hledat

Tags:

Bobby Blaze – TopProdukt EP (2020; Lavutaris Records)

Sdílej

Nacházíme se v srdci Evropy v jedné nafouknuté bublině, kde neexistuje kritika. S nadsázkou by se dalo říct, že tu máme více interpretů jak samotných posluchačů, všechno bychom nejradši ohodnotili plným počtem bodů a odmítáme fakt, že ve světovém měřítku patříme k pouhému průměru. Na vině je celá řada faktorů, od úpadku přísného novinářského oka, až po holý fakt, že domácí trh akceptuje i ty nejbizarnější výtvory, které si zakládají spíše na image či jménu, nežli samotné hudební kvalitě. Sem tam se objeví světlo na konci tunelu v podobě talentu, ale mnohdy ho zdejší trh semele a donutí jej se přizpůsobit. Blýskne se na lepší čase v případě neoddiskutovatelného talentu z Manchesteru, kterým je Bobby Blaze? Až čas ukáže, kam jeho kroky budou směřovat, jaké ambice bude vykazovat a co mu vlastně bude stačit. V podvědomí veřejnosti sice nefiguruje zase až tak dlouze, přesto jeho EP vysílá signál, že by se mohlo jednat o zajímavou vlajkovou loď.

Z ostrovního azylu začal před více jak rolem chrlit jeden vál za druhým a potenciál v něm vycítil i tuzemský producentský oligarcha DJ Wich. Talent beze sporu, hlad na vysoké frekvenci a chuť přesvědčit posluchače, že právě jeho odkaz by mohl být ten, který donutí hýbat ledovce. Od přírody mu bylo mnohé naděleno, od zajímavého hlasového fondu, kterým lze generovat i prozpěvování, po dobrý smysl pro rytmus a cit pro důraz na každou slabiku. Pokud se říká „co Čech, to muzikant“, u romské menšiny to platí dvojnásob, což již v minulosti deklarovali třeba Gipsy či Refew. U našich východních sousedů je na špičce potravního řetězce Rytmus, své místo na scéně si již našli také P.A.T. či Mega M. Bobby Blaze pokračuje v odkazu svých předků, jen v moderním hudebním hávu, který aktuálně vládne žebříčkům popularity.

Hlavní devizou EP „TopProdukt“ je fakt, že se autor nestylizuje do nějaké modly pro své posluchačů. Poukazuje na své nedostatky, nemá problém přiznat svůj původ a chyby, kterými si musel projít, aby pochopil, že je třeba k určitým věcem přistupovat jinak. Láska k THC není žádným tabu, tohle téma se dočká celé skladby. Bobby Blaze prostě opisuje svůj život, co mu dělá radost, co mu přidělává na vráskách, a čeho by chtěl dosáhnout. Cílevědomost mu nechybí, chuť zaujmout také a nutné doznat, že pozornost si získá.

Výčet hostů není nikterak obsáhlý, ale přináší do hry zpestření celého disku. Vladimir 518 vsadil na svou nejsilnější zbraň, což je egotrip, a ono to funguje i po těch dlouhých letech, co se takto na scéně prezentuje. Mega M je zas tvář ze Slovenska, která také nějaký čas strávila v Anglii. Nové EP navíc také poukazuje, že by Bobby Blaze nemusel vytvořit špatné album v angličtině a pár světlých momentů poukazuje na fakt, že by mohl odmazat tuzemskou jazykovou bariéru a prosadit se i na jiném trhu. Do karet dobrému hodnocení nahrává i výběr hudebních podmazů, neboť bubny jsou úderné, chytlavé a pomáhají prodat myšlenkový tok autora. Zásluhy na tom nemá jen DJ Wich, narazit můžeme i na další kreativní producenty.

EP „TopProdukt“ není dílo, které by mělo znamenat milník na scéně a zásadně ji odklonit jiným směrem. Téměř třicet minut nabízí klasická rapová klišé a témata, která už byla nesčetněkrát v tomto žánru využita. Někdy však není nutné vymýšlet revoluční postupy, stačí jen podat tu game kvalitně a přidat celku svou osobitost. Právě to dělá z tohoto EP zajímavý artikl, který neurazí fanouška rapu. Každý si v něm nalezne něco, co upoutá jeho pozornost, zatímco narazí i na stopy, které mu nebudou možná zase tak blízké jako ty jiné. Bobby Blaze však potvrdil svůj potenciál a je patrné, že se s ním musí počítat. A v konečném součtu mu dozajista prospělo, že na scénu kouká z odloučeného pracoviště v Manchesteru, kde mohl nasát i ostrovní vnímání hudby jako takové.

8/10

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1