hledat

Černošská hnutí za občanská práva a lepší společnost nejsou jen dávnou minulostí

Sdílej

Když se minulou sobotu, 15. října, uskutečnila akce hnutí s názvem Millions More Movement, byla řeč i o vlivu hiphopové kultury a vyjádřit podporu přišla řada rapových umělců nebo jiných zástupců hip hopu. Mezi nimi například Kanye West, Jim Jones, Wyclef Jean, Styles P, Jadakiss, Russel Simmons, Erykah Badu, Doug E. Fresh nebo další notoricky proslulý politický aktivista Chuck D.

Rappeři toto hnutí podpořili i jiným, sobě vlastním, způsobem – vydáním oficiálního „soundtracku“ “One Million Strong Volume 2“. Skladbami přispěli Prince, Mos Def, Kanye West (feat. Common a Mase), Ludacris, Trick Daddy, Goodie Mob, Too Short nebo Chino XL a další. CD také obsahuje videoklipy, živé rozhovory s umělci, foto galerii a další produkty.

Akce, konající se v hlavním městě unie Washingtonu D.C., byla připomínkou desetiletého výročí protestního pochodu The Million Man March, který se uskutečnil 16. října 1995. U vzniku hnutí Millions More Movement stála a na jeho fungování se podílí celá řada černošských vůdců, za hlavního organizátora lze ale považovat organizaci The Nation of Islam, v čele s Louisem Farrakhanem, předním politickým aktivistou afro-americké komunity. Svůj projev přednesla řada mluvčích, příchozí ale více než dvanáct hodin čekali především na Farrakhanův proslov. Ten projevil vděčnost všem, kteří přišli podpořit základní myšlenky hnutí, dokonce i „bílou“ část shromáždění. Otevřeně kritizoval politiku prezidenta Bushe a vládu za to, že je neschopná a neplní slilby, které komunitě dala. Na druhé straně vychválil hiphopovou kulturu za její přínost černošské komunitě a její vliv na všechny etnika po celém světě.

Cílem celého hnutí je změnit současný stav věcí ve větší prospěch afro-američanů. A to ve všech směrech – v ekonomice, kultuře, zdravotnictví, ve společných hodnotách, vzdělávání, politické moci,… Snaží se oslovit každého, kdo je součástí komunity k většímu úsilí, k nadhledu nad všemi nedobrými věcmi, které jejich společnost v minulosti rozdělovaly, pobídnout ke změně, která je možná jen vlastním přičiněním každého člověka. Snaží se najít cestu, skrze níž mohou všichni afro-američané bez rozdílů zcelit a řídit energii zaměřenou na reálný svět obklopující tuto komunitu. Způsob, jakým mohou využít své schopnosti a talent k vytvoření lepšího světa pro sebe i své potomky.

Jak již bylo napsáno, Million More Movement navazuje na „pochod miliónu mužů“, který se uskutečnil před deseti lety, 16. října 1995 a opět jej organizoval Luis Farrakhan (The Nation of Islam). Jeho cílem bylo přivést více lidí z komunity k volbám (jakožto jedné z výrazných možností ke skutečně změně), podnítit vyšší zájem o dění kolem sebe a aktivní zapojení se. Z nám známých osobností na shromáždění tehdy před budovou Capitolu vystoupili např. MC Hammer, Rosa Parksová nebo Stevie Wonder.

Po této akci se k následujícím volbám skutečně zaregistrovalo výrazně vyšší množství černých mužů, a podle studií je nepravděpodobné, že by příčinou mohlo být něco jiného než proběhlý Million Man March. Objevila se však i kritika. Hnutí a jeho představitelé byli kritizování za to, že se jej mohli zůčastnit pouze muži, na kontrovezního Farrakhana se snesla nařčení ze sexismu, rasismu a anisemitismu.

Ostře byl diskutován i skutečný počet protestujících. Pořadatelé očekávali kolem jednoho a půl až dvěma milióny mužů, prvotní odhad hlídkujích policistů ale činil pouhých 400.000. Po pár dnech dohadů, rozhodnutí dané policejní složky, že pro příště už nebude vydávat žádné oficiální odhady, byla Bostonskou univerzitou vytvořena studie, jejíž konečný odhad na základě analýzy fotografií zněl – 837.000 +/- 20% (tj. 670.000 až 1.004.000 příchozích).

Tato deset let stará událost inspirovala k dalším akcím jako Million Mom March v souvislosti s používáním zbraní, Million Dads March nebo Million Worker March coby reakce na ztrátu pracovních míst díky prezidentově administrativě.


Zdroj: AllHipHop, NobodySmiling, Wikipedia, Milions More Movement web, CNN

Diskutuj na Bbarak.cz