hledat

Daniel & DJ Fatte – EP01 (2019; Brno reprezent)

Sdílej
RUKAHORE_SHOP_BANNER

Leden je všeobecně považován za měsíc půstu. Venku mrzne, většina rapperů vystřílela své zásobníky před Vánocemi ve snaze prodat co nejvíce v dárkových horečkách. Na počátku roku 2019 však vychází sedmimístný produkt, jenž upoutal naší pozornost. MC a DJ, dvojka netradiční, možná překvapivá, možná vyhlížená. Jistotou je ale fakt, že se spojily tváře, které mají potenciál upoutat pozornost posluchačstva. A o to v této hře přeci jde nebo ne?

Daniel o sobě dává vědět stále častěji. Pokud mu nechcete zvedat tlak v žilách, nesnažte se ho už porovnávat s Michajlovem, nebo dokonce tvrdit, že zní jako on. DJe Fattea se zase neptejte furt dokola, proč měl důvěru právě v něj. Kdyby mu pustil jeden šuplikovej vál, aby měl na chleba, nikdo by nemohl nic říct. Tohle je ale menu o několika chodech a bylo by prapodivné, kdyby se upsal pod něco, co už ze své bohaté diskografie nesmaže. A on ten Tesař má tuze mlsnej jazýček, proto dobře víme, že si striktně vybírá. Daniel musel mít tedy něco, co ho přikurtovalo k přístrojům. Charisma? Flow? Obsah?

Nejsem příliš velkým zastáncem krátkých produktů, ale pravdou je, že kdyby toto EP mělo dva tři tracky navíc, tak by ho již jiní označovali za regulérní placku. Hold se dostáváme do doby, kdy se vydávání desek už tolik nenosí, hlavním aspektem úspěchu je lifrovat singly na youtube a krmit posluchače skrze streamovací služby. Již v úvodní skladbě můžeme cítit velkou lásku ke kořenům, referování o současném stavu, kdy se cení pozlátko a místo obsahu sleduje spíše obal, jak hudební, tak interpretační, samotného umělce nevyjímaje. Daniel zavzpomíná na staré časy, možná ukápne i ta nostalgická slza, ale samozřejmě nelze žít jen v minulosti.iFrame

Dalším prokousáváním tohoto materiálu zjišťujeme, jak moc je obsah sdělení pro člena stáje Brno Reprezent důležitý. A tím se dostáváme k jednomu z hlavních pilířů úspěchu. Daniel má co říct a umí to prodat. Není to na úkor kvality, proto z jeho tvorby stále cítíme jakousi čistotu a lásku k řemeslu. O své kvalitě již přesvědčil, ale stále čekáme na jeho debutové album, kterého se snad již brzy dočkáme. Třeba si ho celý i zaštítí svými beaty, stejně jako podpořil poslední dlouhohrajku Tafroba. Tady ale bubnům vládl DJ Fatte, který opět odvedl doboru práci. V jeho případě jsme dostali na talíř opět něco nového, přesto stále s rukopisem, kterým se již dlouhé roky na scéně prezentuje.

„Máme sami sebe“ mě příliš nechutí, ale „Jekyll & Hyde“ je zase ryzí kejvačka. Většího ohlasu by se mohly dočkat také skladby „Vzor“ či „Pouto“. Střídají se silné a slabší momenty, celkově však cítím vyrovnanost celku jako takového. Chybí mi tu věc, díky které by nosič nesmazatelně zapsal do podvědomí veřejnosti minimálně pro tento rok. Ale až třeba v prosinci si dokážeme správně odpovědět na otázku, jak se „EP01“ ujalo.

Nové EP dvojice Daniel & DJ Fatte splňuje téměr všechny atributy náročného ucha tuzemského rapového posluchače, kterému bude možná vadit stopáž. Berme to ale jako oťukávání s trhem, poznávání, co může jeden od druhého čekat a třeba se dočkáme i pokračování. Výsledek čítá silnější i průměrnější věci, ale dá se kategorizovat do plusových hodnot. Vykazuje myšlenku, výpovědní hodnotu, pár vtipných i trefných momentů odrážejících se ve slušných beatech. Já osobně bych se nebránil dalšímu soustu, třeba i delšímu. Nový rok byl odstartován laťkou posazenou poměrně vysoko. Rukavice byla vhozena do ringu, co bude dál?

6,5/10

RUKAHORE_SHOP_BANNER
Hodnocení
6.5

Nejlépe hodnocené

6.5
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz