hledat

Yoga Spank – My (2016; Bunker)

Sdílej

Člen kdysi velmi skloňovaného ostravského gangu Safari byl dlouho v ústraní. To se projeví v dnešním uspěchaném hudebním průmyslu, který nutí nejznámější tváře vydávat skoro každý rok. Když k tomu přidáte nový pseudonym, rovná se to de facto novému kariérnímu startu. Ale zkušenosti ti i tento nový závod nesebere. To je znát i v desce „My“ jež na první poslech není produktem letitého nezdárka, který po dvou šňupnutí newcomers pocítí nezdolné choutky zkusit své štěstí a ovládne ho pocit, že na to má.

Yoga Spank nedisponuje širokým hlasovým fondem, ale umí pracovat s jednou hrubou skálou. Tu vypiplal zřejmě díky notné účasti lihových kloktadel a ostravskému akcentu. Po vzoru starých schémat nemá potřebu v koncovkách mutovat a extravagantně splývat s hudebním podkladem. Nelze mi s jistotou určit, jakých technických kvalit dosahuje, a kde je jeho hranice, ale s metronomem si potykal a mimo beaty nejede jak zatoulaná akapala. I v tomto úhlu pohledu je jasné, že autor nemá potřebu na sebe strhávat pozornost excesy a drží se raději toho, co je osvědčené a funguje již hezkých pár let. Podle projevu a odkazu je také poznat jeho náklonnost ke staré škole.

Už jsi četl? Yoga Spank: Slovo underground mě strašně baví. Je to hovno oblečené na špatném rapu

Produkční stránka věci je na velmi dobré úrovni. Ještě aby ne, když podstatnou část má na svých bedrech DJ Fatte. Jeden z nejčastěji vytěžovaných producentů netahal letité králíky z nory a možná tomu přispěl i fakt, že se delší dobu mluvilo o tom, že to zrežíruje celé. Yoga však díky angažování i dalších hráčů pomohl celému dílu o nějaký ten plusový bodík, neboť vystavěl obstojnou konkurenci. Nechci pár týdnů po vydání soudit, zda album obsahuje nějaké obstojné hity. Dle mého názoru ne, ale rozhodně má silné momenty. Slovem hit ber v mém významu skladbu, která se vryje nesmazatelně do paměti posluchačů a zůstane tam déle než včerejší strava. Nemusíme do této kategorie pasovat jen flákoty, které se točí dokola v rádiích a masírují tě ze všech stran.

Právě v tento moment bych se vrátil ke konci úvodního odstavce, který možná nebyl pochopen. Yoga Spank je zapadlý veterán ostravských ulic, který v době jednoduchých textů pro nenáročné publikum umí udělat opak. Ten opak je ale ve skutečnosti tak syrový a špinavě podaný, že na mě působí jak blahodárné podzimní bláto. Je to reálné, má to skvělou výpovědní hodnotu, občas se blýskne nějakým tím vtípkem, ale jinak je to ponuré, depresivní a hodí se to do deštivé nálady.

Ostravský kraj se prezentuje tvorbou, která nikdy nebyla nikterak optimistická. Yoga však jde i v osobní rovině dosti do hloubky. Zářným příkladem je skladba „Sestřičko“, která se otírá o fakt, že každý má v kruhu bližných černé ovce. Osobitý přístup k věci z vlastního pohledu je však všudypřítomný na každém čtvrtém rohu verše. Díky tomu se jedná o desku, které mohu věřit a považovat ji za důstojný materiál neuslintaný na polštáři.

Yoga Spank nabídl publiku desku, která neosloví hlavní stádo přesýpané mezi aktuálností a trendem. Může však ukojit poptávku publika, které hledá okrajovější záležitosti. Díky letitosti na scéně zúročil zkušenosti v plnohodnotný produkt s velmi dobrou výpovědní hodnotou a schopností vtáhnout do děje. Obstojné cukrátko z lokality, kde ještě před lety vládlo černé zlato.  Přesto se však obávám, že produkt „My“ bude časem zapomenut a nezíská si status legendární. Bude to zřejmě tím, že se vše odehrává v zaběhlých kolejích a autor se možná bál zkusit někde vybočit.

7/10

Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz