hledat

Tags:

Astral One – High Tech Low Life (2021; ZNK)

Sdílej

Na počátku tohoto milénia bylo asi pro mnohé fanoušky tuzemského rapu nemyslitelné, že by někdo mohl přinášet rap o brutalitách, vraždách, smrti a trýzni ve formě bez zábran a hudebně-etických kodexů. Ano, v roce 1997 upustil ventil Kato skrze svůj pseudonym Rigor Mortiz, ale v té době byl v českém prostředí ještě horrorcore prakticky neznámým pojmem. O pár let později se objevil Řezník, který již od samotného počátku dělil společnost na dva tábory. Při sledování jeho hudební kariéry bylo patrné, že na růžích ustláno nikdy neměl, ale on sám byl zřejmě rád, když ho ty trny občas motivovaly přilévat do ohně. Vládce stáje ZNK však disponoval silnou osobností, která pomohla tomu, aby si zde horrorcore vybudoval silné kořeny. Stane se tak i na Slovensku?

Pokud bych na začátku milénia pochyboval o životaschopnosti horrorcoru v Česku, pak pod Tatrami to budou mít ještě těžší. Šablona rapu je tam rozkreslena v poměrně úzkých mantinelech, které udává především proudová vrstva. Samozřejmě je možné i u našich východních sousedů vypozorovat pár revolucionářů, ale má to svá „ale“. Rap a mainstream tam jdou ruku v ruce a tak se občas stává, že i hlavní line up tamních žánrových festivalů okupují tváře, kterým se dostává prostoru v médiích, rádiích, veřejném sektoru. Pro společnost akceptovatelné tváře, které mnohdy zaujmou svou hippies pózu a rozdávají dávku pozitivní energie všemi směry. Vše má své úhly pohledu, proto je nutné si uvědomit, že díky tomu teče do rapové scény zajímavý kapitál a zisky, které by se jinak negenerovaly. Horrorcore by však mohl u takto laděného konzervativního konzumenta tvrdě narazit.

Už pár let je možné na Slovensku vnímat partičku Alfa Sekta a jeden z členů to nyní zkouší i na vlastní pěst. Astral One vypouští debut „High Tech Low Life“ pod křídly ZNK za účasti celé řady, především českých, hostů. Již od úvodních minut je patrné, že se jedná o čerstvou krev, která je hladová a dravá, zároveň vnímá i novější prvky, které se do projevu a podmazů v posledních letech i v tomto subžánru mísí. Lajk by možná řekl, že si vzal trochu od $UICIDEBOY$, trochu od Bill $aber a špetku třeba i od Tech N9ne. Je nutné pochválit autora za zajímavou technickou obratnost, mínusem je pak nepříliš výrazná barva hlasu, kterému chybí oproti některým lídrům horrorcoru větší charisma.

Výběr hostů by se dal s nadsázkou označit za mobilizování „okruhu přátel“ a takový Řezník či Evil Dope rozhodně neurazí, stejně jako přínos Sick Creature, frontmana plzeňské metalcore kapely Nothing Left To Say. Pokud bych měl vypíchnout i slabší pozvánky, tak Mozek Krang mě v tomto spojení příliš nešmakuje, stejně tak projev Cetyse mi přijde lehce sterilní. Na jeho obranu ale musím dodat, že na podobě této desky má lví podíl, neboť přispěl celou řadou úderných podkladů.

„High Tech Low Life“ vsází na svou energii a podání, po textové a obsahové stránce se nejedná o nikterak zásadní dílo. Nepochybuju o tom, že live se může jednat o slušný fire, který by mohl dostat přítomné do euforického varu, ale taktéž mám tušení, že tento realese bude za pár měsíců zapomenut. Astral One zatím bohužel není tak charismatickou osobností, aby na Slovensku výrazně zamíchal kartami, a v českém prostředí bude vždy víc vsázeno na domácí koně. „High Tech Low Life“ není špatnou deskou, ale stejně jako u jeho krajana RNZ se obávám, že nebude hřebíček udeřen na hlavičku. Na debut to není zlé, ale ještě je třeba nemálo aspektů vypilovat k dokonalosti.

5/10

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1