hledat

Tags:

Čtyři rapující brazilské kočky? Baile funk nabízí mnohem víc

Sdílej

Píšeme zde pravidelně jak o česko-slovenském a americkém, tak i evropském rapu. O tom brazilském zase moc ne a to je škoda. Brazilský rap, nebo také carioca funk, či baile funk má jednu z největších hudebních scén na světě. Obsahuje nespočet rapperů, zpěváků a jejich klipy dosahují miliardových shlédnutí na Youtube. A není to tím, že je na světě hodně portugalsky mluvících, je to zkrátka proto, že je baile funk chytlavý a originální.

Ve zkratce: Vznikl klasicky koncem osmdesátých a počátkem devadesátých, kdy brazilští artists rapovali do kradených electro a 808 bounce beatů ze států. Začátkem milénia se celý styl přetransformoval, nabalil na sebe vlivy samby, amerického rapu a RnB a v současnosti dominuje příčkám nejen brazilských hitparád. Příkladem budiž Anitta, zpěvačka pocházející z Rio de Janeiro, která expandovala až do USA, kde běžně dává featuringy s lidmi jako Snoop Dogg nebo Cardi B. Nedávno jsem slyšel hrát u sousedů na grilovačce skladbu „Bum bum tam tam“ od MC Fiotiho. Až tak je baile funk obrovský. 

Samotné gró carioca funku ale leží v srdci brazilských slumů tzv. favelas. Tam se chudí brazilčani scházejí na mejdany, kde se hojně tančí, zpívá, rapuje, ale občas nechybí ani střelba a drogy jsou na denním pořádku. Z tohoto prostředí se mnoho mladým DJs a interpretům podařilo vymanit díky hudbě. Ta je divoká a rychlá. Dělí se na několik typů a stejnou měrou se v ní rapuje jako zpívá. MC před jménem nemusí mít jen rappeři. V současnosti je funk (jak brazilci svůj výtvor nazývají) značně ovlivněn americkým trapem, ale vždy najdete dostatek autentických autorů (a autorek), kteří předvádějí ojedinělý a syrový brazilský zvuk. 

Mezi ně patří čtyři rapperky Hyperanhas crew, Pipokinha a MC Thammy, které ještě nejsou zdaleka slavné, ale brzo budou. V danou chvíli je to možná ideální ukázka brazilského rapu. Nemusíte umět portugalsky, aby bylo z klipu jasné o čem holky rapují. Je to syrové, je to obscénní a opravdové. Toto je brazilská mládež. Vždy lze v tomto stylu najít něco muzikálnějšího, nebo zajímavějšího, ale toto je zcela typický průřez, který se dá z masivní vlny brazilské produkce nyní vypíchnout a předvést. Dejte vědět, jestli vás to baví a my můžeme vždy přinést víc. 

Tagy:
Tao Quit

https://linktr.ee/taoquit BBarak Obbama

  • 1