hledat

Tags:

Čis T – Sin Limite Vol. 2 (2022; D.O.G. Records)

Sdílej

Několik týdnů starý rozhovor s bratislavskou legendou Čistychovem nabídl poměrně výživnou zpověď umělce, který naše přehrávače zásobuje již více jak dvě dekády. Není to ale jen striktní rap, tak jak ho mají rádi služebně starší konzumenti žánru. Čis T se již podruhé hudebně naklonil k latinské Americe a výsledkem je pokračování projektu „Sin Limite“. Exotický nádech protkaný tamní kulturou, který by možná od autora ze Slovenska mohl působit na první pohled komicky a parodicky, ale nenechte se mýlit. Za tuto práci by se nemuseli stydět ani umělci, kteří v tom vyrůstali odmala.

Obsahová stránka je pro mnohé ukryta díky jazykové bariéře a taky samotný Čis T vsadil na španělštinu, aby výsledek své práce byl propustný i pro tamní hudební trh. Rozhodně se nejedná o krok mimo, naopak to funguje a cítím z výsledku práce tu synergii. V minulosti jsem nějaký ten čas věnoval rozšiřování obzorů nejen skrze reggaeton a tehdy mě upoutala jména jako Orishas či Los Aldeanos na Kubě, ale velkým zdrojem bylo nepochybně Portoriko. Mediálně známá jména jako Daddy Yankee či Don Omar jsem promíchal s dalšími typu Héctor El Father, Jowell & Randy, Nengo Flow, Magnate & Valentino, Tego Calderon, Tito El Bambino či Wisin & Yandel a nějakou stopu to ve mně zanechalo.

„Sin Limite vol. 2“ výraznou měrou přidávají hosté, o tom zde nemusíme dlouze diskutovat, ale výsledný tracklist funguje jako tamní artikl, kde Čis T rozhodně není rušivým elementem. Naopak. Oceňuju tu schopnost adaptovat se a splynout s tamní kulturou. Ta láska k prvkům z latinské Ameriky je hmatatelná, čitelná. A dnes vlastně tyto využívané zvuky slovenské a české publikum zase až tolik neurazí, neboť jsou již mnohdy všudypřítomné. Na Slovensku obzvlášť, když letmo přelítnu přes produkce Petera Panna a repertoár Kaliho. Našli by se i další, ale Čis T byl první u našich východních sousedů, kdo s tím začal bez hany a bázně koketovat nahlas.

Tracklist „Sin Limite vol. 2“ je pestrý a kromě striktnějšího rapu zahrnuje zpívavější pasáže, které však baví. U této hudby budou spokojení nejen fanoušci filmové série „Rychle a zběsile“, ale všichni, kdo mají rádi tu vysluněnou atmosféru a chtějí se prostě bavit. Není proto žádným překvapením, že nemalá část skladeb tohoto alba by zafungovala na nejedné párty. „Sin Limite vol. 2“ Je exotickou vložkou, která je však již neodmyslitelnou součástí kariéry Čistychova. A hlavní je, že neurazí. Naopak kvituju to jazykové splynutí a odvahu rapovat v jazyce, který není pro zdejší interprety zase až tak zaběhlý. A bystřejší ucho také postřehne, že se do výsledku vklínila třeba i nějaká ta francouzština.

7/10

Originál alba „Sin Limite Vol. 2 “ si můžeš pořídit na shopu RukaHore.sk.

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1