hledat

Colours of Ostrava nabídne dlouho očekávanou premiéru N.E.R.D

Sdílej

Pharrel a Chad se potkali na škole už ve dvanácti letech. S dalším kámošem Timbalandem trávili volné chvíle skládáním beatů. O několik let později potkali na střední Shaye a tohle trio se pomale začalo formovat. Výsledkem byl v roce 1999 vznik kapely (tehdy jako dua) N.E.R.D. a ještě ten rok se stihli dát o sobě vědět na albu Kaleidoscope od zpěvačky Kelis. Dva roky poté přišel debut s názvem In Search Of… obsahující singly "Lapdance" nebo "Rockstar". Deska měla velmi dobrou odezvu, avšak na vrcholy hitparád se nedostala. Rok 2003 se Williams a Hugo soustředili hlavně na své producentské duo The Neptunes, výsledkem byla velmi úspěšná deska The Neptunes Present… Clones, bohytá na hity.

Album s pořadovým číslem dva vyšlo koncem dubna 2004. V té době už byla kapela pojem, stejně tak i její členové. Kvalita desky se tentokrát odrazila i v prodejích. Během prvního týdne od vydání se vyšplhalo na šestou příčku Billboard 200. Není se čemu divit, když obsahovalo hity jako "Maybe" a hlavně pak "She Wants The Move". Pharell byl vidět všude. Bylo jen otázkou času, kdy přijde se sólovým materiálem. Ten na sebe nenechal dlouho čekat a fanoušci se ho dočkali v roce 2006. In My Mind bylo úspěšné celosvětově. I u nás se v rádiích objevil duet "Can I Have It Like That" s Gwen Stefani.

Třetí studiový projekt Seeing Sounds vypustili N.E.R.D v roce 2008. I ten slavil úspěchy a tři pánové z Virginia Beach opět dokázali svým zvukem uchvátit posluchače i kritiky. Podobně to bylo i s albem Nothing. Po něm přišla delší pauza, během níž se stala z Pharella jedna z největších popových hvězd posledních let díky spolupráci s Daft Punk a následně i filmu Já, padouch 2. K němuž složil píseň "Happy", která stále zní nepřetržitě z rádií po celém světě. 

Po sedmi letech spánku byl loni alternativní projekt N.E.R.D opět oživen, aby pánové připravit album. Jedním z hlavních popudů bylo politické dění posledních let v USA, policejní brutalita či rasové násilí. No-One Ever Really Dies vyšlo v půlce prosince pod záštitou Pharellova labelu i am OTHER a Columbia Records. Předznamenal ho už singl "Lemon" s hostující Rihannou, kde i zpěvačka představuje své rapové schopnosti. Pátá deska je považována za jejich vůbec nejlepší. Zasloužili se o to i další hosté jako Ed Sheeran, M.I.A, Gucci Mane, André 3000 nebo Kendrick Lamar.

Novinku i zbytek své diskografie přivezou N.E.R.D českému publiku představit do Ostravy v červenci. Ředitelka festivalu Zlata Holušová dodává: "Kapela N.E.R.D zahraje v České republice vůbec poprvé a rozšíří tak seznam letošních domácích premiér, který zahrnuje například Jessie J, Grace Jones, London Grammar nebo Ziggy Marleyho. Program jsme se snažili sestavovat tak, aby kombinoval kvalitní celosvětově známá jména s obrovským výběrem skutečných hudebních perel, považovaných v zahraničí za zásadní hudební události současnosti." Zbytek programu, vstupenky a bližší info naleznete na www.colours.cz

Diskutuj na Bbarak.cz