hledat

Zverina – Mali ste sa lepšie učiť (2018)

Sdílej

Asi nikdo by nečekal album, které by výrazně odbočilo z jeho dosavadní diskografie. Šlo tedy jen o to, jak se vypořádal s novým zázemím v Praze, zda ho tuzemská metropole nesemlela a neudělala z něj horšího člověka nebo zda ta spousta vtípků, popkulturních odkazů a nápaditých rýmů v textech byla pozvednuta zase o něco výše. Nikdo přeci nechce usnout na mrtvém bodě a Zverina je člověk, který nerad přešlapuje na jednom místě. Primárně jsem byl tedy napnutý, zda mě vtípky na adresu něžného pohlaví, alkoholu a špatných rapperů dokážou skutečně pobavit. Potvrdilo se mi tvrzení, že Zverina je punkáčem se vším všudy.

Ego v rapu dělá strašně moc a není vůbec na škodu, když dokážete o své dokonalosti nejen mluvit, ale i vtipkovat. Právě tak začíná Zverina svou desku, kdy hned na úvod vzpomene, co všechno má za sebou, z jaké pochází doby a co umí. Po představení následuje ihned zaměření na ženy, které vymetají kluby a dají se označit za hloupé a lehké. Právě jim se autor desky „Mali ste sa lepšie učiť“ vysmívá. Přestože se jedná o téma, které využívá velké množství tuzemských rapperů, Zverinovo podání dokáže vykouzlit úsměv ve tváři.

Zverina je starý vlk, který pamatuje žánrový pravěk nejen u nás. Sám vzpomíná na dobu, kdy se kvůli rapu zabíjelo, hlásí se ke kořenům a utahuje si z mladé krve, která místo rapu dělá módní šašky pro své vrstevníky. I v roce 2018 je tak patrné, že rozhodně nemá v plánu převlékat kabáty a přizpůsobovat se poptávce na trhu. Jak sám v rozhovoru pro Bbarak.cz přiznal, dělá hudbu pro lidi, ale ne podle nich.

Celé dílo vykazuje nemalý počet hostů. Asi nikoho nepřekvapuje, že je přítomen Elpe. Kvalitně přispěl ale i Vladimir 518. Řezník, James Cole, Refew nebo Pio Squad. V případě Afu-ry jsem nebyl opět přesvědčen, že by neměl ještě svou kariéru pověsit na hřebík, ale na druhé straně tu zahraničního hosta číslo jedna s grácií sehraje Madchild. Asi nejvýraznější se mi však do paměti vryl Čavalenky. Jeho potenciál byl sledován již na letošním sólu Supy či live show na Hip Hop Kempu, ale na nové desce Zveriny je patrné, že hudebně roste a zaznamenává velký progres.

Rapová stránka věci je velice kvalitní. Ne nadarmo patří Zverina mezi nejlepší freestylery v našich končinách. Technika a bohatá slovní zásoba z něj vytváří artikl, který má publiku obsahově co nabídnout. Právě výpovědní hodnota je totiž složkou, bez které se samotný autor neobejde a potřebuje publiku něco neustále sdělovat. Jeho témata nejsou revoluční, často bylo možné podobný okruh obsahu již někde zpozorovat, ale Zverina vsází na své bohaté zkušenosti a osobité zpracování, se kterým dokáže upoutat pozornost. Výsledek jeho snažení čítá 14 skladeb, které jsou vhodným koncertním materiálem. Vykazují sílu, údernost a zábavu, kterou nám již dlouhé roky na pódiích servíruje.

Zverina dobře volil i výběr beatmakerů a jejich produktů. Deska krásně odsejpá, ale bohužel se mi zdá, že je až moc krátká a rychle skončí. Po patnáctém poslechu již obsah znám tak, že se některým vtipům již nesměju. Dovolil bych si názor, že kdyby vydával tento slovenský úderník alba každý rok, tak bych byl spokojen, ale po třech letech čekání sem dostal jen něco, co ukojilo můj hlad, ale bohužel mě plně nenasytilo. Jedná se o důstojné pokračování v cestě, kterou před lety započal, ale rád bych cítil větší sílu tohoto artiklu. V rozhovoru však Zverina sliboval, že na další sólo nebudeme čekat tak dlouze, takže se můžeme nechat jen překvapit.

6,5/10

Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz

Už jsi četl?