hledat

Tags:

Řezník: Když někdo vypadá jako zmrd, tak to většinou zmrd je. Člověk by měl dát na svůj instinkt

Sdílej

Hudba nemá jen hladit a nabudit v člověku dojem bezpečí, spokojení či sluníčkářství na tomhle světě. Sundej si ty růžové brejle, protože opravdový život nemá daleko od televizních reality shows, kdy několik blbečků vyšlou na pustý ostrov, aby tam zkusili přežít. Je to džungle, na každém rohu číhají nástrahy a pokušení. Pokud hledáš nenaškrobenou výpověď v tvrdém podkladu, nemazaní medu kolem huby, ale především věci, které v každém vyvolají emoce, jsi na správné adrese. Jeho alba můžeš brát za bibli, anebo za epitaf čirého zla, ale ta hudba v tobě vzbudí pozornost. Řezník se vydává na další tažení, které neuniká oku fanoušků i za hranicemi této země, což se v tom našem rybníčku příliš často nestává. A ten pán s maskou, který děsí děti v kočárcích na žižkovských ulicích, se o svém díle lehce rozpovídal.

Máš za sebou další slušně produktivní rok. Co by dělal Řezník, kdyby lety nepřičichl k horrorcoru? Považuješ se za workoholika?

No jo, bylo toho teď hodně! Počítám, že bych asi dělal něco kreativního, začínal sem na hrách a na filmech a to vlastně dělám pořád. Hudba není úplně stěžejní, ale je pravda, že díky ní sem získal spoustu kontaktů a prostředky, který sem pak mohl zužitkovat v ostatních projektech. Workoholik asi obecně nejsem, ale když se pro něco nadchnu, tak sem schopnej se na tom seknout a jet od rána do večera.

Tvůj letošní film zatím sklízí kladné hodnocení napříč všemi směry. Dokonce jsem zaslechl, že chystáš pokračování. Kdy se dočkáme snímku, který bude mít regulérní stopáž celovečerního díla?

Sem za to hrozně rád a upřímně sem nečekal, že ta sračka bude mít tak kladný přijetí i u kritiky. Rád bych po Novym roce začal psát pokračování a ideálně to v létě natočil – už jako celovečerák. Teď sme si s partou vyzkoušeli, že to umíme a že se nám spolu dobře dělá, takže to už můžeme rozjet ve velkým!

Tvé poslední sólo vykazovalo slušný storytelling, teď vsázíš spíše na údernost a tvrdost, přestože to tak po úvodní skladbě nemusí vypadat. Kde se v tobě bere ta nasranost?

To člověk zažívá téměř denně – ať už na ulici, v autě nebo když si pustí televizi. Snažím se tyhle momenty schovávat a vypouštět do tracků a na koncertech. Vždycky mě bavilo poslouchat našlapaný nasraný rapy a snažím se to dělat taky tak.

Druhý singl „Politicky nekorektní píča“ by mohl zase v řadách veřejnosti vyvolat nevoli a třeba i nějakou tu další žalobu. Je tvým denním chlebem vyvolávat pozdvižení? Děláš to záměrně nebo to z tebe prostě leze a neřešíš, jaký to bude mít dopad?

Leze to ze mě a neřeším to. Bylo mi jasný, že to pár jelit nasere a upřímně se u tý představy vždycky dobře bavím – na druhou stranu lidi už sou zvyklý, že Řezník dělá věci za hranou a není to takovej šok jako kdysi. Ale lidi tyhle věci chtěj. Když sem odeslal tiskovku s prvním klipem, tak na to bylo velmi málo reakcí, přitom za mě je to jedno z nejlepších videí, který sem kdy udělal, fakt sem na to pyšnej. No, a když vyšla Nekorektní Píča, tak se ty samý média hned začaly ozývat samy a nemusel sem to ani nikam posílat. Člověk kolem sebe prostě musí občas trochu zakopat, aby mohl dělat i trochu toho uměníčka!

V jedné skladbě zavzpomínáš i na fakt, že se tvůj pseudonym objevil v jedné otázce tradičního pořadu České televize AZ-Kvíz. Vnímáš to jako, že jsi v Česku veřejně známá osobnost, anebo to bereš jako šílenost, že se tvé jméno dostalo zrovna do této soutěže?

Kdepak, to je vážná věc! AZ-Kvíz je něco jako paměť národa a kdo se tam objeví, je navěky zanesen do análů kulturního dědictví. Už od pradávna se považuju za zásadní osobnost český scény a teď to mám černý na bílým!

Ve stejné skladbě zmiňuješ, že tebou dřív pohrdali a dnes jsi králem českého rapu. Proč právě český horrorcore jako jeden z mála dokázal přelézt přes hranice této republiky?

Protože ta scéna drží hodně při sobě – třeba jako v grindcoru, tam se moc neřeší odkud kdo je a i český kapely (např. Gutalax) běžně hrajou po světě. Já vyrostl na americkym horrorcoru a když to pak bylo možný, začal sem oslovovat svoje oblíbený interprety na spolupráci a tím sem se dostal do povědomí. Teď už mě běžně zvou velmi dobrý jména k sobě na alba a je to pro mě velká čest. A myslím, že nejenom v horroru lidi znají Řezníka. Takhle mě třeba překvapil Merkules na akci, kterej mě poznal.

Mezi hosty je celá řada zahraničních jmen, mimo jiné King Gordy, kterého jsi nedávno označil za svůj vzor z minulosti. Jaký je hlad v řadách fanoušků po těchto spolupracích, které často vyhledáváš? V Čechách většinou doceněny nejsou a interpreti s nimi plní spíše své sny o spojení sil…

Ano, je to přesně tak! Ocení to tak 15% fans, ale mě to dělá hroznou radost.

„Soudím lidi podle obalu“ je název jedné věci z tracklistu. Je to tvůj pohled vyobrazení faktu, že v dnešní době se řeší schránka a naivita pak nezná mezí?

Spíš sem tím chtěl říct, že když někdo vypadá jako zmrd, tak to většinou zmrd je. Člověk by měl dát na svůj instinkt a nesnažit se bejt dobrotivej za každou cenu, tyhle lidi toho pak zneužívaj.

Nejen v úvodním singlu, ale i v dalších skladbách je znát další pokus práce s hlasem. Kdy se dočkáme regulérního zpěvu?

Rád bych, ale tenhle dar mi byl bohužel odepřen, takže to maskuju řevem. Pokud potřebuju něco dobře zazpívat, tak oslovím nějakýho hosta – přenechám to povolanějším. Neříkám, že to třeba předtím tajně nevyzkouším sám, ale většinou to stojí za hovno.

Jak došlo na získání beatu od Krudanze, který doposud byl znám především ve spojení s MC Geyem? A co ten tvůj rapový otec? Zasvětíš ho i do tajů koncertních či v něm probudíš touhu vytvořit dokonce vlastní album?

Znám ho už z Crystal Kidz a baví mě jeho produkce právě u Geye. Když sem dodělával desku, tak sem to chtěl něčím osvěžit – napsal sem mu a bylo to. S fotrem uvidím…. Říkal sem si, že by byla prdel, kdyby měl vlastní track či dokonce EP. Umíral sem smíchy, když to nahrával.

Stále se opakující otázka, která tě už možná může nudit, ale fanoušky zcela jistě zajímá. Ponese se rok 2020 v duchu práce na dalším dítku Sodomy Gomory?

Ano!

Tagy:
Austy

Příslušník rapové policie od roku 2012 se slabostí pro rap ze všech koutů Evropy

  • 1