hledat

Tubs: První grime kontakt byl s Rascalem a Wileyem. Kdyby ale nebylo Smacka, měli bychom to těžší

Sdílej

Letos jsi patřil mezi vystupující, kteří otvírají tento festival. Není to ale poprvé, co na tomto festivalu hraješ. Vnímáš toto umístění kladně, nebo bys raději hrál v sobotu a kryl se s nějakou významnou kapelou na hlavní stagi?

Určitě je zajímavější hrát v ty hlavní dny, nicméně je potřeba se k tomu prokopat a nějak se k tý pozici dopracovat. Ten interpret musí být silný, takže nemám nikomu za zlý, že hraju na warm upu a jsem za to rád. Myslím, že na to, že to byl první den, tak jsme tu udělali docela solidní kotel.

Prezentuješ v Čechách grime, který je hlavní doménou Smacka a celé stáje A51. Nemyslíš, že by bylo lepší vás v rámci programu hodit k sobě, což by přivedlo do toho hangáru i konkrétní posluchače a vytvořilo to lepší kulisu? Nemrzí tě, že tu letos není žádné zásadní jméno z Anglie?

Určitě míříš do správných vod, protože aby se tu grimeová scéna potvrdila, tak bylo dobrý, kdyby tu měla na Hip Hop Kempu zastoupení. Kdyby tu byli interpreti z Čech i z UK, a mrzí mě, že tu letos nikdo velký není. Minule tu byl třeba Lethal Bizzle, což bylo super a myslím, že je škoda, že tato tradice nepokračuje. S rostoucím počtem grime fanoušků v Čechách by se to mělo projevit i v tom programu Kempu.

Jakou pozici má dnes grime v Čechách? Patři k mladé krvi, nebojíš se, že budeš označován jako ten, co dělá tamto jako Smack? Čím se pozná tvůj rukopis?

V Londýně taky většina lidí říkala, že všichni kopírujou Wileyho, protože to tam prorazil. Nicméně je dobře, že tu je tolik mladých lidí, co dělá vlastní věci. Spoustu let tu platilo, že když tu někdo dělal grime, tak toho Smacka vysloveně kopíroval, ale teď už jsou tu rozdílní lidé, co dělají barevné věci a s nimi roste i ta scéna.

Smack má fame i za hranicemi, znají ho i na Ostrovech, což je kolébka tohoto subžánru. Věříš, že bys i ty mohl prolomit ledy domácího rybníka?

Určitě to není nereálný. Na svým mixtapu budu mít nějaký kolaborace s producenty z UK. Máme tam domluvený nějaký radia, lidi z Anglie sem rádi jezdí a my rádi jezdíme na akce tam, na Eskimo Dance a podobně. Ta konexe podle mě bude růst a bude to ku prospěchu obou stran.

Jak ty ses vlastně dostal ke grimu jako takovému? Oslovila tě ostrovní scéně sama svou pestrostí nebo tě nasměroval již několikrát zmiňovaný Smack?

Poprvé jsem to zaregistroval na MTV, když jsem slyšel od Dizzeeho Rascala věc „Jus´A Rascal“ a vůbec jsem to nechápal. Pak jsem slyšel nějaký věci od Wileyho a začal jsem se o to trošku víc zajímat. V tu chvíli měl Smacker boom a samozřejmě musím říct, že kdyby on to tady nepropagoval způsobem, jakým to udělal, tak bych se k tomu tolik nedostal. Vzhledem ale k tomu, jak mě ta energie z toho chytla, tak jsem si řekl, že o tom chci vědět víc a začal jsem jít do základů toho grimu a začal jsem to milovat.

Zmiňuješ práci na mixtapu, máš venku nový singl, který je zřejmě součástí. Můžeš nám prozradit třeba i hosty na mikrofonu, které bude obsahovat?

Určitě. Čekal jsem na chvíli, až budu se svým rapem spokojenej, aby to mohlo jít ven. Chtěl jsem, aby to bylo profi, takže to je od zvuku, merch až po tour na profesionální úrovni. Půjde to ven v září a budou tam lidi jako Pain, Rook, PeMan, Blay Vision z UK, Komander Ground na beatu ze Slovenska, lidi z Bigg Bossu. Myslím, že to bude takový barevný, chtěl jsem tam zabrat hodně lidí, co to cení.

Skloňuješ zde merch. Bereš to tak, že doprovodný materiál k mixtapu může být finančně lukrativnější než samotný disk? Jak to vnímáš v éře digitálních médií?

Tak to doba se úplně shiftnula a obrátilo se to. Dnes je tím hlavním směrem, kterým chce interpret v Čechách jít, je fakt, že musí jet shows, musí ho lidi poslouchat na digitálních platformách a plusem jsou tvrdé a fungující nosiče, které na těch koncertech může prezentovat a prodávat.

Dnes jsi ve svém čase nebyl na stagi sám… baví tě to víc v kolektivu nebo by sis troufl i na sólo show?

Já bych si na to troufl, ale jde o to, že grimeová show, když máš tři čtvrtě hodiny, je lepší, když tam máš hypemana nebo se můžeš střídat. Je to pak živější, tobě to dovolí více si věřit a ovládat ten crowd. Když jsi sám, tak tam není nikdo, kdo by vyplnil hluchý místa.  Když váš je víc, má to větší energii.

Ten kotel pod stagí nešlo přehlédnout, mladí tam jeli něco mezi pogem a moshpitem, nedokážu to asi sám přesně specifikovat. Je ale jasné, že máš pod sebou generaci, která s tebou může růst. Jak bys ale na svou tvorbu nalákal někoho, kdo je i o patnáct let třeba starší. Máš mu co nabídnout?

Celkově se ta scéna otevírá a i lidi, co poslouchají oldschool, tak jsou i více otevřenější novým věcem. A jak nalákat starší generaci? Musíš dělat hudbu, se kterou se oni dokážou nějakým způsobem ztotožnit.

A Hip Hop Kemp vnímáš jako tuzemskou akci roku nebo raději zaležeš do klubu, kam je grime více situován?

Já jsem z východu Čech, konkrétně z Rychnova, takže jsem sem jezdil kupu let. Vždycky to pro mě byl jeden z hightlightů roku. Samozřejmě to je jiné, když jedeš do Roxy nebo do jiného klubu na lidi u UK, ale zároveň se mi líbí, že bylo a si dřív nemyslitelné, aby tady takový lidi byli, což se změnilo. To se mi hrozně líbí.

A co tvé vztahy s ostatními rodáky z tvé rodné hroudy? Jsi v kontaktu s Maměnem, Dangem nebo Dieselem? 

Znám se s nimi od doby, co jsem byl malej. Samozřejmě, že Kunny byl jedním z prvních, co propagovali rap v mým městě a začal zde budovat rap. Znám se i s Rendou, dřív jsem ty jeho věci moc necenil a on to věděl. Postupem času se ale vypracoval do nějakého vysokého levelu, na kterým teď je. Něco se mi líbí, něco ne, ale jako člověk je naprosto v pohodě.

Jsou tu interpreti, kteří si striktně odjedou svou show a zamíří domů, ale i ti, kteří si to tu užijí celé od začátku do nedělních ranních hodin. Jakým interpretem jsi letos ty?

Kámo, já jsem srdcař. Myslím ale, že už v pátek večer budu trochu skuhrat, ale dám to. Když budu hodně dobrej, tak přežiju i sobotu. (smích)

Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz