hledat

Vrcholný rapový mejdan se blíží. Seznamte se s tvářemi, které vyslala polská scéna

Sdílej

KĘKE /PL/

Když ti dá šanci Prosto, nemůžeš bejt špatnej. Už dávno není pod cizími křídli, což mu však na lesku neubralo. Keke žije velký polský sen a koncerty jsou vyprodané chvíli po jejich ohlášení. Záruka kvality, která se z Varšavy line jako národní hymna. A také nová deska „To Tu“ na prodejních pultech mizí rychleji jak základní potraviny.

GRUBSON + live band /PL/

Polská scéna je plná skvělých jmen, která již dokázala překročit hranice své země. Grubsona znají i u nás nějaký ten pátek. Loni se blýskl skvělou deskou „Gatunek L“, jež potvrdila, že rap nemá limity. Dokáže koketovat s prvky jiných žánru a v tracklistu byl k nalezení i Promoe. V Hradci nebude tenhle týpek sám, neboť mu záda bude krýt i liveband.

ZIPERA /PL/

Varšavská bandička nás zásobuje materiály pravidelně již od roku 1999. Úzce napojená na stáj Prosto, často spatřena s legendami z WWO. Pono, Koras a Fu jsou hladoví i v roce 2018. Dokládá to i nový materiál „Meritum“ z června tohoto roku, který rozhodně na letišti v Hradci Králové zazní. Legendy jsou zpátky a opět přerostly žánr, který je pro hudební nebe vychoval.

PALUCH /PL/

V dnešní době bys nalezl u našich severních sousedů jen málo známějších jmen. Aktuální velikán, majitel celé řady hitů, vydavatel produktů jak pásová linka. Paluch je velké zvíře, které návštěvníci Kempu dobře znají. Není tu poprvé, ale není tu ani podruhé. A vědí o něm i tuzemští posluchači, neboť na svých deskách využil již nejen Rytmuse, ale třeba i Maiky Beatze.

ŻABSON /PL/

Čerstvé polské maso, které se jen tak nenechá opéct na grilu. V únoru vydal Źabson debutovou desku a její popularita roste raketovou rychlostí. Staří si u jeho hitů klepou na čelo, mladí omdlévají již po prvních vteřinách. Jeho deska byla třetí nejprodávanější v žebříčku OLiS a tím to rozhodně neskončilo. Již na začátku července bylo oznámeno, že o měsíc později se fanoušci dočkají zajímavého EP.

PATOKALIPSA / HIPOCENTRUM /PL/

Dva názvy v jednom balení. Opravdu jsme se nezbláznili, to jen některým jménům nestačí být členy jedné kapely. Tak dlouho se lítalo z bodu A do bodů B, až se našla společná řeč a společná stage. Bude jich hodně, bude je vidět, bude je ale i slyšet. Kluby plné, energie na každém kroku a kupa koncertního matra.

WCK /PL/

Na začátku bylo přátelství, společné názory a zájmy. Ochota naběhnout společně do studia byla už jen rutinou. WCK není v Polsku jen hudební značkou, ale synonymum starých časů v nové éře. Početná parta, která má vlastní minulost. Po letech, kdy si mnozí mysleli, že už je rap bez života, se staří vlci z Varšavy semkli, aby dali scéně renesanci.

BOR SHOWCASE (SZPAKU, GEDZ, KOBIK) /PL/

Paluch je pojmem, ale nikdy není na škodu mít kolem sebe dobrou partu schopných lidí. B.O.R. klan bude mít na kempu silný showcase. Szpaku míchá pouliční hardcore rap s autotunem a new school bubny, Kobik je věrný svým graffiti kořenům a multitalentovaný čávo Gedz, který zpívá, rapuje i produkuje, vás se svojí muzikou vezme pokaždé na trošku jiný výlet.

JWP/BC /PL/

Po dvou letech opět na stejné adrese, ale s novými věcmi v repertoáru. Početná banda, která dostává fanoušky do kolen a pod stagí je taková energie, že někteří i zavrávorají a musí se o ně starat zdravotníci. Loni se diskografie rozšířila o mixtape, na kterém se v nemocných beatech objevují i Smif N Wessun. Stará láska k základům v tomto případě nerezaví.

JARECKI /PL/

Už přes dvacet let se motá kolem rapu, na vlastní nohy se postavil od roku 2003 a výsledkem jsou hned čtyři sóla. Uznávaný mazák, který má na svém kontě celou řadu ocenění ulovených i mimo žánr. Se svým bratrancem založili Studio Kurnik, ze kterého vypouští zlatá vejce. Podpora ve své zemi velká, show plná emocí a zážitek, který se vryje do mysli.

BONSON + Laikeke, Soulpete, KPSN /PL/

Jeden z nejlepších vypravěčů své země. Na svůj úspěch čekal roky, dlouho se nemohl vymanit ze stínu známějších duší, ale jeho hlas nešlo přehlédnout. Klasické bubny, diskografie široká jak tříproudová dálnice. Venku také čerstvá placka „Postanawia Umrzeć“, která má definitivně prolomit opomíjení nejen svých krajanů.

ROSALIE /PL/

Libozvučný hlas, který je pod křídly Asfalt Records. To je přesně to vydavatelství, kterému šéfuje O.S.T.R. Do svého byznysu si nepustí nikoho bez talentu. Rosalie je kvítím na suché louce, které stále kvete. Dokazuje to každý její další materiál, který snese i přísná měřítka. Jazyková bariéra? Nelze ji hledat tam, kde hudba mluví za sebe, i když textu třeba není rozumět.

…a tím to rozhodně nekončí. Pár jmen bude ještě brzy odtajněno.

Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz