desku lemuje temnější hudební háv, ale ty jsi v minulosti koketoval úspěšně i s afrotrapem. Neseděl ti tentokrát do konceptu? Vyhýbal ses schválně nějakému výsledku, který by fungoval jako třeba OCB?

Měl jsem schovaný dva svoje afrotrapy. Nakonec je z jednoho All In s Michajlovem a druhej beat má Robin Tent na svým EP – track Jack Sparrow. Obě věci jsou super a já se nemohl dokopat k tomu na to něco napsat, takže ve finále jsem spokojenej tak, jak to je. Měl jsem ve složce „album“ nahraných nebo rozdělaných asi 40 věcí, pár afrotrapů tam bylo, ale nakonec jsem použil jiný tracky. Neřešil jsem v tu chvíli, jakej styl to je, prostě co mě baví nejvíc, to dám na desku. Třeba vyjdou nějaký singly z nevydaných věcí, třeba zrovna ty afrotrapy.

Hosty jsi zvolil především ty, které už jsi měl možnost si vyzkoušet, nebo jsou z tvého blízkého okolí. Proč ale Refew? Došel jsi tady k cíli třeba i díky Marysovi, kdy jej měl na desce s Filipem z PIO?

Chtěl jsem hosty, který jsem ještě neměl. Hostům to ale trvalo a já neměl nervy na to jim furt psát, nechtěl jsem je ani nějak otravovat. Track s Dyzivvem je asi rok starej, jeden den jsem to poslouchal a furt mě to bavilo, tak jsem ho tam hodil. Refewa jsem potkal na pár akcích a je to v pohodě borec, baví mě jeho hudba, baví mě jeho refrény zpívaný, kvůli tomu jsem mu aji psal, nakonec napsal i sloku a je to super. Pak tam mám Nexxe a Waresa, mladí MCs ze Slovenska, kteří dávají líp jak půlka scény. A s Michalem a Pavlem to prostě nakonec nějak vzniklo. Nakonec jsem rád, že tam mám Brno a svý felas. Chtěl jsem ještě Robina, ale nenašel jsem track, kterej by nám sedl a už nebylo moc času pak. Pár featů jsem aji oddělal, protože mi to třeba nesedlo do konceptu alba, tímto se omlouvám Matysovi, Lukynovi aka Enzyy810 a DJovi Metysovi, snad co nejdřív něco vymyslíme.

Několikrát jsi zmínil odloženou tour, neobáváš se i scénáře, že by to nám hudebníkům vláda zatrhla i na podzim? Řešíte i nějaké krizové scénáře, že by byla kapacita klubů omezená nebo se muselo opět odkládat třeba na jaro?

Za týden to začíná, tak nestraš… (smích) Snad už to bude v pohodě, ale teď nevíš, co bude další den, tak uvidíme. Kapacita je teď myslím 500, tam se všude vejdem asi. (smích) Akorát Fléda se dělá nadvakrát.

Nové album Daniela Vardana si můžeš objednat ZDE.

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1