hledat

Tags:

Boy Wonder – Jeseň 2015: Človek Z Planéty Zem (2022; Ty Nikdy)

Sdílej

Definice úspěchu může mít tolik řešení, že před námi mnohdy vnímáme rovnici o tolika neznámých, až se z toho může někdy vařit mozek a protáčet bulvy. Někdo vsadí na své pohodlí a obklopí se hmotnými statky, na kterých postaví svou kariéru. Publikum mu svým způsobem závidí jeho podnikatelský záměr a vystylizuje si jej do svého hrdiny, kterým by chtělo také jednou být. Najdou se ale i tací, kteří vsadí na přirozenou zpověď a nabídnou příběh na oko extroverta, který když sestoupá z pódia, je plachým introvertem. Taktéž řeší problémy jako každý z nás, v hlavě mu rotují stovky existenčních otázek, na které hledá odpovědi. Rap v posledních letech funguje pro mnohé jako terapeutická sonda zaražená hluboko v mozkových závitech, ale když odložíš srdceryvnou stránku cílící na prvotní pudy koncového zákazníka u přehrávače a přihodíš k tomu špetku kreativity, umění a nadhledu, výsledkem pak může být kousek, který v sobě ukrývá tolik mnohdy nevyřčeného…

Možná, že se nikdy nedozvíme přesně, čím vším si prošel Boy Wonder během svého temného období. Pár náznaků se na jeho posledním releasu objevuje, ale nahota je před posluchačem pouze částečná. Cítím zde chuť být upřímný a pojmenovat problémy pravými názvy, ale také se ozývá to plaché já, které nedovolí vyložit všechny karty na stůl. Pointou této desky ale není na sebe prásknout vše a postěžovat si na nepřízeň osudu, ale dobrat se konce, kdy se člověk srovná sám se sebou a uvědomí si, že se vše netočí jen kolem toho, čím se může pochlubit v kolonkách materiálních i skutkových.

Boy Wonder potřeboval utéct, neboť se dostal do fáze, kdy se mu okolí odcizilo svou fází vývoje. Mohl dát volný průběh svému talentu a užívat si život známé hudební osobnosti, ale možná, že by jej to časem semlelo finálně. Občas není na škodu zavřít ty dveře, vyčistit si hlavu a vrátit se s klidným vědomím, že sem stále patří. To mu možná dodávali nejbližší, ale i fanoušci, kteří stále žádali další album.

Dočkaly se obě strany. Rodák z Trnavy se rozhodl přistát na rodné planetě, aby otevřeně popsal to, co se mu zdá nepodstatné, přesto to každý řeší a poukázat na problémy, o kterých se mnozí bojí mluvit nahlas. S vtipem a nadhledem se poukazuje na hodnoty, které jsou pro mnohé stavebními kameny existence, ale pro jiné mohou být pouhým benefitem. Zřejmě nejznámější konzument zelené byliny se rázem změnil v toho, který nechce rozdávat moudra, jen chce promlouvat k sluchovodům, které mu naslouchají. Vnímajíc svou odpovědnost toho, jehož názory jsou vnímány, ale bez apelu, že by mělo být tak a tak po jeho vůli.

Při hlubším poslechu se toto album může jevit jako smutná depresivní záležitost, ale způsob, jakým jej Boy Wonder podal, vykazuje světlo na konci tunelu. To špatné se v dobré obrací, a i když nemusí pršet, tak v některých aspektech života alespoň kape. Však ani nikdo nečekal, že se lusknutím prstu vše otočí o sto osmdesát stupňů. Autor se rozhodl vystoupit ze své bubliny smutku a s radostí se vrátit do života, mezi lidi, kteří se mu před lety natolik odcizili. I proto tenhle vesmírný comeback, kdy se posádka o jednom muži vrací na rodnou planetu, kde se mnohé nezměnilo. Jak je ale patrné, měnit se nemá prostředí, ale především smýšlení, náhled na různorodost, odlišnost a pestrost.

Láska k THC nevyprchala, stejně tak ten pocit, když člověk dokáže být hybnou silou a sledovat dychtivý dav pod podiem. Možná ta „pauza“ přinesla v konečném součtu větší hlad, opětovný nádech, který se dříve vytrácel. Možná se z té všednosti stala zase vzácnost, za kterou má smysl bojovat. Jisté ale je, že Boy Wonder vytvořil tracklist, který funguje hudebně i obsahem. Čtyřicátníci se nemusí stydět, že mají rádi žánr, kde je často v řádcích vzduchoprázdno. A navíc to není pojato formou, která by nudila jak čaj o páté. Občas není na škodu nechat za sebe mluvit slova, která nás napadají a nemají jen odlákat pozornost od skutečnosti. Rap je hra ega, rap je game, kde se nabízí prostor pro smyšlené příběhy a hrdiny, ale někdy stačí odvyprávět pouhý příběh vlastníma očima. Umět ho prodat poutavě, propůjčit ho své kreativitě a tvůrčímu duchu, ale netvořit z něj jen spotřební zboží, po kterém se zapráší jako při slevě v marketu.

Boy Wonder se nestal hrdinou, jen potvrdil, že je nutné jej vnímat jinak než podstatnou část zdejší rapové komunity. Neodlišuje se podstatou, ale svými detaily. Přidává k výsledku něco navíc, co z něj tvoří atraktivní artikl. A já se nebojím tipnout, že si tuhle placku pustím i za pár let a bude pro mě stále aktuální, čerstvá a naléhavá.

9/10

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1