hledat

Tags:

Supa: Všechno zlo pochází ze strachu. Když se ale něčeho bojíš, tak většinou jen proto, že tomu nerozumíš

Sdílej

Když děláte rozhovor se Supou, můžete se bavit téměř o čemkoliv, ale je třeba se vyvarovat tuctovým otázkám. Náš záměr oslovit jej během sedmého ročníku festivalu Hip Hop Žije vyšel bez problémů, proto jsme se v sobotu krátce po jeho show sešli na kus řeči. Před rokem vydal album a zatím se nezdá, že by makal na něčem novém, bylo by tedy zbytečné se ho ptát na jeho aktivitu ve studiu. Proč neposlat k jeho mysli pár dotazů na politiku, která se dotýká nás všech, přestože ji někteří záměrně přehlížejí? Chlapec z Handlové odpor nekladl a vyjádřil se nejen k dění na Slovensku, ale i v Čechách.

Přestože jsme na hudebním festivale, nemělo by teď příliš smysl se bavit o tvé hudbě, neboť nic nového neavizuješ. Napadlo mě bavit se o politice, neboť v tvých textech a reakcích je často znát, že ti není lhostejná. Jak nahlížíš na prezidentskou změnu na Slovensku, kdy se lidi postavili proti vládě Roberta Fica a dali přednost poprvé v historii ženě?

Je to skvělý impulz. Jsem z toho hrozně rád a uvidíme, jaké budou další kroky. Prezidentka má reprezentativní pozici, ale se svými pravomocmi může něco změnit. Všichni čekáme, co udělá.

Jak aktivním voličem jsi ty? Chodíš k volebním urnám pravidelně a byl jsi mezi těmi, co ji volili?

Ano, samozřejmě jsem ji volil. Snažím se k volbám chodit pravidelně, ale často to vyjde tak, že někde hraju. Nebo to také občas ztroskotá na tom, že jsem lenivý a nevyřídím si dopředu volební lístek, abych mohl hlasovat i jinde než v místě svého bydliště. Přiznávám, že párkrát jsem hlasovat nestihl, ale když můžu, tak jdu a volím.

Váš bývalý prezident začal být názorově aktivní a vyhrazený až v závěru svého mandátu. Jak nahlížíš na to, že se z politiky nestáhne a zakládá novou stranu, ve které bude kandidovat v dalších volbách jako její lídr?

Uvidíme, to ukáže teprve čas. Mně se líbil jeden názor, ve kterém zaznělo, že pokud přiláká dosavadní nevoliče, tak to bude dobře. Ta jeho strana to bude mít těžké, ale počkám si na jejich volební program.

Uvědomil si třeba, že jako prezident nemohl tolik tahat za nitky jako třeba budoucí premiér této země?

Jasně, potom by měl větší moc. Ke konci svého prezidentského období se dost vyčlenil a bylo jasné, na které straně je. Fandím tomu. Jsou schopný udělat jednoduchou koalici, která vyžene ty zk**vysyny do p**e.

Čím si to vysvětluješ, že žiješ v zemi, kde spousta tvých krajanů sympatizuje s tvářemi, které jsou spojovány s korupcí či xenofobií?

Je to smutné, ale hlavně je to smutné, že třeba hodně mladých lidí volí Kotlebu. Jeho preference jsou u nás až nechápavě vysoké. Z toho mi je do pláče. Je ale naštěstí kopa lidí, kteří to vidí jako já, a věřím, že se tomuto postavíme na odpor. Věřím také, že už konečně vláda Fica skončí.

Není to třeba u těch voličů způsobeno tím, že se něčeho bojí? Jak ty třeba nahlížíš na tu migrační problematiku, která je v Evropě stále aktuální?

Všechno zlo pochází ze strachu. Když se ale většinou něčeho bojíš, tak je to proto, že tomu nerozumíš, a potom to přechází do agresivity. Hodně lidí dnes nemá informace a ani se je nesnaží získat, tím pádem se pak uchylují k tomu extremismu. V našem případě pak k Mariánku (ko)Kotlebovi a to není vůbec dobré. Všichni vědí, jaký je můj postoj. Já jsem vždy extrémně proti z**rveným fašistům, a to on je.

Jak ty informace získáváš ty, aby sis mohl udělat svoje závěry a měl tyto názory, Jak na Slovensku fungují masmédia?

Je třeba si jednoduše přes to síto najít to svoje. Žijeme v době, kdy jsme strašně bombardovaní ze všech stran a lidé jednoduše dojdou ke všemu. V podstatě bychom měli mít dost informací a rozumně se umět rozhodnout, ale máme již až tolik, že lidé potom překlikávají to podstatné a ztrácí se v tom.

Nevznikají ty problémy také nízkou volební účastí? Třeba do Europarlamentu jste měli jednu z nejnižších v historii…

Lidé pak často řeknou, že na to raději kašlou, a volit nejdou. Na jednu stranu to chápu, ale na tu druhou žijeme na jedné planetě a měli bychom o ní všichni rozhodovat. Když volit nepůjdeme, tak pak nemůžeme nadávat. Ne nadarmo se asi říká, že každý stát má takových politiků, jaké si zaslouží.

Před pár měsíci vznikla na Slovensku nová deska Ultrazvuk, kde se Tono S a Vec také zaobírají politikou a poukazují na to, že demokracie nebyla v našich zemích vybojována jen tak. Sami obhajují rap jako dobrý nástroj pro sdělování a osočili některé kolegy, kteří se v textech jen baví. Jak třeba nahlížíš na jejich spor s DMS, kdy vlastně Separ a Dame nahráli jako reakci na jejich vyjádření skladbu „Prečo/lebo“?

Já chápu postoj obou stran, ale za poslední dobu, minimálně od vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky, je to tak, že se hodně lidí vzbudilo a začalo to více vnímat. Jinak to ani nebylo možné. Jednoduše, pokud do toho reálně nevstoupíme a reálně nezačneme chodit k volbám, tak pak nemůžeme nic čekat. Já chápu ten postoj „já se mám dobře, všechno je tedy v pohodě a mám to tedy všechno v p**i, protože všichni to jsou k**ti“. Já to chápu, protože i já jsem ho dlouho měl, ale za poslední dobu jsem ho změnil. Snažím se přispět k tomu, aby to bylo lepší.

Zmínil si vraždu Jána Kuciaka, ke které vznikl nemalý počet skladeb bezprostředně po tomto incidentu, ale postupem času. Myslíš, že i tyto skladby pomohly veřejnosti otevřít oči a slovenský rappeři mají tu sílu pomoci k nápravě?

Samozřejmě, že ano. My máme velkou sílu. Hudba je samozřejmě o zábavě, ale hip-hop byl vždy o vyjádření názorů, a to my děláme. Takovéto skladby rozhodně pomohou. Bez debat.

Určitě také vnímáš, co se děje v posledních měsících u nás. Jak nahlížíš na ty masové prosty na Letné proti vládě Babiše? Na zmíněné demonstraci vystoupila i celá řada umělců. Podpořil bys i ty takovouto akci?

Já osobně tomu velmi fandím a jsem hrozně rád, že vznikla ta vlna nevole. Tleskám tomu. Já jsem už byl na jednu takovou událost pozvaný, ale bohužel jsem si přečetl pozdě pozvánku na mailu, protože jsem jebnutý punkáč. Vždy to ale rád podpořím, protože to cítím stejně jako většina ostatních umělců, herců a hudebníků. Svůj názor dávám i tak ven skrze své skladby, ale nebráním se vystoupit i takto. Je mi to fakt líto, že jsem na to nestihl zareagovat.

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1

Diskutuj na Bbarak.cz