hledat

Tags:

Chacharski, Pretorian & El Bajto – 100 Let Na Slezské (2023)

Sdílej

Poslední dobou narážím na názory, že rap a bojové sporty k sobě měly vždycky blízko. Asi tento názor úplně nevylučuju, ale pokud jsme u těch sportů, dříve než souboje v kleci a ringu tu byl fotbal. Těší se náklonnosti po celém světě a můžeme registrovat celou řadu jmen, které na něj ve svých textech odkazují. V Evropě často narazím na skladby pojmenované jako známí hráči, dokonce sem tam někdo odloží kopačky a naběhne do studia. A české prostředí? Smack, MC Peca či Dekret se netají náklonností ke Slavii, Sax v minulosti nahrál věc na počest Sparty, Orion z PSH či Eurodel z PIO Squad zase patří mezi kované Bohemky. V roce 2021 Michajlov ve spolupráci s Robinem Tentem vytvořili „FIFA Street EP“, které vykazuje odkazy na známé tváře tohoto sportu. Ostrava však v tomto dostihu je o krok před konkurencí, neboť v závěru minulého roku nabídla album „100 Let Na Slezské“.

Celé album věnované v tuzemském prostředí jednomu klubu, to tu ještě nebylo. Možná by nám mohli závidět i severní sousedé z Polska, kde podobných interpretů je možné registrovat celou řadu od Katovic po Vratislav až Varšavu. Ostravský Baník má bohatou historii, jeho barvami prošla celá řada známých osobností a reprezentantů. A když už jsme u toho fanouškovského srdce, nelze autorům vyčítat, že album vzniklo v časech, kdy se zrovna na hrací ploše příliš nedaří. Jak na tomto releasu zaznívá, bílé srdce, modrá krev…

Téma chuligánů ve fotbalovém prostředí je samo o sobě ožehavé téma, neboť na něj veřejnost často nahlíží mezi prsty. Registroval jsem také to množství žluče a nenávistných komentářů na adresu autorů, jejich minulost a spojitost s pravicovými extrémisty. S tím ale do té hry šli, přinesli kůži na trh a vytvořili desku, která bude směřována pro užší posluchačskou základnu, protože téma je v tomto případě jasně dané.

Po rapové stránce odvedli Chacharski s Pretorianem poměrně dobrou práci, stejně tak El Bajto na produkcích. Dokázali se obklopit hosty, kteří mají k tomuto tématu co říct a pojí je s Baníkem vazba. Není to jen známý písničkář Jarek Nohavica, ale i další. Nepochybuju o tom, že právě tento hák nalezne úrodnou právě tam, kam udeřil. Fanoušci Baníku Ostrava jsou rádi, že něco podobného vzniklo a budou se s textovými pasážemi ztotožňovat, ať již patří mezi tvrdší fanouškovské jádro nebo jen občasné kolemjdoucí. Samozřejmě se najdou místa, kde chuligánství nebude pochopeno. Je to vlastní svět s vlastními pravidly a asi mu to na újmě nepřinese.

„100 Let Na Slezské“ je sympatická deska vykazující lásku k fandění ostravskému klubu a oslavující jeho dlouhověkost. Ač jsem příznivcem jiných klubových barev, dokázal jsem výsledný tracklist několikrát sjet bez větších problémů. Tohle album mě asi nedonutí přehodnotit své sympatie, ale gratuluji fanouškům Baníku, že se mohou něčím takovým pochlubit. Po rapové stránce to také funguje, i když svým zaměřením to asi všechny tuzemské posluchače neobrátí směrem k sobě. Růžky ale vystrčí i za hranice, na pár místech v Polsku a na Slovensku se to setká s oblibou. Pozdro do Katovic i Trnavy.

6,5/10

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1