hledat

Viktor Sheen – NSD (2016; Blakkwood)

Sdílej

Přestaňme řešit, že už není v Blakwoodu, protože tím bychom předbíhali vydání tohoto mixtapu. Nebo ne? Pravdou je, že NSD je vlastně vlaštovkou, která poukazuje na chuť opustit hnízdo a roztáhnout křídla na vlastní pěst. Že ne? Spekulace jsou kolem nás, jsou naší součástí, ale jen autor nám může všechny indicie odtajnit. Sheen je v tomto případě možná otec Fura, který ze své věže dává jasný signál.

Ještě před pár lety se kvalita tuzemských hráčů porovnávala v tom, kdo má beat od Wiche, a kdo ne. Dnes je ve světě internetu a sociálních sítí vše dostupnější, to však neznamená, že by Máňa dal beat každému. Je to stále dobrou vizitkou, že vaše jméno už na scéně sílu má. Než se však rozhodnu hodnotit samotnou spolupráci, musím poukázat na fakt, že celá základna produkcí byla zvolena dobře a Sheenovi sedla. A beaty jsou přece prvním předpokladem k úspěšnému nosiči. Nenecházím zde sice bombu, která by otevírala ústa ještě dalších dvacet let, ale ve své generaci stopu tyto věci zanechají.

Na světlech doleva má být předkrm. Poukázání na to, že Viktor je už připraven stát sám za sebe. Projekt Asia sklidil z řad kritiků pozitivní ohlasy, ale sólo práce je přeci jen hutnějším soustem. Známe nemalý počet interpretů, kteří v týmu fungují, ale sami vyhasnou jak svíce. Je nutné si přiznat, že za tento mixtape by byla hned celá řada interpretů ráda a vydávala by ho jako regulérní desku, Sheen si však zvolil pomalejší cestu a nechtěl tlačit na pilu. V porovnání celku je nutné konstatovat, že NSD je jeden z nejlepších mixtapů, který u nás v loňském roce vyšel. Proč? Texty jsou věrohodné, autor je umí dobře prodat a to je přeci základ. Nechceme žít jen ve sci-fi a sledovat, co si rappeři v rybníce ega vysnili.

Už na Projektu Asia bylo možné kladné hodnotit jeho práci s hlasem. Sheen nikdy netrhal své hlasivky ve studiu na cáry, nepotil krev. Pohupoval se specifickou flow v beatech a snažil se s nimi splynout. I díky tomu si za čas vypěstoval nezaměnitelný rukopis, který je i v případě tohoto mixtapu všudypřítomný. Některá témata možná odrostlejší generaci nepřijdou po chuti, ale je nutné přihlédnout na jeho věk a posluchačskou základnu. Sheen je stále ještě mladej floutek, kterej se baví a bavit se bude. Pokud čekáte filozofické hodnocení jeho života, tak jste vedle. Poukáže maximálně na své prohřešky a závislosti, ale to k dospívání přeci patří. On je stále na začátku a teprve vše poznává. Mou pozornost ale upoutal více než někteří, kteří cíleně hrají na city a jejich obal je prázdný stejně jako obsah.

Jak jsem již zmínil, skladba s Wichem funguje na výbornou a řadí se mezi nejsilnější věci celého tejpu. Dobrých momentů je tu ale více, ČSA, Ibalgin, Alkohol, Picasso… Sheen nám poodkrývá nejen sebe sama, ale i historii, prostředí, ve kterém vyrůstal, a ve kterém se pohybuje nyní. Hosty si vybral nejen ze své stáje, ale pozval například i Moozu. Velký talent, který zatím ale očekávání nenaplnil, a tak nějak se požírá v sobě sama. Nepochybuju ale o tom, že nás třeba ještě překvapí. Refew je silný kůň, na kterého je i na hostovačkách spolehnutí. V případě Protivy jsem stále ještě na vážkách, ale pravdou je, že talent má. Jak s ním naloží, nám ukážou až nadcházející měsíce či roky.

Pokud bych se měl stavět do role ortodoxního fanouška staré školy, řeknu, se jedná o odpad. Rozhled a nadhled je však to, co každý z nás recenzentů potřebuje. Nebičujeme mladé bezdůvodně, pokud mají co nabídnout. Když děláte pro své vrstevníky, musíte k tomu přistupovat jako oni. Vrátit se do pubertálních let a chtít žít, objevovat, zkoušet a dobývat. Sheen má velký potenciál, který zřejmě naplní v chystaném sólu a já se nemusím bát tento mixtape ohodnotit kladně. Některé skladby mají potenciál se usadit v paměti dlouhodobě, což svědčí o kvalitě díla. Některé mouchy by se daly rozmáznout, ale není nutné je na sílu vyhledávat. Tematicky nemám s celkem problém, i když mi je něco na míle vzdálené a některé myšlenky se zdají být nedotažené. Nechme tu řeku proudit dál a uvidíme, jak silné koryto si vymele.

7,5/10

RUKAHORE_SHOP_BANNER
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz

Your email address will not be published. Required fields are marked *