hledat

Tags:

23 Subsonic: Je mi fuk, že má Bartoš dredy, mě neoblafne. Je mi líto, že Ivetu přejel vlak. Musí to být pro něj těžký

Sdílej

Mapa tuzemského rapu vykazuje etablované adresy, kam skrze své přehrávače zavítá podstatná část posluchačů. Už na kamenných deskách však bylo v pravěku napsáno, že neobletovanější mamut nemusí být ten nejsilnější a naleštěná kyj také ještě neudělala v praxi příliš užitku. Pokud máš rád špínu, která nelahodí každému sluchovodu, stačí se podívat pod kámen, odkrýt víko u kanálu, podívat se, jaké moudrosti bují v podzemí. Nebude to navoněná krása, ale opis toho, co mnozí přehlíží. A rap? Ten bude syrovej, přesto v sobě může generovat velkou dávku humoru. Pod Krušnými horami asi není ideální zapustit kořeny, ale když tam vylezeš na svět, tak si moc vybírat nemůžeš. A když nevezmeš nohy na ramena, můžeš o tom mluvit skrze rýmy třeba jako 23 Subsonic.

„Megaplno z vesmíru, nekonvenční a odvážné duo s vlastním vizuálem a přístupem“ – byl to záměr být signifikantní a lišit se po prvním pohledu a skladbě?

Kubake: No jasný, chceme to dělat jinak. (smích)

Drogy D: Vždycky jsem dělal hudbu jinak. Nechci poslouchat něco, co už jsem slyšel, chci slyšet něco, co jsem ještě neslyšel. Ze všech stran se valí tuna sraček, který zněj stejně.

Dá se tedy bez problémů říct, že v moři spotřebního zboží a splývání pátého přes deváté máte rukopis, na kterém se dá stavět?

Drogy D: Přesně tak. Vím, že to není pro každýho, ale nikdy se nezavděčíš všem. Navíc nechci mít stejný fans jako maj dnešní pop stars. Nejsem prodavač, žádný Sepárky v rohlíku. Tohle je Hip Hop bro.

Kubake: Přesně, vlastně teď díky Drogymu mě začalo bavit zase psát a přemýšlet nad tím úplně z jiného pohledu. Je tu spousty kapel, co píše stejně a používaj již použité fráze neustále dokola. Neříkám, že držet se tématu je špatně, ale když chceš dělat něco jinak, musíš nějak začít. Když mi přišla první nahrávka, řekli jsme si, že to nikdo nepochopí. A na tom se začlo stavět. (smích)

Drogy D: Člověka neznalého by u starších věcí mohl vyhodit z konceptu i tvůj poněkud punkáčskej vzhled. Je to nějaký způsob se odlišit od zbytku nebo tě mimo žánrové vody pojí nějaká minulost či náklonnost? Dává to i jistým způsobem signál o tom, že tvůj život a myšlení jsou svobodomyslné?

Na Punku jsem vyrostl, od mala mě táta bral na rockový a punkový mejdany. Chvíli jsem hrál na bicí v punkový kapele. Na punkovým mejdanu jsem poprvé slyšel rap. Punk a Rap jsou si hodně podobný.

Kubake: V posledních letech tě lidi spíš vnímají jako člověka, který generuje bubny na celé desky od Plzně po Prahu až rodné Ústí. Rap na poslední skladbě desky „Kawafaki“ byl záměr se jen připomenout, nebo jsou ambice stále ve hře třeba přes svou crew Kodex nebo i sólo?

Jak jsem psal už výše, díky Drogymu mě zase začalo bavit psát, takže je možný, že něco sesmolím,  ale na sólo desku to nevidím, možná na nějaký ten singl. Mám tu připravenej buben od Drogyho, a ten chci rozhodně nahrát. Jinak na další desce, bych chtěl mít taky nějakou sloku. (smích) Kodex je pro mě minulost, dřív jsme do toho šli po hlavě. Dneska by to asi znělo jinak, ale jestli s klukama něco uděláme, je jen ve hvězdách.

Kubake: Výběr jmen, se kterými spolupracuješ, je základem různorodý, přesto je spojuje láska spíše ke klasickým a letitým hodnotám žánru. Je z nich Drogy D jméno, se kterým by sis uměl představit hlubší a častější spolupráci? I proto ten název 23 Subsonic a nikoliv jen Drogy D & Kubake?

Ano přesně tak, vlastně už máme hromadu beatů na další desku a dokonce nahraný dvě věci. Drogy chtěl, ať si říkáme jinak než Drogy D a Kubake, takže jsme vymysleli tuhle formaci 23 Subsonic. Určitě budeme pokračovat v tom, co děláme, a doufám, že nás nic nezastaví.

Drogy D: Podkrušnohorské uhelné prostředí je depresivní už jen při samotném průjezdu, vzpomínám i na seriálové drama Pustina. Jsi hrdým patriotem Chomutova, který ale ukazuje i jeho odvrácenou stranu? Mnohé momenty budí pocity, že bys asi jako turistický průvodce příliš kreditu u starosty nepobral…

Jsem původně z Jirkova, ale dá se říct, že Chomutov a Jirkov je jako jedno město. Jirkov je větší hard core. Po pravdě, to město je tak v píči, že ani nevím, kdo je starosta. Zničili veškerou kulturu, která ve městě byla. Je to zamrdaná díra.

Do celku ruku v ruce dávkujete nemalé množství humoru, nadsázky a bohémství. Jsou všechny ty momenty otisky vlastní mysli nebo třeba i hlášky a dílce poskládané ve svém okolí? Neobávali jste se, že bude pro mnohé obsahová stránka hůře stravitelná a dobrovolně tak naskakujete do vlaku, kterým běžné sluchovody nejezdí?

Kubake: S tím jsme do toho šli, nepotřebujem dělat letní hity do rádia kvůli views. Mě ta deska obsahově hodně baví, je to jiný než je dnešní standart, ať už trap nebo boombap. A myslím si, že se pár lidí taky najde, co si desku koupí anebo pustí. A to mi bohatě stačí.

Drogy D: Jasně, vyplivnul jsem všechno, co jsem absorboval během posledních let, je to obsáhlý, vím, že spoustu věcí asi lidi úplně nepoberou, ale ty pravý ví, potrefený husy zakejhaj a zbytek se třeba nějak ztotožní. Když ne, tak ne.

Drogy D: Tráva se jeví jako neodmyslitelná součást tvé osobnosti. Je tvůrčím přítelem a inspirativním únikem nebo spíše tím, který odvádí od pozornosti? Pokud bys efekt kontra účinek reflektoval na sobě, jsi pro dlouhé roky celosvětově skloňované legalizaci?

Tráva ke mně určitě patří, hulím od mala. Dneska hulím hlavně proto, že mi to pomáhá být v klidu a líp se kontrolovat. Dřív jsem moc nespal, takže mi pomáhá spát… Když to necejtím, tak nehulím. A legalizace? Pokud to znamená to, že přestanou zavírat lidi za to, že pěstujou, pak ano. Jsem pro legalizaci. To ale neznamená, že budu velebit ty, který to dneska prosazujou. Je mi fuk, že má Bartoš dredy, mě neoblafne. Je mi líto, že Ivetu přejel vlak. Musí to být pro něj těžký.

Baví vás obsah bbarak.cz? Budeme vděční, když nás podpoříte na Buy Me a Coffee

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012...

  • 1